Houellebecq: „Kár, hogy Be’eri nem Svájcban van, ahol minden állampolgárnak van otthon fegyvere”.

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

„Az európai antiszemitizmus és anticionizmus teljesen más, mint ami október 7-e előtt volt” – mondta Michel Houellebecq francia író a The Jerusalem Post kérdésére a Jeruzsálemi Nemzetközi Könyvfórumon, a Mishkenot Sha’ananimban tartott sajtótájékoztatón, mielőtt átvette a Jeruzsálemi Díjat.

Michel Houellebecq Be’eri kibuc romjai között (Fotó: Be’eri szóvivője)

Ő volt a könyvfórum és az egyidejűleg zajló Jeruzsálemi Nemzetközi Írófesztivál díszvendége.

Houellebecq, aki korábban már megkapta a  Interallié és a Goncourt-díjat is, így folytatta: “Ami azóta történt, az szörnyű. Meg kellene értenem a világot, amelyben élek, és azt hittem, hogy Európában pozitív pályán vagyunk a zsidókhoz való viszonyulás tekintetében, de ami azóta történt, az ennek az ellenkezője. Olyan szakadék nyílt meg, amit nem tudtam előre látni.”

Napokkal a díjátadó ünnepség előtt Houellebecq ellátogatott a Be’eri Kibbutzba, ahol október 7-én több mint 130 embert ölt meg a Hamász, és további 32 embert elrabolt. Többeket még mindig túszként tartanak fogva.

Az író találkozott a meggyilkoltak és túszul ejtett személyek családtagjaival. Roni Baruch, a meggyilkolt Sahar Baruch és Idan Baruch édesapja megmutatta a szerzőnek az Életben maradni című könyvének egy példányát, az utolsó könyvet, amelyet Idan olvasott, és Houellebecq dedikálta. A könyv egy példányának fényképe – a mészárlás kontextusában ironikusan – jelképpé vált. Houellebecq feljegyezte Sahar nevét a naplójába, és azt mondta, nyilatkozatot fog tenni, amikor Sahar holttestét visszahozzák Izraelbe, hogy megfelelő temetésben részesüljön.

Houellebecq azt is mondta ottani látogatása során, hogy „kár, hogy Be’eri nem Svájcban van, ahol minden állampolgárnak van otthon fegyvere”.

A sajtótájékoztatón azon tűnődött, hogy “hogyan lehetett volna jobban megvédeni [Izrael déli részének] lakóit… Lehetetlen felfogni, hogy mi történt, amikor az ember ezeket a történeteket hallja”.

Arra a kérdésre, hogy profetikusnak érzi-e 2015-ös regényét, a Behódolást, amely egy iszlám politikai pártról szól, amely a saría törvények szerint uralkodik Franciaországban, azt mondta: “Egyáltalán nem voltam jó próféta. Nem lehet azt mondani, hogy a politikai válság megoldódott. Az iszlám [politikai] modell inkább egy lehetséges alternatívának tűnik”. (Jerusalem Post)

Kapcsolódó cikk:

Michel Houellebecq: Egy nyugati író nem lehet közömbös Jeruzsálem iránt 

[popup][/popup]