Hitközségi választások után — Demokrácia a felszínen
HITKÖZSÉGI VÁLASZTÁSOK UTÁN
Demokrácia a felszínen
Több elnökjelölt kemény harca, és rendkívül éles viták jellemezték a Bzsh és a Mazsihisz április elején lezajlott küldöttgyűlését. A régi elnökök helyébe újakat választottak. Vajon ez már a demokrácia jele vagy valami más?
A Bzsh és a Mazsihisz küldöttgyűléseinek (elsősorban az előbbire jellemző) zűrzavaros eseményeiből első látásra nehéz kihámozni, hogy a demokrácia dolgában hol is tart a hitközség két legmagasabb fóruma. Hiszen kemény bírálatok érték mindkét korábbi elnököt, olyannyira, hogy nem is választották őket újjá. Kell ennél több bizonyíték a demokrácia működéséhez? Kár, hogy a jelölési procedúra nem volt nyilvános, jogilag is igen zavaros volt, a Bzsh-küldöttgyűlésen sebbel-lobbal a helyszínen módosították az alapszabályt. A jelöltek kiléte előzetesen nem volt ismert, azt még kevésbé lehetett tudni, hogy mit akarnak, a helyszínen rögtönöztek vagy olvastak föl néhány mondatos programot, ezt is csak azért, mert többen szóvá tették: ugyan árulnák el, mit akarnak azon kívül, hogy elnökök szeretnének lenni. Mindez paródiája volt egy komoly választásnak. (A hitközség lapja a választásról nem tudósított érdemben, csupán az egyik megválasztott elnök beszédét közölte.) A régi stílusú népi demokratikus kamarillapolitikát a bátrabb és felkészültebb küldöttek átfogó és szigorú bírálat tárgyává tették, ahhoz azonban már nem volt erejük, hogy az előkészítés folyamatát végig figyelemmel kísérjék és a visszásságokat idejében korrigálják. De igaz ez a hitközség teljes működésére is: a küldöttgyűlésen felvetődnek ugyan különböző problémák, ám az apparátust évente egyszer-kétszer három és fél órában nem lehet kézben tartani. A kaotikus állapotok a kamarillapolitika és a demokrácia iránti igény ütközését jelzik.
A polgári forradalom idején a brit parlament kimondta azóta híressé vált alapelvét „No taxation without participation!” (kb.: nem fizetünk adót, ha nem szólhatunk bele annak sorsába!) Adófizetői öntudatuk adta nekik a bátorságot a lázadáshoz. A hitközség tagjai viszont gyakorlatilag nem fizetnek adót: a Mazsihisz költségvetésének jó, ha egy százalékát fedezik a tagok által fizetett hitközségi adó, a többit túlnyomórészt állami forrásokból fedezik. Így nem csoda, ha hiányzik a polgári öntudat, nemigen van mire alapozni. A pénz felülről jön, azt teljes egészében az adminisztráció kezeli, így az adminisztráció első embere, az ügyvezető igazgató a közösség legbefolyásosabb embere. Személyét 1989, vagyis megválasztása óta egyszer érte kihívás: 1996-ban a hitközségbe soha be nem illeszkedő rabbi, Raj Tamás szervezte ellenzékké templomkörzetét, a nagyfuvaros utcát, ők jelöltek alternatív Bzsh-elnököt és alternatív ügyvezető igazgatót. Előkészítetlen kísérletük azonban az apparátus (hitközségi pénzen finanszírozott) ellenkampányán megbukott. Azóta Zoltai Gusztáv személye megingathatatlannak látszik, akárcsak Schweitzer József országos főrabbié. A minden tevékenység fedezetéül szolgáló anyagi ügyekről a számvizsgáló bizottság időnként „tájékoztatást hallgat meg”. Az apparátus fölött senki nem gyakorol érdemi ellenőrzést. A korábbi elnök, Feldmájer Péter ennek megváltoztatására irányuló kísérletei nem hoztak áttörést. Próbálkozásai (mint például a hitközségre hagyott ingó és ingatlan vagyon sorsának nyomon követése) éppúgy visszapattantak az apparátus faláról, mint a rabbikarnak címzett, válólevelekkel kapcsolatos bírálata. Márpedig amíg a választott vezetők és tisztségviselők nem képesek a fizetett alkalmazottakat ellenőrzésük alá vonni, a látszólag éles bírálat is csak morgás marad. Valódi változás az apparátus kézbentartása nélkül nem lehetséges. Az elnökök személyének demokratikus lecserélése a lényeget nem érinti, Feldmájer Péter esetében pedig épp az apparátus győzelmét jelenti az engedetlenkedővel szemben. Kérdés, hogy az újonnan megválasztott elnökök ennek mennyire vannak tudatában, lesz-e szándékuk és erejük változtatni az önállósággal nem rendelkező hitközségi körzetek körében szívességi szolgálatokkal komoly politikai támogatásra támaszkodó ügyvezető igazgatóval szemben.
Címkék:1999-05