Jáir Lapid aláírta a Libanonnal kötendő határmegállapodást

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Jáir Lapid miniszterelnök csütörtök délelőtt a kormány hivatalos jóváhagyása után aláírta az Izrael és Libanon közötti tengeri határról szóló megállapodást.

Forrás: twitter

„Nem mindennap ismeri el egy ellenséges állam Izrael Államot írásos megállapodásban, az egész nemzetközi közösség előtt” – mondta Lapid a megállapodásról szóló rendkívüli kormányülés elején. Az aláírásról magyarul az ujkelet.live tudósít.

„Nem mindennap áll mögénk az Egyesült Államok és Franciaország, és nyújtanak biztonsági és gazdasági garanciákat a megállapodáshoz” – mondta.

„Ez a megállapodás megerősíti és megszilárdítja Izrael biztonságát és fellépési szabadságunkat a Hezbollah és az északi fenyegetés ellen. Ritka konszenzus van az egész védelmi szervezet részéről a megállapodás fontosságát illetően” – mondta Lapid, hozzátéve, hogy a megállapodás egyben gazdasági eredmény is.

Izrael és Libanon de jure még mindig háborúban áll, és a megállapodás nem érinti a szárazföldi határt. A megállapodást azonban úgy tekintik, mint Izrael hallgatólagos elismerését Libanon, beleértve a Hezbollah terrorszervezet részéről.

Az izraeli delegáció Energiaügyi Minisztérium főigazgatója, Lior Schillat vezetésével elindult az aláírási ceremóniára a libanoni határ közelében lévő libanoni Naqourába, ahol egy ENSZ katonai bázis található.

A ceremónián a libanoni delegáció, Amos Hochstein amerikai különmegbízott és ENSZ-tisztviselők is részt vesznek.

Rafic Chelala, a libanoni elnökség szóvivője azonban kijelentette, hogy a libanoni delegáció „nem… fog találkozni az izraeli delegációval”.

A megállapodás értelmében Libanon elismeri azt a bójával kijelölt tengeri határt, amelyet Izrael 2000-ben állított fel, öt kilométerre az északi Ros Hanikra város partjaitól. Ezt követően Izrael határa az ún. 23-as vonal lesz (lásd a térképet).

Libanon fogja kiaknázni a 23-as vonaltól északra fekvő terület gazdasági lehetőségeit, beleértve a Kana-gázmezőt is, melynek hasznából 17% Izraelt illeti – majd ha megkezdik a kitermelést.

Bővebben a megállapodásról itt.

Teljes cikk

[popup][/popup]