A harmadik generáció holokauszthoz való viszonyát akarta bemutatni

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

hvg360 interjút készített Jesse Eisenberg BAFTA-díjas amerikai színésszel az új, Rokonszenvedés című filmje apropóján. A több Oscarra jelölt alkotásnak – amelyben két amerikai unokatestvér indul holokauszttúrára Lengyelországban – Eisenberg az írója, rendezője és főszereplője is. A film Magyarországon február 27-én debütált. A színész a lapnak többek között elmondta – szemlézte a cikket az Index.hu -:

Jesse Eisenberg

  • A filmben szereplő jelenethez hasonlóan neki is lelkiismeret-furdalása volt, amikor turistaként Budapestről Temesvárra utazott családjával, hogy megnézzék, hol kezdődött az 1989-es romániai forradalom, de közben azért kerestek egy jó éttermet, mert megéheztek. „Sok helyen megfordultam, ahol borzasztó vérengzések, horrorisztikus szörnyűségek estek meg a múltban, de mitévő tegyek, ilyenkor is csak turista vagyok, az is maradok”.
  • Saul fiát tartja minden idők legjobb holokausztfilmjének: „A Saul fia megtalálta a módját, hogyan lehet a holokausztról olyan filmet készíteni, amely akkor és ott, a holokauszt jelen idejében játszódik”. Véleménye szerint Nemes Jeles László egy zseni.
  • Saját filmjével a harmadik generáció holokauszthoz való viszonyát akarta bemutatni, miközben az ő családja is érintett: a nagyapja már Amerikában élt a második világháború idején, „de valamennyi unokatestvérét megölték”.
  • Szabó István A napfény íze című 1999-es filmje óriási hatással volt rá, ugyanis ebben a filmben látta először, hogyan öröklődik generációról generációra a trauma és a fájdalom. Ő is valami hasonlót akarta a maga eszközeivel a Rokonszenvedésben megmutatni.
  • A film lengyelországi forgatásával kapcsolatban elmondta: „A lengyel történelemnek is megvannak a maga szörnyű pillanatai, de nekem úgy tűnik, kényelmes megoldás a lengyelek felelősségét eltúlozni. A megszállók a németek voltak”.
  • Több koncentrációs táborba is ellátogatott már: járt Auschwitzban, Dachauban, Mauthausenben, Terezinben, de csoportos holokauszttúrán nem vett még részt, egyedül akarta megtapasztalni, amit lehet.
  • Elon Musk AfD kampányrendezvényein tett kijelentéseitől – miszerint túl kell lépni a múltbeli bűnökön, a szülők és a nagyszülők bűnein – „feláll a szőr a hátán”. Szerinte aki ilyeneket mond, annak tudnia kell, hogy sokakat megrémít, és óvatosan kéne bánni az ilyen szavakkal.
  • Az antiszemitizmussal kapcsolatban kijelentette: „Az interneten nap mint nap találkozom ilyesmivel. Közéleti személyiség vagyok, így megy ez. Pontosan tudom, hogy mik azok a megjegyzések, amelyek a zsidóságomra vonatkoznak”. Ugyanakkor szerencsének tartja magát, mert New York-ban él, s a város biztonságos életet biztosít a zsidóknak.
  • A holokausztról először az iskolában hallott, s hatéves volt, amikor azt hitte, eljönnek érte. Egy éven át úgy közlekedett otthon, hogy ha az ablakuk előtt kellett elmennie, mindig lebukott, hogy az utcáról ne látszódjon. „Ha tagja vagy egy csoportnak, pontosan tudod, hogy létezik egy másik csoport, amely gyűlöl. Ezt az érzést már a gyerekek is jól ismerik” – mondta.
[popup][/popup]