Netanjahu szerint lehet kétfrontos háborút vívni, és a közeljövőben ez elkerülhetetlen lesz
Binjámin Netanjahu miniszterelnök állítólag egy múlt heti stratégiai megbeszélésen figyelmeztette a biztonsági főnököket, hogy Izrael a Hezbollah terrorszervezet ellen „nagyszabású összecsapás” előtt áll az ország északi részén, ami szerinte nem csökkenti a Hamászra gyakorolt katonai nyomást a gázai övezetben.
A 13-as csatorna riportja szerint a sikertelen diplomáciai megoldásra irányuló próbálkozások és tekintettel a napi rendszerességgel egyre erősödő északi támadásokra Netanjahu úgy véli elkerülhetetlen a Hezbollah terrorszervezettel való teljes összecsapás – írja az ujkelet.live.
A jelenlévő biztonsági főnökök egyetértettek abban, hogy a több tízezer északi lakos lakhelyének elhagyásához vezető északi helyzet diplomáciai úton nem oldható meg, a sikertelen próbálkozások helyett megfelelő nemzetközi legitimitás és a hadsereg létszámának biztosítása mellett katonai műveletet kell indítani. A hónapok óta ígérgetett teljes körű invázióra azonban nem állapítottak meg pontos határidőt, elindítására akár hetek, vagy hónapok múlva kerülhet sor.
A miniszterelnök véleményére rácáfolva a biztonsági tisztviselők úgy vélik, hogy egy szélesebb körű északi háború miatt jelentősen csökkenne a gázai haderő, ezért vonakodnak bármilyen olyan akciót végrehajtani, amely tovább eszkalálná a helyzetet északon.
Eközben, Antony Blinken amerikai és David Lammy brit külügyminiszter a múlt héten Londonban tartott stratégiai megbeszélést összefoglaló közös nyilatkozatban megerősítették elkötelezettségüket Izrael biztonsága, illetve a gázai övezetre vonatkozó tartós tűzszünet elérése mellett.
A felek közötti párbeszéd során a két diplomata hangsúlyozta, hogy „támogatják Izrael biztonságát és annak fontosságát, hogy a térségben elkerüljenek minden olyan eszkalációs lépést, amely aláásná a béke és a kétállami megoldás felé való haladás kilátásait,” – áll a közös nyilatkozatban.
A közlemény emellett hozzáteszi, hogy az amerikai-brit álláspont szerint Irán továbbra is instabilitást okoz a Közel-Keleten „a fejlett fegyverek elterjedésével, valamint azzal, hogy pénzügyi és politikai támogatást nyújt partnereinek, köztük a libanoni Hezbollahnak, a Hamásznak, a jemeni hútiknak, illetve más iraki és szíriai csoportoknak.”