Witkoff a túszok családjainak: Izrael értelmetlenül hosszabbítja a háborút, az USA alkut sürgetett
A követnek az izraeli tervekkel való egyet nem értéséről szóló beszámolója tovább erősíti a Trump-kormányzat és Netanjahu kormánya közötti nézeteltérésekről szóló híreket, amelyeket mindkét fél tagadott.

Steve Witkoff (képernyőfotó)
Steve Witkoff, az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja nemrég azt mondta a Gázában fogva tartott túszok családjainak, hogy nem ért egyet Izraelnek az övezetben zajló háborúval kapcsolatos megközelítésével, és úgy véli, hogy egy új tűzszüneti és túszszabadítási megállapodás elérése a helyes következő lépés – fogalmazott egy vasárnapi jelentés, miközben az amerikai és izraeli vezetők közötti növekvő szakadékról szóló hírek egyre erősödnek.
A 12-es csatorna szerint Witkoff azt mondta a családoknak, hogy az USA „vissza akarja adni a túszokat, de Izrael nem áll készen a háború befejezésére”.
„Izrael meghosszabbítja a háborút,
annak ellenére, hogy nem látjuk, hol lehetne további előrelépést elérni” – mondta Witkoff a jelentés szerint, amely a találkozón részt vevő forrásokra hivatkozott.
“Mégis, jelenleg van egy lehetőség, amelyet reméljük, hogy Izrael és az összes közvetítő fél kihasznál. Nyomást gyakorolunk az összes közvetítőre, és mindent megteszünk a túszok visszaszolgáltatásáért” – mondta állítólag.
A 12-es csatorna idézte a családokat, akik azt mondták, hogy Witkofftól korábban nem hallották az izraeli kormány politikájának ilyen jellegű kritikáját.
A jelentés meg nem nevezett magas rangú izraeli tisztviselőket is idézett, akik figyelmeztetést adtak ki: “Trump amerikai elnök közel-keleti látogatásának végéig nem születik megállapodás, Izrael szárazföldi hadműveletet indít, és a következő „kilépési pontig” több hétig fog tartani. Ha egyszer elkezdtük a fokozott műveletet, nem fogunk beleegyezni, hogy gyorsan leállítsuk. A Hamász nem fogja meghatározni az ütemtervet”.
A tisztségviselők azonban Witkoff jelentette megjegyzéseket megismételve egyetértettek abban, hogy jelenleg „van egy lehetőség”, és kijelentették, hogy a közvetítőknek kötelességük ezt világossá tenni a Hamász számára – írja a 12-es csatorna.
A jelentés szerint Izrael nyitott a különböző javaslatokra – beleértve azt is, amit Izrael „felhígított Witkoff-javaslatnak” nevez -, de ha a Hamász továbbra is elutasítja a megegyezést, akkor „nincs más alternatíva”, mint egy intenzívebb hadművelet, amely nem fog gyorsan véget érni. Az Izrael által „Witkoff-javaslatnak” nevezett javaslat – amelyet a The Times of Israelnek nyilatkozó források akkoriban inkább izraeli ajánlatnak neveztek – az élő túszok mintegy felének szabadon bocsátását írja elő egy meghosszabbított tűzszünetért cserébe, amelyet a háború befejezésével párhuzamosan a többi túsz szabadon bocsátása követne.
A hálózat szerint Witkoff vasárnap este különböző kulcsszereplőkkel folytatott megbeszéléseket, hogy megpróbáljon valamilyen keretet kialakítani egy megállapodáshoz a héten.
A Walla news arról számolt be, hogy Witkoff jelenleg a Hamásszal, Katarral, Egyiptommal és Izraellel folytat tárgyalásokat a túszalkuról és a hosszabb távú nyugalomról.
E jelentések után a Hamász terrorcsoport vasárnap este bejelentette,
hogy szabadon engedi Edan Alexander amerikai-izraeli túszként fogva tartott katonát, aki a feltételezések szerint az utolsó élő amerikai állampolgár, akit Gázában tartanak fogva, és egyike a palesztin terrorcsoportok által még fogva tartott 59 fogolynak.
Alexander a Hamász vezette 2023. október 7-i, Dél-Izrael elleni támadás során esett fogságba tankjából, amelynek során a terroristák mintegy 1200 embert öltek meg, és 251 túszt vittek vissza az övezetbe, kirobbantva a jelenleg is tartó háborút. Több mint 580 napja tartják fogva a Gázai övezetben.
A Hamász-nyilatkozatot, amelyet Trump e heti, térségbeli útja előtt adtak ki, jószolgálati gesztusnak szánták abban a reményben, hogy Washington ráveszi Izraelt a gázai háború befejezésére – mondta a The Times of Israel című izraeli lapnak egy, a közvetítési erőfeszítésekben részt vevő forrás.
A forrás szerint a Hamász a közvetítőkön keresztül biztosítékokat kapott az Egyesült Államoktól, hogy Alexander szabadon bocsátása „sokat segítene” Trumpnak, aki a többi túsz szabadon bocsátását és a gázai háború befejezését szeretné elérni.
Nem volt világos, hogy mikor engedik ki Alexandert, de egy, a folyamatban részt vevő forrás azt mondta a The Times of Israel-nek, hogy a cél az volt, hogy a hét elején, esetleg már hétfőn kiengedjék.
A tárgyalásokat ismerő forrás szerint az Egyesült Államok csak a Hamásszal kötött megállapodás megkötése után tájékoztatta Izraelt az Alexander szabadon bocsátására irányuló erőfeszítésekről, mondván, hogy Izrael általában tudott arról, hogy az erőfeszítések folyamatban vannak, de csak a saját hírszerzési műveleteiből értesült róluk.
Egy külön vasárnapi jelentés szerint Trump és Netanjahu egyre inkább ellentétbe kerül egymással a Közel-Keletre, és különösen a Gázai övezetre vonatkozó ellentétes elképzeléseik miatt.
Az NBC meg nem nevezett amerikai tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy Trump ellenzi Netanjahu terveit egy új, jelentősen kibővített műveletről a Gázai övezetben, és négyszemközt elpazarolt erőfeszítésnek nevezte, amely akadályozza az ő elképzelését az enklávé újjáépítéséről.
Netanjahu eközben állítólag egyre frusztráltabb az Egyesült Államok Iránhoz való hozzáállása miatt a nukleáris tárgyalások közepette, és miután Washington alkut kötött a hutikkal, és beleegyezett, hogy befejezi intenzív bombázási kampányát, cserébe az Irán által támogatott csoport tengeri támadásainak beszüntetéséért.
Az NBC-nek nyilatkozva egy amerikai tisztviselő azt mondta, hogy Izrael „aggódik minden olyan megállapodás miatt”, amelyet az USA Iránnal kötne annak nukleáris ambícióinak meghiúsítása érdekében.
E célból két amerikai tisztviselő szerint Netanjahu bizalmasan időpocsékolásként utasította el a tárgyalásokat, azzal érvelve, hogy még ha létre is jönne egy megállapodás, Teherán elkerülhetetlenül megszegné azt.
A jelentés szerint Izrael inkább akcióba lépne,
és csapást mérne Irán nukleáris létesítményeire, és úgy véli, hogy ennek lehetősége egyre jobban csökken, minél tovább tartanak a tárgyalások.
Jeruzsálem a jelentések szerint elégedetlen a folyamatban lévő amerikai-iráni tárgyalásokkal, amelyek állítólag nagyrészt a 2015-ös közös átfogó cselekvési tervhez (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) hasonló keretek között alakulnak, amelyet Barack Obama akkori amerikai elnök írt alá, és amelyet Netanjahu annak idején Izrael számára katasztrofálisnak minősített.
A most tárgyalt feltételek szerint a jelentések szerint Irán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) példátlan ellenőrzése mellett korlátozná a készlet nagyságát és a centrifugák típusait, valamint felhígítaná, exportálná vagy lezárná 60 százalékos uránkészletét, cserébe jelentős szankciókönnyítésért.
Ez a megközelítés nem illeszkedik Netanjahu régi álláspontjához, amely szerint Izrael nem fogja megengedni, hogy Irán atomfegyverhez jusson, és ellenez minden olyan tárgyalást, amely nem vezet ahhoz, hogy Irán beleegyezik egy „líbiai típusú megállapodásba”, amelynek értelmében Teherán teljes nukleáris programját – mind katonai, mind polgári célú – teljesen felszámolnák.
Egy másik vasárnapi jelentés, ezúttal a 13-as csatornán, arról szólt, hogy Netanjahu környezetében lévő tisztviselők egyre hangosabban tiltakoznak a Trump-kormányzat közelmúltbeli, Közel-Keletet érintő döntései ellen.
„Káosz van a Trump-kormányzatban, a jobb láb nem tudja, mit csinál a bal láb” – mondta a jelentés szerint egy magas rangú, a miniszterelnökhöz közel álló tisztviselő. “Nem vagyok benne biztos, hogy ennek egyáltalán köze van hozzánk. Minden az elnök szeszélyei szerint működik. Néha a mi javunkra válik, néha pedig nem”.
Miután felröppentek azok a hírek, amelyek szerint a két vezető között nézeteltérés van, Netanjahu a közösségi médiában helyre tette a dolgokat, és azt mondta, hogy a kapcsolatuk Trumppal „kiváló”.
„Mit mondhatnék – nem Trump mondja, és nem én mondom” – mondta Netanjahu az X-fiókján közzétett videófrissítésben, hozzátéve, hogy „a kapcsolat kiváló”.
“Időnként beszélek vele [Trump]. Nem mondom, hogy néhány naponta, de két-három hetente beszélek vele. Diplomatáink ott vannak a Fehér Házban – többek között éppen két-három nappal ezelőtt is ott voltak… Jelenleg egy olyan elnökkel és adminisztrációval vagyunk megáldva, amely nagyon-nagyon barátságos. És megpróbáljuk összehangolni mind a nagy dolgokat, mind a kis dolgokat” – zárta Netanjahu. (Times Of Israel)