Misna magyarul – Kilájim 7.
“Egyszer valaki magot vetett a szombatévben a szőlőjében. A dolog Rabbi Ákivá fülébe jutott, aki azt mondta: Az ember nem tehet tilossá olyasmit, ami nem az övé.”
A Misna, magyarul Ismétlés (héberül מִשְׁנָה misná) a Biblia utáni zsidó irodalom, az úgynevezett szóbeli tan (tórá se-beal-pe) alapja. Alapvetően a Tóra rendelkezéseihez kapcsolódó kérdések és válaszok, valamint az azokból leszűrt vallástörvények (halácha) gyűjteménye, ezen kívül rövidebb elbeszéléseket, tanításokat is tartalmaz. Végleges összeállítása Jehuda Hanászi nevéhez köthető.
A Brachot, Peá és Demáj traktátus után most a Kilájim traktátust közöljük folytatásokban. A traktátus első része a hozzá fűzött magyarázatokkal itt, a második része itt, a harmadik rész itt, a negyedik részittolvasható.
Héberből fordította és magyarázatokkal ellátta: Uri Asaf.
*
KILÁJIM: MISNA 7 /1
A szőlő hajtását a földbe temeti. Ha nem temeti be három tenyér vastagon földdel, nem ültethet oda magot, még akkor se ha kivájt tökben vagy agyagcsőben ülteti.[1] Ha sziklában lévő földbe helyezi a szőlőhajtást, akkor is ültethet magot mellé, ha három ujjnyi föld van felette. Térd formájában visszahajlított szőlőtő, [a megműveléséhez szükséges] hat tenyér távolságot a második gyökértől[2] mérik.
KILÁJIM: MISNA 7 /2
Meghajlít és a földbe ültet három szőlőágat, úgy, hogy az eredeti szárak is látszanak.[3]Rabbi Eliezer ben Cádok azt mondja: Ha van köztük legalább négy könyök, és nem több mint nyolc, összeadódnak [szőlőt képeznek], ha nem, nem adódnak össze. Elszáradt szőlőtő tilos, de nem tilt.[4] Rabbi Meir azt mondja: A gyapot mellé is tilos ültetni, de nem tilt. Rabbi Eliezer, Cádok nevében mondja: A szőlő fölé tilos, de nem tilt.[5]
KILÁJIM: MISNA 7 /3
A következő esetekben tilos ültetni, de a kihajtott mag, [ha mégis ültetett] nem kilájim. A szőlőskertben lévő káráhát egy része,[6]a szőlőskertben lévő ösvény egy része, a lécrács közti részek, a lécrács alatti rész, ahol nincs szőlő. De a szőlőtő alatt és körülötte és a szőlőskert határa a kilájim szempontjából tiltott.[7]
KILÁJIM: MISNA 7 /4-5
Ha valaki szőlőjét a szomszéd érett, álló gabonája fölé hajtja, az tilossá válik, és ő ezért felelős. Rabbi Joszi és Rabbi Simon azt mondják: Nem tehetünk [kilájim miatt] tilossá olyasmit, ami nem a mienk. Egyszer valaki magot vetett a szombatévben a szőlőjében. A dolog Rabbi Ákivá fülébe jutott, aki azt mondta: Az ember nem tehet tilossá olyasmit, ami nem az övé.[8]
KILÁJIM: MISNA 7 /6
Ánász [itt: tolvaj] magot vetett egy szőlőben és elment onnan, le kell aratni, akár ünnepnapon is.[9] Mennyit fizet a munkásoknak? A termés harmadát. Ha ennél többet kérnek, szokása szerint learatja, ha kell az ünnep után. Mikortól neveznek valakit ánásznak? Mikor már elfelejtik.[10]
KILÁJIM: MISNA 7 /7
Ha az erős szél a gabonára hajlította a szőlőtöveket, azonnal vágja le azokat. Ha nem tudta levágni, nem tilos. Ha a gabona termése vagy szára a szőlő alá hajlik, visszahajlítja, mint a zöldségek esetén, ez nem okoz tiltást. Mikortól okozhat a gabona tiltást? Mikortól gyökeret eresztett. És a szőlő? Mikor eléri a fehér bab nagyságát. Teljesen érett és száraz gabona és érett szőlő nem okoznak tiltást.[11]
[1]Kivájt tökben vagy agyagcsőben ültetett mag áttöri a falat, mikor kihajt, és eléri az oda temetett szőlő hajtását, ekkor tiltott keverék (kilájim) keletkezik.
[2]Második gyökér: Ahol újra kinő a földből a meghajlítás után.
[3]Ezáltal összesen hat szőlőtő látszik.
[4]Elszáradt szőlőtő mellé a megadott határ betartása mellett lehet csak ültetni, de nem tilt: vagyis nem okoz tiltott keveréket más növénnyel.
[5]Szőlő fölé: Ismét meghajlított és földbe temetett, és kihajtott szőlőágról van szó, mely felett nincs elég vastag földréteg.
[6] Káráhát: tisztás a szőlőben, ez esetben a tisztásnak, a beültetetlen földterület egy része.
[7]A szőlőtő alatt közvetlenül, hat tenyér szélességben körülötte, és négy könyök a szőlőskert határában tilos mellé ültetni mást.
[8]A szombatévben a földet senki se birtokolja, ezért Rabbi Ákivá nem állapíthat meg kilájimot ez esetben.
[9]Elment onnan: a szőlő tulajdonosa elzavarta. A szőlő tulajdonosának ki kell vágni onnan azt a gabonát, amit a tolvaj vetett.
[10]Mikor már nem emlékeznek a tulajdonos nevére, és mindenki azt hiszi, hogy ez az ánász (tolvaj földbitorló) földje.
[11]A misna második fele azt vizsgálta, hogy a gabona vagy a szőlő a fejlődés milyen állapotában okozhat kilájimot, mikortól okozhat tiltott keveréket.