Morzsái az eltörött világkalácsnak
Török Petra
Morzsái az eltörött világkalácsnak
A Lesznai Anna-évfordulóról
2005-ben ünnepeltük Lesznai Anna születésének 120. évfordulóját, s ebben az évben emlékezünk meg halálának 40. évfordulójáról.
Ki volt Lesznai Anna, mi volt emberi és művészi titka? Miért nevezték őt egy még el nem ért női fejlődési fok előfutárjának (Jászi Oszkár), óriási búbos kemencének, akiben a legerősebb a szeretet volt (Gráber Margit), egy virágokat és gyümölcsöket szóró misztikus vulkánnak (Balázs Béla), szeretett nővérnek a versben (Ady Endre)?
A választ hátrahagyott irodalmi hagyatékában: verseiben, naplóiban, meséiben, pedagógiai feljegyzéseiben és regényében találhatjuk meg, míg érzéseit, élményeit, a világ képeit terveibe rajzolva, akvarelljeibe festve, és párnáiba hímezve lelhetjük fel.
Lesznai munkásságának két alapvető aspektusa – a képzőművészet és szépirodalom – a háborút megelőzően nem volt ismeretlen kortársai előtt. Ma némileg más a helyzet. Lesznai Annát meseíróként, illusztrátorként ismerik – elsősorban az 1978-ban A kis pillangó utazása Lesznán és a szomszédos Tündérországban és az 1981-ben megjelent Lesznai képeskönyv című műveknek köszönhetően. Kevesebben vannak azok, akik költőként is hallottak róla, ám az már önmagában is jó cégér, hogy Lesznai a Nyugat első nemzedékéhez tartozott. Ma, amikor a hosszú évtizedeket átívelő családregények, „családi sagák” reneszánszát éljük, talán remélni lehet, hogy újból többen felfigyelnek majd Lesznai Anna Kezdetben volt a kert című önéletrajzi ihletésű regényére, amely az 1880-1920 közti időszakban egy felvidéki magyar dzsentri és egy ott letelepedett zsidó család hol összefonódó, hol szétváló történetén keresztül vetíti elénk az akkori magyar társadalom és történelem hiteles és részletes képekből álló tablóját.
Mindezek mellett nagyon ritkán fordul elő, hogy valaki Lesznai Annát mint iparművészt, a hímzések és a tervezés világában egyedit és eredetit létrehozó alkotót, teoretikust és pedagógust ismeri, aki hatalmas életművet hagyott hátra. Az a tény, hogy Lesznai élete jelentős részét (1939-1966) az Amerikai Egyesült Államokban élte, hogy az elmúlt évtizedekben kevés szó esett munkáságáról, és az, hogy az alapkutatás hiányosságait (publikálatlan kéziratai, naplója, levelezése és az utóbbi időkig szinte feldolgozatlan művészi hagyatéka kapcsán) csak lassan lehet pótolni, aligha segíthette elő életműve helytálló értékelését és elhelyezését a magyar kultúra, művészet és irodalom palettáján.
Lassan talán mégis sikerül törleszteni ezt az adósságot. A Petőfi Irodalmi Múzeum e kettős évforduló tiszteletére „Csak morzsái az eltörött világkalácsnak” címmel egy Lesznai Anna- emlékkiállítást rendezett, amely igyekszik kiegészíteni a fentiek miatt igencsak töredékes Lesznai-portrét. A kiállítás két termében bemutatásra kerülnek Lesznai Anna életművének a különböző művészeti ágakban alkotott legfontosabb darabjai, többek között a hatvani Hatvany Lajos Múzeum Lesznai-hagyatékának főművei. A művek élvezetét gazdag fotó- és dokumentumanyag teszi teljessé. A Petőfi Irodalmi Múzeumnak kiemelt szerep jut a Lesznai-kutatásban, hiszen a múzeum kézirattárában a V.3670/43/1-20 jelzet alatt található húsz füzet. Ezek Lesznai Anna naplói, amelyek az 1912-1954 közötti időszakban íródtak, és néhány rövidebb közléstől eltekintve1 máig publikálatlanok. Lesznai Anna naplófeljegyzései kora szellemi, történeti és persze személyes életének mintegy 1200 oldalas krónikáját adják. E megkerülhetetlen dokumentum 2006 őszén a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Hatvány Lajos Múzeum kiadásában szerkesztésemben jelenik meg, emellett Szilágyi Judit rendezi sajtó alá a PIM kézirattárában őrzött, publikálatlan, szecessziós-szimbolikus Lesznai Anna-mesék legszebb darabjait.
Betekintve kiadatlan naplójába, olyan dokumentumokra bukkanhatunk, amelyek egy küldetéstudaton és rendeltetéshiten alapuló autonóm és páratlan gondolati rendszer meglétét bizonyítják. A naplójegyzetekből itt ízelítőül közölt részletben ennek a Lesznai Anna által etikus útnak és életnek nevezett ideális világnézetről és életvezetésről, illetve ezzel összefüggésben a közösség szerepéről, a küldetésről és rendeltetésről szóló fejtegetéseiből válogattunk.
Az évfordulós események sorába illeszkedik az a konferencia, amelyet a Lesznai Anna Társaság és a Petőfi Irodalmi Múzeum rendez 2006. október 2-3-án. A kiállítás november végéig látogatható.2
A naplóból hosszabb-rövidebb részletek jelentek meg Vezér Erzsébet: Lesznai Anna (Bp., Kossuth Könyvkiadó, 1979) című kismonográfiájában, Simonovics Ildikó: Lesznai Anna mesevilága (in: Tanulmányok Budapest múltjából, XXVI., szerk.: Szoboda Gabriella, Bp., 1997) című dolgozatában és a Vezér Erzsébet és Karádi Éva szerkesztette Vasárnapi Kör című dokumentumkötetben (Bp., Gondolat Könyvkiadó, 1980). Jómagam két tematikus válogatást tettem közzé: „Gránit a siratófalban, ütem magyar ajkú dalban” című forrásközlésében (Múlt és Jövő, 2001/1., 59-74. o.). A körtvélyesi „Jardin Paradise” – Lesznai Anna felvidéki Árkádiája, Kalligram, 2003. április, 27-57. o.
2 A tervezett programokról, a publikációkról, kiállításról, a konferenciáról további információk: Lesznai Anna Társaság, Török Petra titkár, [email protected].
Címkék:2006-09