41 túsz öltek meg eddig Gázában
A 2023. október 7-én a Gázai övezetbe hurcolt életben lévő túszok közül 41-et öltek meg a Vaskardok-háború során, állapította a New York Times nyomozása, melyet szombaton tettek közzé, és amelynek társszerzője Ronen Bergman, a Yedioth Ahronoth újságírója. A cikk az Izraeli Védelmi Erők nyomozásain, törvényszéki elemzéseken, valamint magas rangú izraeli tisztviselőkkel és az áldozatok hozzátartozóival készült interjúkon alapul.

Hat túsz, akinek holttestét az Izraeli Hadsereg hazahozta 2024 augusztusában (képernyőfotó)
A cikk szerint a túszok egy részét a Hamász terrorszervezet, másokat izraeli támadások öltek meg, a többiek halálának oka pedig ismeretlen.
A háború során Binjámin Netanjahu miniszterelnök kijelentette, hogy csak a folyamatos katonai nyomásgyakorlás vezet az összes túsz szabadon bocsátásához. Irodája nem kívánta kommentálni a ma közzétett vizsgálatot. Az izraeli hadsereg a túszok meggyilkolásának konkrét körülményeiről nem volt hajlandó nyilatkozni.
Nyilvános megállapítások és magas rangú izraeli tisztviselők nyilatkozatai szerint hét túszt végeztek ki fogvatartóik, amikor az Izraeli Védelmi Erők közeledett a fogva tartásuk helyéhez, és négy másik légicsapásokban halt meg.
Három túszt – Jotam Haim (28), Szamar Fuad Talalka (22) és Alon Samriz (26) – véletlenül öltek meg 2023 decemberében az izraeli hadsereg katonái, mert azt hitték, hogy terroristák, egy másik túsz, Szahar Baruch pedig tűzharcban vesztette életét egy mentési kísérlet során. A nyomozás szerint másik 26 túsz halálának körülményei ,,tisztázatlanok maradtak”.
Egyes esetekben a felek ellentétes állításokkal éltek. Ez a helyzet például Siri, Ariel és Kfír Bibasz esetében, akiknek holttestét két hete adták ki Izraelnek: A Hamász terrorszervezet azt állította, hogy Bibaszék halálát egy izraeli támadás okozta, de Izrael szerint fogvatartóik brutálisan meggyilkolták őket. Az izraeli Országos Igazságügyi Orvostani Intézetben végzett vizsgálatok kimutatták, hogy nincs bizonyíték arra, hogy bombázás okozta volna a halálukat. A Fehér Ház elfogadta a többek között hírszerzési anyagokon alapuló izraeli állítást, miszerint fogvatartóik nem sokkal elfogásuk után meggyilkolták őket.
Az október 7-i mészárlás során gázai terrorszervezetek 251 túszt ejtettek, izraelieket és külföldieket, többségüket élve. Azóta több mint 130 túsz szabadult két túszalku keretében. Ezenkívül a biztonsági erők nyolc életben lévő túszt és 40 holttestet hoztak haza. A Gázában még fogva tartott 59 túsz közül Izrael szerint legalább 24 életben van.
2023 novemberében a légierő megtámadta a Hamász egyik földalatti főhadiszállását, és megölt két vezető terroristát, köztük Ahmed Ghandurt. Egy hónappal később izraeli katonák átkutatták a támadás helyszínét, és megtalálták három túsz – Ron Serman őrmester, Nik Beizer szakaszvezető és Elia Toledano – holttestét, akik fulladás következtében haltak meg.
A hadsereg három, az újságnak nyilatkozó magas rangú tisztviselője szerint az izraeli hadsereg nem tudott egyértelmű hírszerzési információkat szerezni az összes túsz hollétéről, különösen a háború korai szakaszában. Ennek ellenére a támadásokat jóváhagyták, akárcsak Ghandur esetében. Vagyis nem volt információ túsz vagy túszok jelenlétéről a támadások közelében, de nem is lehetett végérvényesen kizárni ezt.