BÉCS – “Célunk az integráció, nem az asszimiláció
Bécs
Bécs patinás Leopoldstadt városrészét mindig is zsidó negyednek tartották. A világ azóta sem sokat változott, csakhogy a Joseph Roth által leírt galíciáner világgal ellentétben most a volt szovjet Közép-Ázsia és a posztszovjet Kaukázus felől érkeztek és érkeznek a vándorlásuknak véget vetni akaró, vagy a patinás császárvárosban ideiglenes menedéket kereső zsidók. Akik maradtak, azok többsége egzisztenciát alapított, és nemcsak a bécsi zsidóság intézményeibe kerültek be, de új intézményeket is létrehoztak számukra. Az egyik ilyen a bécsi Lauder-Chabad iskola.
A bécsi Rauschnerstrasse 31. számmal szemben lévő Lauder-Chabad Campus izraeli élményeket idéz fel, biztonsági emberek, hipermodern épület, fehér falak. Bár a teret a Chabad-mozgalom nemrégiben elhunyt nagy vezetőjéről, Menachem Mendel Schneerson rabbiról nevezték el, a bécsiek csak a Rauschnerstrasse segítségével tudják azonosítani az iskolát.
A Chabad már a 80-as évek második fele óta működtet iskolát Bécsben, és a The Ronald S. Lauder Foundation kezdettől fogva tevékenyen segíti munkáját. Az 1999. szeptemberi átadás előtt a második és a kilencedik kerületben volt szétszórva az iskola, és csak az új épületben nyílt lehetőség arra, hogy együtt tanuljanak a gyerekek. 1999. október 11-én avatták fel az épületet: az avatási szertartáson az Osztrák Köztársaság vezetői is jelen voltak: Viktor Klima kancellár, több miniszter és városi vezető mellett a helyi diplomáciai közösség tagjai is képviseltették magukat Az intézményt Jacob Biederman Chabad-rabbi vezeti, aki Rónáid S. Lauder személyes jó barátjaként sokat segít az újonnan érkezett zsidóknak.
Az iskolában – amint Alexander Zirkler, az intézmény adminisztrációs vezetője elmondta – jelenleg a bécsi zsidóság összes rétege megtalálható. A tíz évvel ezelőtti nagy „szovjet”-zsidó bevándorlás több ezer üzbég, azerbajdzsánt grúz és örmény zsidót hozott Bécsbe, és ma főleg az ő gyermekeik tanulnak az iskolában. Az intézménybe több mint háromszázötvenen járnak, a tanári kar létszáma ötven főt tesz ki. Az iskola zsidókat akar nevelni – állítja Zirkler úr -, olyanokat, akik nem asszimilálódnak, hanem integrálódnak az osztrák társadalomba.
Az iskolát a Chabad-mozgalom amerikai és izraeli emberei vezetik, bár az adminisztratív vezetésben és a tanári karban szinte csak helyiek találhatóak. Az iskola hangsúlyozottan ortodox: zsinagóga és mikve (rituális fürdő) is működik benne, és a felsőbb osztályokban elkülönülten tanulnak a zsidó fiúk és lányok Az iskola ugyanakkor sokkal nyitottabb szellemiségű, mint a többi ortodox intézmény. Nagy súlyt fektetnek a héber nyelv és a judaizmus oktatására: hetente 5-7 órában tanulják ezeket a tárgyakat a gyermekek.
Az intézmény úgynevezett Privatschule, azaz magániskola. Az osztrák állami tanterv szerint oktatnak, de támogatást csak a tanári fizetések egy részének átutalásán keresztül nyújt az állam. Az alapítvány így nemcsak az iskola felépítését finanszírozta, és fenntartásában is jócskán részt vállal. A gyerekek szülei havonta 2400 és 3200 schilling közötti összeget fizetnek az oktatásért, de a legszegényebbeknek csak pár száz schillinges szimbolikus összeget kell letenniük.
Az iskola épületében bölcsőde, óvoda és általános iskola is működik. A bölcsödében kettő, míg az óvodában öt csoport van. Az általános iskolának nagyratörő tervei vannak, nyolcosztályos gimnáziummá akarják alakítani. Az iskola egyébként változatos programokkal próbálja meg kitölteni a gyerekek iskolán belüli és kívüli életét, egyebek közt ifjúsági klubot hoztak létre.
Az iskola felszereltsége egyébként bármelyik helyi intézménnyel összevetve kiállja a próbát: nagy, tágas tornateremmel, szépen felszerelt szaklaborral és számítógépes teremmel rendelkezik.
Az épület nemcsak oktatási intézmény, hanem közösségi központ is. Ebben találkoztak az alapítvány és a Chabad-mozgalom elképzelései, itt mindenre lehet teret és időt találni, legyen az akár vallási, kulturális vagy művészi tevékenység. Minden szombaton szép minjen van az iskola új zsinagógájában, és minden vasárnap különféle programokkal „szabad” oktatás folyik: ez a „vasárnapi iskola”, amelyre máshonnan is érkeznek gyerekek.
Az iskola adminisztrációs vezetője szerint a gyerekek más vallásokról is hallanak, nemcsak a judaizmusról. Zirkler úr leszögezte: nagyon fontos a jövőre nézve az, hogy a helyi és nagyrészt friss bécsi zsidóság ne aggodalmaskodjon a jövője miatt, és az osztrák társadalom szerves részének tekintse magát. Az iskolában, amely régen karitatív funkciókat látott el – azaz a frissen érkezett és szegényebb ex-szovjet zsidók kulturális integrációját vállalta magára ma már más: falai között az osztrák zsidóság összes rétege jelen van, így az oktatás színvonala is fokozatosan emelkedik.
Címkék:2000-09