A dzsenini vérvád és társai
Gadó János
A 2000 nyarán csődbe jutott „békefolyamat” nyomában kirobbant az Al Aksza Intifáda, mely a palesztinok fegyveres harcát jelenti – mindenekelőtt az izraeli polgári lakosság ellen. Izrael számos alkalommal követelte a Palesztin Hatóságtól, hogy biztonsági szervei akadályozzák meg a terrorista merényleteket: tartóztassák le a szervezőket és számolják föl a terrorista infrastruktúrát. A 2002. márciusi, 124 halottat és sok száz sebesültet követelő véres merényletsorozat nyomán azonban bizonyossá vált, hogy a Palesztin Hatóság épp ennek ellenkezőjét teszi, így az izraeli hadsereg 2002. március 29-én elindította a „Védőpajzs hadművelet” nevű akciót, melynek célja a terrorista infrastruktúra fölszámolása volt a Palesztin Autonómia területén. Ennek során a Cahal, az izraeli hadsereg első ízben nyomult be mélyen és tartósan a palesztin területekre.
Szerényi Gábor grafikája
Az akció során az izraeli hadsereg minden nagyobb palesztin városba behatolt, százával vette őrizetbe a terroristagyanús személyeket, fegyver- és bombagyártó üzemeket rombolt le, átkutatta a fegyveres palesztin szervezetek irodáit, dokumentumokat és pénzt foglalt le. A városok közül három került hetekre a híradók és újságok főcímeibe: Ramallah, Dzsenin és Betlehem. Az elsőben található Arafat ostrom alá vont főhadiszállása; a másodikban röppent föl a tömeggyilkosság vádja az ott folyó súlyos harcok nyomán; a harmadikban pedig a Jézus szülőhelyeként számon tartott Születés templomát vette körül az izraeli katonaság, mivel az épületet palesztin fegyveresek foglalták el. Az e három városban zajló konfrontáció a média jóvoltából a konkrét eseményeken messze túlnövő jelentőséget nyert.
„Arafat végveszélyben”
Szögezzük le e helyütt, hogy maga az izraeli-palesztin konfliktus is szimbólumértéke miatt áll a világ érdeklődésének homlokterében: az izraeliekre rávetített „fehér, nyugati gyarmatosító” képével világszerte a palesztinok „szabadságáért harcoló elnyomott, harmadik világbeli nép” imázsa áll szemben. A palesztinok a nemzetközi média által leginkább preferált népcsoportok egyike, az évtizedek óta fegyveres harcuk élén álló Jasszer Arafat pedig e küzdelem élő szimbóluma: a Nobel-békedíj tulajdonosa, minden létező kormány- és államfő (valamint a pápa) mindenkor szívesen látott vendége, a világ televízióinak örökös sztárja.1
Ennek megfelelően, amikor az izraeli hadsereg körülzárta Arafat főhadiszállását, eddig nem ismert lehetőségek kínálkoztak a média számára. „Sáron megpróbálja elpusztítani Arafat uralmát” – hirdette a brit Guardian.2 „Izraeli fal Ramallah körül” – fogalmaz a francia Libération.3 Arafat szorongattatásával arányosan nőtt a feléje irányuló médiafigyelem. A szobájába zárt „szabadsághős” a világ számtalan állam- és kormányfőjével beszélt rádiótelefonon, amiről a nemzetközi média hűségesen beszámolt. A jobb napjaiban a francia vagy az amerikai elnöki díszőrség előtt ellépő, ENSZ-ben beszédeket mondó, mostanra azonban irodájába szorított, az ajtórésen át kitekintgető, testőreivel néhány kulacs vízen osztozó palesztin vezér hallatlanul fotogénnek bizonyult. Irodáját az izraeli katonáknál is erősebben ostromolták a nemzetközi tévéstábok, melyek ugyanaddig maradtak a helyszínen, mint a katonák. Miután a palesztin médiaimázs lényege az áldozatiság, Arafatnak nem volt nehéz szorongattatására rájátszani. Kész mártírrá válni – jelentette ki. „Talán az én életem többet ér, mint egy palesztin gyermeké?!” – kérdezte teátrálisan, egyértelműen utalva a palesztin szimbolika legerősebb ütőkártyájára. (A mass média ezt a végső elszántságot imitáló kijelentést kritikátlanul röpítette világgá, s e sorok írója egyetlen kommentárt sem olvasott, amely ekként felelt volna rá: Igen, Arafat természetesen sokkal többre tartja saját életét a gyerekekénél, hiszen több száz fős személyes testőrgárdával veszi körül magát, míg a gyerekeket ágyútölteléknek használja az Izrael elleni médiaháborúban.)
A lerombolt főhadiszállásán két maradék szobába szorult Arafat sokak szemében a palesztin nép (a gyengék, az ártatlanok, a kiszolgáltatottak) végső szorongattatását testesítette meg. Erre utalnak a sajtóban megjelent tudósítások is: „Arafat éhezik, fázik, ostrom alatt áll, de dacol az izraeliekkel” – ecseteli a helyzetet a Guardian.4 „Arafat, a Parkinson-kórtól meggyengített, 72 éves, ostromlott öregember Palesztinában bizonyságát adja túlélőképességének” – így a Neue Zürcher Zeitung.5
A nyugati közvélemény legott nem is maradt érzéketlen: Európa számos országából „békeaktivisták” érkeztek a tetthelyre, Ramallahba, hogy élő pajzsként testükkel oltalmazzák a vezért. A nagyvilágban számtalan fegyveres konfliktus zajlik, ám egy ilyen lépés mindenütt máshol merőben szokatlan (csupán az iraki háború jelentett kivételt), így a „progresszív” értelmiségiek nyilván valamely végső nagy kataklizma bekövetkeztét akarták megakadályozni. Világossá vált, hogy Arafat, mint az elnyomott népek harcának zászlóvivője, nélkülözhetetlen szimbólum, akinek védelmére fölgerjed a nyugati közvélemény: nem csupán tüntetnek, petíciókat fogalmaznak, s a demokráciákban bevett tiltakozási módokkal élnek, hanem a helyszínre sietnek és közvetlenül beavatkoznak az eseményekbe. (A beavatkozás módja a palesztin harcmodorral egyezik meg: civilek a katonákkal szemben, a tévékamerák előtt.)
Azzal, hogy a nyugati világ baloldali aktivistái kritikus helyzetben az egyik fél mellett beavatkoznak a küzdelembe, valójában gátolják a kibontakozást, és tovább bonyolítják a helyzetet. A nyugati média feladatán, a tudósításon messze túllépve tevékeny részt vállalt az események alakításában: jelenlétével mozgósította a nyugati közvéleményt, lehetetlenné tette az izraeliek próbálkozását Arafat elszigetelésére, s így a terrorista network-ből való kiiktatására. Mindez világos cáfolata az általánosan elfogadott fikciónak, hogy ti. itt két nép küzdelméről van szó egy földdarabért: egy olyan küzdelem, amelybe nemcsak a nyugati világ politikusai, hanem civil társadalma is beavatkozik, már nem saját dinamikája szerint mozog. A szorongatott Arafat segítségére siető európai és amerikai civilek világosan tanúsítják: ez a konfrontáció jelkép, amelyre a szemlélők saját (gyakran tudattalan) indulataikat, szorongásaikat vetítik rá, és ha eljön a pillanat, cselekvő részesei lesznek.
A „dzsenini mészárlás”
A Védőpajzs hadművelet keretében az izraeli katonaság április 3-án benyomult Dzsenin palesztin városba, amelyet Közel-Kelet-szerte úgy emlegettek, mint az „öngyilkos robbantok fővárosát”. A katonák benyomulása előtt arab nyelven szólították föl a tábor lakosságát, hogy hagyja el a helyszínt. A többség a felszólításnak eleget tett, ám mintegy négyezren a táborban maradtak, s az ő jelenlétük adott később alapot a mészárlás és népirtás vádjaihoz. Az izraeliek a menekülttáborban váratlanul heves ellenállásba ütköztek. A palesztinok a tábor központjában lévő házak többségét aláaknázták, majd a harcok folyamán felrobbantották. Az izraeli katonaság a harc első napjaiban a gyalogságot küldte a táborba, a civil lakosság kímélése érdekében, de amikor egyik egységüket (eléjük küldött asszonyokkal) kelepcébe csalták, páncélosokkal folytatták az előrenyomulást. Miután az elaknásított házakból is folyamatosan lőttek rájuk, buldózereket is bevetettek. A harcok április 3-tól 12-ig tartottak, ami ebben a konfliktusban szokatlanul hosszú idő: a palesztinok hatékony fegyverei a kődobáló gyerekek és az öngyilkos robbantok, és az izraeli hadsereggel való nyílt fegyveres konfrontációt általában kerülik. Mint később kiderült: a táborban lévő palesztinok nem engedték a halottakat eltemetni, hogy a helyszín minél infernálisabb legyen.
A nemzetközi média a szokásos intenzív érdeklődést tanúsította az izraeli akció iránt, és mivel ez a szokásosnál jóval hosszabb ideig tartott, az érdeklődés az idő előrehaladtával egyre fokozódott. A harcolókat borító sűrű füst (a szó szoros és átvitt értelmében), a sűrűn lakott területen bevetett páncélosok és az (izraeliek felszólítása ellenére) helyben maradt (vagy marasztalt) civil lakosság kedvező körülményeket teremtett az ellenőrizhetetlen híresztelések számára. Hozzájárult ehhez az is, hogy kívülálló megfigyelők nem juthattak közel a harcolókhoz. A palesztinok nem is késlekedtek a tömegmészárlás vádjával, és hamarosan a nyugati világ minden tévéállomása a romok alatt rejtező szörnyű titkokról beszélt – egyelőre feltételes módban.
Normális ésszel gondolkozva, ha egy fegyveres táborban (a palesztin menekülttábor mindig egyszerre a polgári lakosság otthona és katonai centrum) harcok folynak a védők és a támadók között, az magában véve katonai cselekmény, és semmi nem indokolná, hogy a fél világ hitelt adjon a tömeggyilkosságról, népirtásról szóló híreszteléseknek – főleg ha olyan harcoló félről van szó, akire ilyet fennállása során még soha nem tudtak rábizonyítani. Ám a zsidó katonákat nem illette meg az ártatlanság vélelme. Noha a világsajtó nem vette készpénznek a palesztinok állításait a több száz halottról és legyilkolt civilekről, mindenki hangsúlyozta, hogy az ügyet ki kell vizsgálni. A mészárlásról szóló vádaknak ugyanannyi hitelt adtak, mint ezek izraeli cáfolatának. „Az igazság a romok alatt hever” – írta sokat sejtetően a Neue Zürcher Zeitung.6
„Népirtás”, „mészárlás”, „szörnyű emberi tragédia”, „háborús bűntett”, „a háborús szabályok semmibe vétele” – az efféle kifejezésektől hemzsegtek a nagy világlapok. Ha szem előtt tartjuk, hogy az ENSZ jelentése szerint a dzsenini menekülttáborban összesen 52 palesztin halt meg (túlnyomó részük fegyveres), akkor a fenti, apokaliptikus méretű pusztításra utaló kijelentések és a katonai akció nyomán felcsapó médiahisztéria megint csak nem magáról az izraeli-palesztin konfliktusról szól, hanem a nyugati közvélemény ezzel kapcsolatos önkontrolljának teljes hiányáról.
Néhány számadat arról, hogy a nagy világlapokban hány írás foglalkozott 2002 áprilisában a Dzseninben történtekkel:7
The Guardian (angol): 148
New York Times (amerikai): 118
Le Monde (francia): 175
Neue Zürcher Zeitung (svájci): 68
A „dzsenini vérengzés” híre végigfutott az egész világon. Izraelt elmarasztalta az Európai Unió, a Nemzetközi Vöröskereszt, az Amnesty International, legkülönfélébb civil szervezetek, és természetesen azonnal összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa. A világszervezet főtitkára a legmagasabb rangú politikusokból álló vizsgálóbizottságot jelölte ki az események feltárására – amely végül nem látott munkához, mert Izrael kétségbe vonta egyik tagjának, Cornelio Sommarugának, a Vöröskereszt korábbi főtitkárának elfogulatlanságát, aki párhuzamot vont a Dávid-csillag és a horogkereszt között. Mire a világszervezet által megfogalmazott jelentés mindenkivel tudatta, hogy a táborban 52 palesztin halt meg, és az ötszáz vagy még több halottat emlegető palesztin állításokat nem lehet bizonyítani, addigra minden átlagos tévénéző fejében egy további nagy vérfolt tapadt hozzá Izrael nevéhez.
A dzsenini tömeggyilkosság rémhírét – amit nyugodtan nevezhetünk dzsenini vérvádnak is – a palesztinok röpítették föl, de a nyugati média jóvoltából terjedt szét az egész világon. A nyugati média hatalmas infrastruktúrával van jelen a Közel-Keleten: a nagy jelentőségűnek vélt események idején a térségben megforduló tudósítók száma eléri az ezres nagyságrendet. A híréhség kielégíthetetlen: ez az infrastruktúra alkalmas arra, hogy akár a legjelentéktelenebb információnak is nyomába eredjen, és azt nagy részletességgel tálalja. A dzsenini harcok kezdetekor ez a gépezet lépett működésbe, ám a viszonylag súlyosabb konfrontáció során, ahol a halottak száma a harcok miatt néhány napon át nem volt felmérhető, elveszített minden mértéket, mint a morzsákhoz szokott éhező, akit váratlanul dúsan terített asztalhoz ültetnek, s ő vég nélkül tömi magába az ételt. Akinek egy halott is izgalmas hír, annak egy tankokkal ostromolt menekülttábor már az apokaliptikus küzdelmek sorába tartozik, ahol bármi megtörténhet, ahol többé nem érvényesek a médiaszakma szabályai, melyek előírják, milyen hírt le hét készpénznek venni, és milyet nem. A Közel-Keleten örökös mohó érdeklődéssel csüggő nyugati média és közvélemény egy pár száz katonával vívott harc láttán minden önkontrollját elvesztette, és boldog gyönyörűséggel fogyasztotta a népirtásról szóló rémmeséket. Újabb adalék a nyugati közvélemény Izrael iránti attitűdjéhez.
„Krisztus szülőhelyének ostroma”
Az antiterrorista hadművelet során az izraeli hadsereg benyomult Betlehembe is, ahol azonban a letartóztatni próbált palesztin fegyveresek többsége, mintegy kétszáz ember, április 3-án a Születés templomába menekült, és ott elbarikádozta magát – a templomban lévő papokkal és apácákkal együtt. Az izraeli hadsereg azonnal körülvette a templomot, ám semmiféle fegyveres akciót nem kezdhetett – lévén az épület a kereszténység egyik legszentebb helye, ahol a hagyomány szerint Jézus született. A patthelyzet egy hónapig tartott, s végül kompromisszumos megállapodás vetett véget neki: a templomban tartózkodó palesztinok közül azok, akiket az izraeliek le akarnak tartóztatni, európai országokba mentek „száműzetésbe”. A többi palesztint az izraeli hadsereg kihallgatás után elengedte.
Amint az izraeli katonaság körülvette a Születés templomát, megjelentek a helyszínen a média képviselői, és körülvették az izraeli katonaságot. A helyzet szimbolikus értéke hatalmas volt: zsidó katonák Jézus szülőhelyét ostromolják! (Illetve ostromról természetesen szó sem volt, de ez a katonai jellegű kifejezés – a német ’Belagerung’, az angol illetve francia ’Siege’ – folyamatosan jelen volt a nagy világlapok betlehemi tudósításaiban.) A nyugati kultúra emlőin nevelkedett olvasónak fölösleges elmagyarázni, miféle asszociációkat kelthet ez a helyzet. A nyugati média ennek megfelelően egy hónapon keresztül ebben a kontextusban tárgyalta az eseményeket: az alapállás nem az volt, hogy szélsőséges iszlám fegyveresek elfoglalták a Születés templomát, hanem hogy izraeli katonák vették körül a szent helyet. Ennek megfelelően a nyugati média egyáltalán nem firtatta, hogy a templomban rekedt keresztény papok és apácák, valamint az iszlámista fegyveresek közt milyen a viszony. Kézenfekvő feltételezés volt, hogy a fegyveresek túszként használják a keresztényeket – ám a tudósítások inkább azt sejtették, hogy a keresztények testvériesen megosztják mindenüket a jövevényekkel. Amikor a nagy lapok arról írtak, hogy a templomban fogytán az élelmiszer és kritikus az egészségügyi helyzet, egy percig sem tettek különbséget az ott lévők között, akik pedig eléggé különböző indíttatásból tartózkodtak a helyszínen. Ekképp közös nevezőre hozták a templomfoglaló terroristákat és a szolgálatteljesítő papokat, előbbiekre is kiterjesztvén a jóhiszemű áldozat státusát. Az agresszív fél ebben a tálalásban a templomot blokád alatt tartó izraeli hadsereg volt. Annál is inkább így látszott ez, mert a tudósítások teljesen következetlenül használták a templomot elfoglalókra a „fegyveres”, „militáns”, vagy egyszerűen a „palesztin” szavakat. „A templomba menekült palesztinok, köztük számos fegyveres” és hasonló homályos megfogalmazások sikeresen kenték el a lényeget és állították be indirekt módon agresszorként az izraeli katonákat. A „templomba menekült palesztinok” kifejezés láttán pedig joggal gondolhatta a nyugati újságolvasó, hogy üldözött polgári személyekről van szó, akiket könyörületes keresztény papok oltalmaznak a zsidó katonák elől. És noha a napi hírek szintjén a tudósítások korrektek voltak („Tűz ütött ki a Születés templomában. Palesztinok és izraeliek egymást vádolják”8), ebben a kontextusban végül a felelősség java az „ostromló” izraeli katonaságra hárult.
A helyszín roppant szimbolikus értéke miatt az izraeliek minden lépése hatalmasra nagyítva jelent meg a nyilvánosság előtt, szinte tálcán kínálva az alkalmat a szembenállás apokaliptikus értelmezésére. Volt is, aki élt az alkalommal és néven nevezte azt, amit mások, politikailag korrekt módon, csak sejtetni kívántak: a La Stampa című olasz napilap rajzán az izraeli ágyúk csöve már egyenesen a kis Jézusra szegeződik.
*
Az új intifáda kitörésétől 2002. március végéig a média többé-kevésbé megszokott séma szerint tudósított a közel- keleti konfliktusról. A helyszínen állomásozó sok száz (olykor ezer) tudósító hozzászokott ahhoz, hogy az egyes palesztin merényletekről, a válaszként végrehajtott izraeli katonai akciókról, és az egymást követi temetésedről tudósítson részletesen. A véres márciusi merényletsorozat nyomán azonban Izrael megváltoztatta a játékszabályokat: hadserege nagyszabású hadműveletet indított a terrorista infrastruktúra szétzúzására. Ennek során a konfrontáció új oldalai mutatkoztak meg, s a nemzetközi média ezekre mohó érdeklődéssel vetette rá magát. Akik a palesztinok áldozati (s ezzel együtt a zsidók tettesi) identitására voltak fogékonyak, azok előtt szinte határtalan perspektívák nyíltak.
Először a szorongatott szabadságharcos (Arafat) imázsa nőtt túl minden korábban ismert dimenzión; majd a por- és füstfelhőbe burkolózó dzsenini menekülttábor romjai közül szállt fel a tömeggyilkosság, sőt a népirtás vádja; végül a Születés templomának „ostroma” homályos asszociációk során át idézte föl a már elfojtott istengyilkosság vádját, amit azonban csak a „legbátrabbak” mertek kimondani.
E három történet mint egy dráma három, egyre nagyobb hatású felvonása épült egymásra – sajnos azonban nem a Költői képzelet, hanem a nagyon is valós kortárs európai gondolkodás termékeként. Egy villanásnyi időre bepillantást engedtek a zsidókkal kapcsolatos európai vélemények/indulatok/ félelmek/szorongások tátongó mélységeibe.
Mindez azonban csak a zsidó közösségben, a hozzá közel állókban, valamint egy erre érzékeny kisebbségben tudatosult. Csak a zsidó sajtó, a zsidó szervezetek dokumentálják, teszik szóvá a különösen kirívó megnyilvánulásokat, mint amilyen a mi esetünkben a népirtás vádja, a náci Németországgal való rendszeres összehasonlítás, vagy az istengyilkosságra való (politikailag korrekt) célozgatás. Csak ők háborodnak föl és tiltakoznak – többnyire nagyon csekély eredménnyel. A fősodrú nyugati közvélemény és hordozója, a média „nem veszi észre magát”, nincs benne önreflexió, legfeljebb annyi, hogy „miért, Izraelt nem lehet bírálni?”, és pörög tovább hatalmas fordulatszámmal. Tudósítók százai ontják naponta a tudósítások ezreit, zúdulnak bennük a közhelyek, megalapozott állítások, torzítások és alaptalan vádak – s mire valaki ezek közül egyet kiemel és protestál ellene, már senki sem emlékszik rá, hisz azóta eltelt több nap és elhangzott több száz beszámoló. A Közel-Keleten jelen lévő nyugati média tehát már csak saját roppant tehetetlenségi erejénél fogva képtelen az önreflexióra. Mindez természetesen csak a mögötte álló társadalom felfogását tükrözi: a nyugati média súlyos involváltsága és teljes önkritikátlansága a Közel-Keleti konfliktusban a nyugati (főleg európai) társadalom hasonló attitűdjeit jeleníti meg.
Jegyzetek
Bill Clinton amerikai elnök idején a mindenkori izraeli kormányfő mellett Arafat volt a Fehér ház leggyakoribb vendége. Az új amerikai adminisztráció alatt – miután cáfolhatatlan bizonyítékok sora támasztotta alá, hogy tűri vagy éppen támogatja a palesztin terrort – kegyvesztett lett. Ez azonban kivétel: az európai politikusok ma is mindenkor örömmel találkoznak vele.
2002. április 7.
2002. április 6.
2002. áprilisi.
2002. április 7.
2002. április 21.
A statisztika internetes keresés eredménye: az adott újságban április hónapban ennyi cikkben fordult elő Dzsenin városának neve.
8 Neue Zürcher Zeitung, 2002. május 3.
Címkék:2003-06