Teltházzal nyitott a 2025-ös PurimFeszt

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Teltházzal, Kepes András és Winkler Nóra szórakoztató talk show-jával nyitott a 2025-ös PurimFeszt az újjászülető Goldmark Teremben. A március 11. és 16. között zajló fesztiválon a Rumbach Zsinagógában és a Goldmark Teremben további hat izgalmas programra készülhet a zsidó kultúra iránt nyitott közönség.

Winkler Nóra és Kepes András (Fotók: Ritter Doron)

A fesztivált Bíró Eszter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) művészeti vezetője nyitotta meg, aki kiemelte: a Mazsihisz célja, hogy olyan pezsgő kulturális életet teremtsen, amely minden generáció számára vonzó és értékteremtő élményeket kínál.

A megnyitó után Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke beszélt a Goldmark Terem történelmi és kulturális jelentőségéről. Mint mondta, ez az épület több mint százharminc éve a zsidó közösség emblematikus kulturális helyszíne – falai őrzik a múlt sötét és dicső pillanatait egyaránt. Megválasztása óta a Mazsihisz elnök egyik legfontosabb célkitűzése, hogy segítse és ösztönözze a budapesti és vidéki zsidó közösségek kulturális életének felpezsdítését, valamint támogassa a közösségek kezdeményezéseit. Ennek egyik legszebb példája a Goldmark Terem újjáélesztése, amely ettől az évtől ismét rendszeres, színvonalas és izgalmas programoknak ad otthont a Wesselényi utca 7. szám alatt.

A fesztivál nyitó estéjén Winkler Nóra és Kepes András rendkívül őszinte és bensőséges beszélgetése maradandó és inspiráló élményt jelentett a közönségnek. Winkler Nóra művészet iránti szenvedélye tökéletes harmóniában volt Kepes András megnyerő intelligenciájával, magával ragadó humorával, sármjával és szakértelmével, így a nézők egy felejthetetlen este élményével gazdagodhattak.

Az est közönsége (Fotók: Ritter Doron)

PurimFeszt 2025 egészen március 16-ig folytatódik: március 12-én este Gregor Bernadett közreműködésével egy különleges jiddis estre vár mindenkit a legnagyobb magyarországi zsidó hitközség, a Mazsihisz és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) a Rumbach zsinagógában. Március 13-án, csütörtökön egy igazi családi program következik, ahol Polnauer Flóra koncertje varázsolja el a résztvevőket. Majd ugyanezen a napon este 9 órától pedig a Goldmark Terem ad otthont az év legnagyobb bulijának, a Mega Purim Partynak, amelyen Megila-olvasás, frissítő italok és a kultikus Arató diszkó várja a közönséget.

Március 16-án, vasárnap Ljudmila Ulickaja: Unokám, Benjamin – a Székesfehérvári Vörösmarty Színház vendégjátéka lesz látható a Rumbach Zsinagógában. Ugyanezen a napon délelőtt pedig a Bálint Házban jelmezes bulira és az azt követő Purim Bálra invitálja a családokat a Bálint Ház, a Benjamin ovi és a Rumbi Tanház.

A fesztiválhelyszínek közé ebben az évben belépő Goldmark Terem nem csupán egy-egy esemény helyszíne, hanem a zsidó kulturális élet egyik bástyája kíván lenni – olyan tér, ahol a hagyomány és a modernitás találkozik, és amely minden generáció számára kínál értékes és szórakoztató programokat. Grósz Andor, a Mazsihisz elnökének célja, hogy a terem újra olyan közösségi térként működjön, ahol a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt otthonra lelhetnek, amelyhez nem csak a nosztalgikus, de meghatározó új élmények is kötődnek.

Miért fontos „A Goldmark”?

A Mazsihisz székházában található Goldmark Terem nemcsak szimbolikus értelemben, hanem szó szerint menedéket jelentett azoknak a művészeknek, akiket a Horthy-rendszerben a zsidóságuk miatt eltiltottak a nyilvánosságtól.

A Goldmark Terem adott otthont az OMIKE 1939-1944 közötti Művészakciójának, amelynek részeként prózai színielőadásokat és zenés darabokat adtak elő, komolyzenei koncerteket és képzőművészeti tárlatokat rendeztek. A rendezvények hivatalosan zártkörűek voltak, így itt színpadra léphettek a korszak nagyjai (Ascher Oszkár, Várnai Zseni, Beregi Oszkár, Ráday Imre stb.), és színre kerülhettek a zsidóságuk miatt a színháztól eltiltott szerzők írásai, jelenetei (Kellér Dezső, Salamon Béla, Szép Ernő, Szomory Dezső, Rejtő Jenő stb.). De nemcsak a színpadon, hanem a nézőtéren is országos nagyságok fordultak meg: rendszeresen jegyet váltott az előadásokra Illyés Gyula vagy Kodály Zoltán. Szimbolikus jelentősége volt annak is: a Goldmarkban tartották Bartók Béla Divertimento című darabjának magyarországi ősbemutatóját – fogalmaz a Mazsihisz közleménye.

[popup][/popup]