A gyűlölet kommunikációja
A közel-keleti helyzet megértése, a napilapok sajátosan elfogult tudósításainak zsidó szempontból kulcsfontosságú dekódolása lehetetlen a palesztin közbeszéd, a Palesztin Hatóság (PA) médiájának megértése nélkül. Az autonóm terület virtuális arab államként viselkedik: kormányozni nem tud, de a cenzúrához, a szabad sajtó, a kritikus tudósítói hangok elnyomásához kitűnően ért. Ebben különbözik gyökeresen a Közel-Kelet egyetlen demokráciájától, Izrael Államtól, ahol éppen a demokratikus szerepekből kifolyólag szintén problematikus a sajtó és kormányzat viszonya, ám mindkét szereplő természetesen szabad.
Az amerikai külügyminisztérium és több civil, emberi jogi szervezet (Freedom House, Amnesty International, Human Rights Watch) évek óta kifogásolja a PA sajtóelnyomó gyakorlatát; azt, hogy a PA területén szinte lehetetlen valóban független, kritikus anyagokat forgatni, és hogy komoly szankciókkal kénytelenek szembenézni azok a (főleg arab) újságírók, akik bírálni merészelik a PA-t vagy annak elnökét. Az 1995-ös palesztin sajtótörvény nem védi kellőképpen az újságírás, a véleménynyilvánítás szabadságát. A PA fenyegetésekkel, nyomásgyakorlással, nem egyszer veréssel és kínzással éri el arab újságíróknál azt az elfogult tudósítói magatartást, amit a BBC, CHH helyszínre küldött kritikátlan és felületes emberei sokszor önként és dalolva teljesítenek. A Reuters nem hajlandó terroristáknak nevezni a Hamasz gerilláit, a BBC csak „militánsokként” aposztrofálja az Iszlám Dzsihád gyilkosait, a CNN iráni tudósítója nemrég „cionista agresszióról” beszélt teheráni anyagában, ha pedig az önkéntes azonosulás nem segít, a PA azonnal lecsap: így például több tévéstábot is a kamera elkobzásával fenyegettek meg, amikor azok a tavaly szeptember 11.-e utáni – szerencsére csak elszórt, nem jellemző – palesztin utcai örömünnepeket forgatták.
Mindeközben a PA területén egyre súlyosabb a helyzet: a nagyrészt Hamasz által fenntartott vagy támogatott szociális intézményekben, óvodákban, iskolákban, mecsetekben, köztereken, szociális és iszlám kulturális központokban nyíltan gyűlöletre uszítanak, megvalósítva természetesen azt a közvetlen és nyilvánvaló veszélyt, amely kizárja a „szólás szabadságára” hivatkozó álszenteskedést.
A PA területén, a PA elnökének és legfelsőbb vezetőinek tudtával és aktív támogatásával fegyveres erőszakra buzdító „hazafias”, „iszlám” klippek láthatók a PA hivatalos tévécsatornáján, amelyekben például egy kisfiú ilyen szavakkal ösztökél bátorságra egy kődobáló még kisebb fiút: „Ne félj, ne félj, Allah velük van, a kezükben levő kő Kalasnyikovvá változott.” Egy másik klippben egy izraeli zászló előtt kipát viselő tanár oktatja állítólag a gyerekeket Izrael határainak „a Nílustól az Eufráteszig” való kiterjesztésére.
Az ilyen klipekben agresszív izraeli katonák vernek és rúgnak palesztinokat, főleg nőket és gyerekeket, tüntetőkre lőnek valódi vagy könnygáztöltényekkel, a kamera közelről mutatja a lőtt sebeket, a síró gyermekeket, asszonyokat. A palesztin tévénéző soha nem látja az események előzményeit, a molotov-koktélokat dobáló fiatalokat, a mögöttük Kalasnyikovokkal tüzelő terroristákat. Hab a tortán, amikor a sírószenvedő jelenetek egy részéről kiderül, hogy csak játszott. A palesztin televízióban rendszeresek a zsidógyűlölő, holokauszt-tagadó, az izraeli lakosság, a „cionista entitás” ellen gyűlöletkeltő felszólítások („minden fegyverünket a zsidók, Allah ellenségei, a Korán elátkozott nemzete ellen kell fordítanunk”), és a nyílt fenyegetések („Allah segít abban, hogy a muzulmánok uralkodjanak a zsidókon, felrobbantjuk őket Haderában, felrobbantjuk őket Tel-Avivban és Netanján”).
A sokat szenvedett palesztin népre egyébként akkora nyomást gyakorol „saját” vezetése, hogy a PA hivatalos lapja, az Al Hayyat Al Dzsedída szerkesztőségi cikkeiben szabályosan megrója azokat a szülőket, akik nem engedik, hogy gyermekeik köveket dobáljanak izraeli katonákra: „Ezek a destruktív, szörnyűséges egyének több kárt okoznak nekünk, mint a megszállók golyói, mert ők alkotják az ötödik hadoszlopot.” A másik palesztin lap, az Al Ayyam meg nyíltan hazudik Izraelről, nyilvánvaló tényeket hamisít meg: például a palesztin katonai törvényszék által 2001 februárjában, Hebronban kivégzett 55 éves Hassan Massalem-ről, kritikátlanul egyetértve tálalja a bírák álláspontját, hogy tudniillik Massalem együttműködött az izraeli hírszerzéssel.
A „megszállt” területek hivatalos hír- ügynöksége nem informál, ellenben szovjet pártidőket idéző stílusban számol be Arafat és más vezetők nemzetközi vendégeiről, látogatásairól, a találkozók a jelek szerint mindig „szívélyes, baráti légkörben” zajlanak. A PA döntései nem demokratikus viták eredményei, hanem szűk körben hozott katonai napi parancsok, szigorú hangú felszólítások, közlemények, amelyek azonnal hitelüket vesztik, amint megnézzük, ki mennyire tartotta be őket. Egy nappal azután, hogy Arafat közölte, vasszigorral vetnek véget a Hamasz terrorizmusának Gazában és a Ciszjordániában (nyugati Part) (a palesztin elnök egyébként most nevezte először nevén a „terrorista aktivitást”), és azonnal bezárják a Hamasz irodáit, az elnök emberei cellux-szalaggal (!) ragasztották le nevezett irodák ajtaját, majd piros spray-vel feliratozták – mindez nyilván hatásos eszköz a terrorista hálózat ellehetetlenítésére.
Legalább ennyire fontos, a világ közvéleménye által nem észlelt fejlemény, hogy Arafat két nappal nevezetes „békepárti” beszéde után, december 18-án Ramallahban elmondott egy másik szónoklatot, amely – arab közönségnek szánva -, már egyáltalán nem úgy hangzott, mint az előző: „Isten segítségével jövőre Jeruzsálemben találkozunk, mert azért harcolunk, hogy győzelemre segítsük prófétáinkat (…), feláldozzuk magunkat a szent helyekért, (…), és készek vagyunk arra, hogy hetven mártírt áldozzunk minden egyes mártírjukért ebben a kampányban, mert ez a mi szent földünk. „Hamisítatlan Palesztin kettős beszéd: Arafat kifelé, nemzetközi fórumokon, ENSZ-rendezvényeken rendszeresen szidja ugyan Izraelt és a cionizmust, de békepárti, kompromisszumkész félként adja el magát és ügyét; befelé, az arab nyilvánosságnak azonban rendszeresen a szent harc folytatásának fontosságát kommunikálja. Vagy azt, hogy az 1993-as oslói megállapodások csak időleges, taktikai lépések, a palesztin nép következő generációi majd befejezik, amit apáik elkezdtek: a fegyveres harcot.
Seres László
(Forrás: Palestine News Agency, Palestinian Media Watch, honestreporting.com)
Címkék:2002-02