Amerikai könyves magazin nem közöl egy hirdetést, mert az „Izrael” szó szerepel benne

Írta: Szombat - Rovat: Politika

A lap elutasította Bernard-Henri Lévy filozófus művének hirdetését, mert az “gondot okozna a könyvkereskedőknek”.

Bernard Henri-Levy

Egy neves szaklap azért utasította el egy új könyv hirdetését, mert attól tart, hogy a címben szereplő Izrael szó „felháboríthatja a közönséget” – tudta meg a The Free Press nevű hírportál.

Ebben a hónapban Melanie Notkin író és kommunikációs tanácsadó megpróbált hirdetést feladni Bernard-Henri Lévy Israel Alone c. új könyvéről, a Shelf Awareness című szaklapban, amely a könyvkiadással foglalkozó szakemberek, köztük a könyvkereskedők és könyvtárosok számára készült.

A könyv, amely a múlt hónapban jelent meg az Egyesült Államokban, Lévy 2023. október 7. utáni izraeli tapasztalatairól szól. Október 9-én a Shelf Awareness képviselője közölte Notkinnal, hogy hirdetését 2300 dollárért jóváhagyták, és november 1-jén jelenik meg a több mint 600 000 olvasónak küldött heti hírlevelében. Két nappal később azonban Matt Baldacci, a Shelf Awareness kiadója e-mailben közölte Notkinnal, hogy a magazin “törli” a hirdetést. Amikor Notkin megkérdezte, hogy miért, Baldacci beleegyezett, hogy még aznap telefonon beszéljen vele.

A telefonbeszélgetés hangfelvételének tanúsága szerint Baldacci azt mondta Notkinnak, hogy a hirdetést azért utasították el, mert a könyv túl sok vitát váltana ki.

“Miért mondtuk le a hirdetést?” –így Baldacci. “Felelősséggel tartozunk 250 független könyvesbolti partnerünknek, és úgy érezzük, hogy a hirdetés megjelentetése a kiadványaikban néhány partnerünk számára olyan problémákat okozna, amelyeket nem kértek és nem is szeretnének”. “Bizonyos boltok esetében az Israel Alone hirdetése azt fogja eredményezni, hogy az alkalmazottak odamennek a vezetőséghez, és azt mondják: ‘Ezt nem támogatjuk. Miért csinálják ezt?’ Most vitatkozhatunk, tudja, hogy igazuk van-e vagy nincs, de a lényeg az, hogy ez meg fog történni”.” Megjegyezte továbbá, hogy “az ügyfelek is panaszkodni fognak”. “Vitatkozhatunk arról, hogy helyes-e vagy helytelen, hogy ezek az ügyfelek panaszkodnak, de tény, hogy fognak, és a partnereink bíznak abban, hogy megvédjük őket az ilyen helyzetektől. Ezért kellett meghoznunk azt a nehéz döntést, hogy nem fogadjuk el a hirdetést”.

Notkin a The Free Pressnek elmondta, hogy a telefonhívás után “sokkot kapott”. “Ahelyett, hogy alkalmazottakat rúgnák ki antiszemitizmus miatt, törlik a hirdetést, amelynek a címében Izrael szerepel.

Ha a könyv címe az lett volna, hogy Black Alone, Gay Alone, Palestinian Alone, akkor, gondolom, ez nem lett volna probléma”.” “Ha az Izrael szó túl veszélyes ahhoz, hogy fizetett hirdetésként szerepeljen a hírlevél oldalain, akkor mikor lesz veszélyes a zsidó szó?” – folytatta. “Mikor lesz veszélyes egy zsidó szerző? Mikor lesz veszélyes bárki, aki zsidó Amerikában?”

A vonakodó könyves honlap

„Amikor egyetemi diákok azt mondják: ‘Nem akarunk cionistákat az egyetemünkön’, amikor egy kiadvány azt mondja: ‘Nem akarunk olyan hirdetést a kiadványunkban, amelynek címében Izrael szerepel’, akkor mit mond hatunk, merre tart Amerika?”.

Egy Izrael-párti könyv hirdetésének elutasítása a legújabb példája annak az aggasztó tendenciának, hogy a zsidó írókat és gondolkodókat kitörlik az értelmiségi terekből. A múlt hónapban a New York State Writers Institute lemondott egy irodalmi beszélgetést az Albany Egyetemen, mert a felkért szerzők nem voltak hajlandóak megosztani a színpadot egy “cionista” moderátorral. Augusztusban egy brooklyni könyvesbolt lemondta egy zsidó szerző könyvrendezvényét, mert a rabbi, akivel beszélgetni akart, “cionista” volt.

Yossi Klein Halevi, a Shalom Hartman Intézet vezető munkatársa és több Izraelről szóló könyv – köztük a New York Times bestseller Letters to My Palestinian Neighbor című könyv – izraeli-amerikai szerzője elmondta, hogy Lévy hirdetésének törlése a “cenzúra totalitárius formájának” újabb példája.

“A megfélemlítés légköre uralkodik, amely önmagát erősíti, mert valaki attól fél, hogy megfélemlítést alkalmaznak. Ez aztán utat nyit az önmegfélemlítésnek, és a totalitárius társadalmakból tudjuk, hogy a cenzúra legerősebb formája az öncenzúra” – mondta Halevi.

A mai nyugati társadalomban élő zsidókról hozzátette: “Visszaszorítanak minket a gettóba”.

Free Press

[popup][/popup]