Szaddam bukása és Izrael –
Szaddám bukása és Izrael
Aki az európai mainstream sajtót és az európai zsidó sajtót egyaránt olvassa, annak világos, hogy – amikor Izraelről van szó – a kétféle közegben két teljesen eltérő nézetrendszer uralkodik. Az európai közfelfogás szerint Izrael nem ismeri el a palesztinok önrendelkezési jogát, amire a palesztinok terrorral válaszolnak, nagyrészt – úgymond – ez a konfliktus az oka a Közel-Kelet súlyos gondjainak. Amint Jack Straw brit külügyminiszter fogalmazott április 10-én, francia kollégájával közösen tartott sajtóértekezletén: a háború befejezése után az izraeli-palesztin konfliktussal kell foglalkozni, mivel az a feszültségek valódi oka.
A zsidó közösségben uralkodó közvélekedés szerint viszont Izrael már mindent megtett a béke érdekében, önálló államot ajánlott a palesztinoknak, amire Arafat terrorral válaszolt. E felfogás szerint az arab világ és Európa nem a palesztinokat valóban megillető jogokért harcol, hanem ürügyként használja a konfliktust, hogy Izraelt minden lehetséges alkalommal elmarasztalja, vagyis: bűnbakként használja a zsidó államot.
E sorok írója egyértelműen az utóbbi felfogást osztja, nehéz ugyanis másként megmagyarázni, miért épp a palesztinok sérelmei háborítják föl annyira a fél világot, amikor a jogaiktól megfosztott, megtizedelt, szülőföldjükről elűzött népeknek se szeri, se száma. Az új antiszemitizmus jelenségét ismertető tanulmányok megfogalmazták a jelenség lényegét: míg a hagyományos antiszemitizmus a zsidók egyéni, polgári jogait vitatta el a nyugati társadalmakban, addig az új antiszemitizmus (sokan anticionizmusnak is nevezik) a zsidók kollektív jogait vitatja el a világ népei között. Az új antiszemitizmus működési logikáját így foglalta össze Paul Berman „Terror and Liberalism“ című könyvében: az európaiak szemében „minden terrorakció az izraeliek bűnösségét tanúsította”; „a palesztin terror volt Izrael bűneinek mércéje”.
Ha tehát arra keressük a választ, hogy Szaddám bukásának milyen hatása lesz Izraelre, a fenti irracionális mechanizmust is figyelembe kell vennünk. A kérdést racionálisan vizsgálva minden okunk megvan az örömre. Megbukott az egyik legbrutálisabb arab rezsim, Izrael ádáz ellensége, melynek führere az izraelieket mészárló öngyilkos palesztinok családját húszezer dollárral jutalmazta. Bukása intő jel a térség más agresszív (és keményen Izrael-ellenes) rezsimjeinek: ráfázhatnak, ha tömegpusztító fegyvereket gyártanak vagy akárcsak rejtegetnek. Irak jövőjéről ugyan még nem sokat tudhatunk, ám mégis némi esély mutatkozik arra, hogy egy arab ország demokratikus útra lépjen, ami előfeltétele annak, hogy Izrael létéről egyáltalán tudomást vegyen. Sokan a dominóeffektusban reménykednek: egy demokratikus, gazdaságilag prosperáló Irak példa lesz a többi, korrupt diktatúrában vergődő arab országnak is. A demokratikus kibontakozás talán új öntudatot ad az arab tömegeknek és az értelmiségnek, amelyek jelenlegi kilátástalan helyzetükből adódó frusztrációjukat mind Izraelen verik le.
Amerika nemzetközi súlya a győztes háborúval megnőtt, a háborút mindvégig ellenző európai középhatalmak (Németország, Franciaország), valamint Oroszország befolyása viszont csökkent. Izraeli szemmel nézve mindez egyértelműen pozitív fejlemény. Az európai nyilvánosságban ugyanis szalonképesnek számítanak a zsidó államot rasszistának, fasisztának nevező írások, karikatúrák, szónoklatok, amelyeknek – nem is mindig nagyon burkolt – üzenete szerint a zsidó állam erkölcsileg oly alacsony szinten áll, hogy nincs helye a népek családjában. (Az amerikai nyilvánosság sem mentes ezektől a hangoktól, ám ott az aranyok mások, mértékadó amerikai politikusok körében pedig az ilyen vélemény elfogadhatatlan.)
Az, hogy Amerika túllépett az örökös tehetetlenségre kárhoztatott ENSZ keretein, jócskán meggyengítve ezzel a világszervezet befolyását, ugyancsak Izraelnek kedvez. Az ENSZ számtalan fórumán számtalan alkalommal ítélték el Izraelt (1973-ban a közgyűlés rasszizmusnak bélyegezte Izrael államalkotó ideológiáját, a cionizmust, mely határozat az 1980-as évek végéig érvényben maradt). Az ENSZ emberjogi bizottságának (ahová Izraelt soha nem engedték be) soros elnökéül tavaly Líbiát választotta a többség, melynek elnöke, a terrorizmust minden eszközzel támogató Kadhafi ezredes semmivel sem jobb a most megbuktatott iraki vezérnél. Az ENSZ 2001-es durbani konferenciáján a rasszizmus elleni harc ürügyén Izrael „politikai meglincselésével” foglalkoztak az iszlám országok küldöttei: egymás után intézték vad kirohanásaikat a zsidó állam ellen. Az amerikai és az izraeli küldöttség végül elhagyta a konferenciát, az európai országok delegátusainak viszont eszükbe sem jutott tiltakozni. Az ENSZ eljelentéktelenedése tehát izraeli szempontból nem különösebben sajnálatos jelenség.
Az iraki rezsim bukása és a nyomában fellépő világpolitikai változások így a zsidó állam számára egyértelműen kedvezőnek tűnnek. Ám ha szem előtt tartjuk a fentebb említett tényt – hogy ti. Izrael bűnbakként funkcionál a nemzetközi politikában -, akkor minden kedvező jelenségnek hamarosan megmutatkozik majd a negatív oldala is. Az iraki háború nyomán meggyengült államok, régiók, szervezetek Izraelen vesznek majd elégtételt. Az iraki rendezésből gazdaságilag és politikailag kiszorított európai országok – befolyásukat bizonyítandó – az izraeli-palesztin konfliktus megoldásában akarnak majd maguknak nagyobb szerepet. Mivel e szándékukra Izrael nem vevő, minden bizonnyal a palesztinok támogatásával igyekeznek majd befolyásra szert tenni.
Az arab világ – melynek tömegei szemében Szaddám az imperialista Amerikával szembeforduló hős volt – az iraki vereséget súlyos frusztrációként éli meg, és bűnbakként minden bizonnyal újfent Izraelt veszi elő. A mámoros bagdadi népünnepély napján, mikor Szaddám szobrának roncsait a tömegek szanaszét hurcolták a városban, a BBC-nek nyilatkozó egyik jordániai értelmiségi kijelentette: elsősorban nem azért haragszanak Amerikára, mert megdöntötte az iraki rezsimet, hisz az valóban szörnyű volt – hanem azért, mert Izraelnek szállít fegyvereket.
A „palesztin ügy” lesz az, amelynek újbóli napirendre tűzésével igyekszik majd bizonyítani magának az iraki háború minden „vesztese”, hogy van még szava, befolyása a nemzetközi küzdőtéren. Izrael tehát hosszú távon nyerhet a véres bagdadi rezsim bukásával, rövid távon azonban megannyi feszültséggel kell majd szembenéznie.
Gadó János
Címkék:2003-05