Az október 7-i mészárlás célja az volt, hogy megakadályozzák Izrael és az arab országok közötti normalizációs folyamatot

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

A The Wall Street Journal vasárnapi exkluzív riportja szerint a Hamász terrorszervezet vezetői azzal a céllal indították el 2023. október 7-én támadásukat Izrael ellen, hogy megtorpedózzák az Izrael és Szaúd-Arábia közötti béketárgyalásokat. A riport egy magas szintű gázai találkozó jegyzőkönyvére hivatkozik, amelyről az izraeli hadsereg azt mondta, hogy egy gázai alagútban fedezett fel.

Egy palesztin “civil” akcióban október 7-én (Forrás: képernyőfotó)

Napokkal az 1151 halálos áldozatot követelő támadás előtt Jechíje Szinwar, a Hamász gázai vezetője azt mondta terrorista társainak, hogy „rendkívüli cselekedetre” van szükség a normalizációs tárgyalások meghiúsításához, amelyek szerinte a palesztin ügy marginalizálásával járnának – áll a The Wall Street Journal által áttekintett dokumentumban.

A Hamász nem reagált a dokumentum hitelességével vagy tartalmával kapcsolatos megkeresésre. Az arab hírszerző tisztviselők, akik ismerik a Hamászt és annak nyilvántartásait, azt mondták, hogy a dokumentum valódinak tűnik, ahogy a többi is, amelyekről az izraeli hadsereg azt mondta, hogy Gázában találta.

A Hamász politikai szárnyának 2023. október 2-i gázai ülésén készült jegyzőkönyv Szinwart idézi: „Nincs kétség afelől, hogy a szaúdi-cionista normalizációs megállapodás jelentősen halad előre.” Figyelmeztetett, hogy a megállapodás „megnyitná az utat az arab és iszlám országok többsége előtt, hogy ugyanazt az utat kövessék”.

Szinwar és a Hamász számára, akik Izrael teljes megsemmisítését és egy palesztin állam létrehozását követelik a Jordán folyó és a Földközi-tenger között, ez elfogadhatatlan volt. Szinwar úgy vélte, eljött az ideje a támadásnak, amelyet már két éve terveztek.

A cél – mondta – „jelentős lépés vagy stratégiai eltolódás elérése a régió útjában és egyensúlyában a palesztin ügy tekintetében”. Segítséget várt az Izraellel szembeni ellenállási tengely többi, Irán által támogatott erőitől.

 

Irán jóváhagyta

A WSJ a Hamász és a Hezbollah magas rangú tagjaira hivatkozva arról számolt be, hogy október 2-án egy másik, a támadással kapcsolatos találkozóra is sor került Bejrútban, amelyen a Hamász képviselői és iráni biztonsági tisztviselők vettek részt. Irán jóváhagyta a tervezett támadást, mondták az említett személyek.

Más Hamász és Hezbollah tisztviselők vitatták ezt, mondván, hogy a támadás részleteit, beleértve a mértékét és az időpontot, a Hamász gázai katonai szárnya szigorúan titokban tartotta.

Irán és a Hezbollah magas rangú tisztviselői 2021 nyara óta tárgyalták a támadási lehetőségeket a Hamásszal. Irán hosszú időn keresztül fegyvereket, finanszírozást és kiképzést is biztosított a Hamásznak, beleértve a harci kiképzést is az október 7-e előtti hetekben, több ország hírszerző tisztviselői szerint.

Teherán és a Hezbollah azonban világossá tette a Hamász számára, hogy nem akarnak közvetlen, totális háborúba keveredni Izraellel, állítják a tengely és az izraeli hírszerzés tisztviselői.

Az izraeli hadsereg által megtalált és a WSJ által áttekintett egyéb belső Hamász-dokumentumok között volt egy 2023 szeptemberi jelentés, amely a konfliktus eszkalálását javasolta Júdea és Szamáriában és Jeruzsálemben a szaúdi-izraeli kapcsolatok normalizálásának megnehezítése érdekében.

 

A palesztin ügy fennmaradása

A jelentés bizalmatlanságát fejezte ki a szaúdi ígéretekkel szemben a palesztin érdekek fenntartása érdekében, és azokat „gyenge és korlátozott lépéseknek” nevezte a Hamász semlegesítésére és a normalizáció elleni küzdelme leállítására.

Egy 2022 augusztusában kelt, „titkos” jelzésű belső tájékoztató, amelyet a Hamász katonai vezetése írt, így zárul: „A mozgalom kötelességévé vált, hogy átpozícionálja magát… a palesztin ügy fennmaradásának megőrzése érdekében az arab országok széles körű normalizációs hullámával szemben, amelynek elsődleges célja a palesztin ügy felszámolása.”

Válaszul a Hamász megerősítette koordinációját a Hezbollahhal, valamint más palesztin militáns frakciókkal, áll a tájékoztatóban.

A WSJ megjegyzi, a szaúdi-izraeli kapcsolatok normalizációja jelentené a legnagyobb változást Izrael politikai helyzetében a Közel-Keleten, mióta évtizedekkel ezelőtt békeszerződéseket írt alá Jordániával és Egyiptommal. 2020-ban Izrael teljes körű diplomáciai kapcsolatokat létesített az Egyesült Arab Emírségekkel. Bahreinnel és Marokkóval az Ábrahám-egyezmény keretében.

Október 7 és a kirobbanó háború azonban sikeresen megfúrta a szaúdi-izraeli normalizációt. A gázai halálesetek és pusztítások súlyos következményei megváltoztatták Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös politikai mérlegelését. A herceg az elmúlt évben számos külföldi látogatónak elmondta, hogy nem folytathatja a normalizációt, hacsak Izrael nem teljesít két feltételt: leállítja a gázai háborút, és beleegyezik egy diplomáciai folyamatba, amely végül egy palesztin állam létrehozásához vezet.

Donald Trump amerikai elnök, aki kedden Rijádba látogatott, felszólította Szaúd-Arábiát, hogy építsen ki kapcsolatokat Izraellel, de hozzátette: „Majd megteszitek a maga idejében.”

Teljes cikk

[popup][/popup]