Viszontválasz
Tisztelt Elnök Úr, kedves Péter!
Kimerítő válaszod olvastán, néhány pontot sorra véve, élnék a viszontválasz műfaja adta lehetőséggel.
Mindketten pontosan tudjuk, mennyit ér a demokratikus választás a hitközség életében, ahol a „felekezeti sajtó” nyíltan és egyértelműen szolgálja a status quo fenntartását, mert valójában az azt jelképező személyek, a kenyéradó gazda szócsöve, ahol az alternatív jelölt javaslatai ellen a hitközségi adminisztráció teljes infrastruktúráját felhasználva (gépkocsi, telefon, fax, személyes meggyőzés) főmunkaidőben kampányolt, és egy petíció mellett olyan aláírásokat is felvonultatott, melyekről az aláírók utólag szereztek tudomást (árukapcsolva még az egyik budapesti elnökjelölt kampánylevelét is mellékelték), s ahol a választók, az egyes hitközségek és körzetek elöljárói saját zsinagógáik érdekét képviselve, a „kijárói rendszer” hagyományát folytatva lobbyérdekeikért adják voksukat a hálás jelöltre. Ennek fényében újra csak döbbenetem fejezhetem ki, amikor „eddig követett irányvonal helyességéről”, „markáns választásokról” írsz. S hogy azt mondod, nem gondolod, „hogy bárki is kihasználta volna az adminisztráció masszív hátszelét”, a történtek – s általam fent említettek – tükrében elszomorít.
Az az állításod, mely szerint „mindenki (kiemelés tőlem – sz. t. g.) úgy tartotta helyesnek, ha a BZSH-nak és a Mazsihisznek ugyanaz a személy az igazgatója”, számomra értelmezhetetlen. Ki mindenkiről beszélsz?
Az országos elnöki posztra egyedül jelöltettél, s erről nem tudsz objektív elemzést adni, írod válaszodban. Kár. Mindenesetre jó lett volna akár szubjektív híradás is a háttérzajokról, melyek e fontos poszt betöltését kísérték.
Bő statisztikai kimutatásodra szakértő kollégám, Gadó János szociológus reflektál alább, én csupán egyetlen észrevételt tennék. „Messzemenő változást és megújulást” jelent az új vezetőség és képviselő-testület, érvelsz válaszodban, majd hosszasan ecseteled a most megválasztottak összetételét. Ugyanakkor azt is közlöd; „A korábbi képviselő-testületről nem állnak rendelkezésemre adatok az életkor tekintetében.” nem látsz soraid között némi ellentmondást?
A Gallup felmérése tudomásom szerint „zsidó vallású” személyek számát közölte, s nem „magukat vallásos zsidónak valló”-két, mint írod. Előbbi esetben nem tűnik annyira abszurdnak az 50 000 fő, mint a te szövegkörnyezetedben, a Gallup-kérdésre adott válasz pusztán származásra is érthető.
Megfiatalodásról értekezel fent, majd fordítasz a szón: „nem emelhető kifogás a képviselő-testület korcsoport szerinti összetételével kapcsolatban, az, hogy időskorúak aránya a 70 éven felüliek esetében magasabb, mint az átlagnépességnél, nem negatívum, hiszen feltétlenül szükség van egy ilyen testületben az idősebb korúak bölcsességére és életismeretére, természetesen nem eltúlzott arányban, hiszen mégsem lehetne azt természetesnek tekinteni, hogy a képviselő-testület túlnyomórészt tizen-huszonéves fiatalokból álljon.” Ha valóban szignifikáns lenne a megfiatalodás, miért kell a mundér becsületét védve egy gondolati bakugrással az idősek hangsúlyos jelenlétét védeni? Ha pedig szükség van bölcsességükre és életismeretükre, és rendelkeznek e képességgel, mi az, hogy „természetesen nem eltúlzott arányban”? S megint csak hol a logika, mely a következő mellékmondatot idekapcsolja, s egyrészt-másrészt hintába ülteti a közölteket? Az idézett bekezdés kiegészítve a következőben rögzített véleményeddel, miszerint te „a 18-50 év közöttieket fiatal embernek” tekinted, írásod állatorvosi lova. Egy olyan hitközség élén állni, melynek soraiból a “minden értelemben legaktívabb korosztályok” hiányoznak, súlyos teher. Ezért árulkodó azon dichotómiád, mely a hetvenévesekkel a tizen-huszonéveseket állítja szembe (akik közül, mint közlőd, egy darab 27 éves van jelen csak a képviselő-testületben), s nem azokat, akiknek a döntéshozói posztokon leginkább kívánatos volna állniuk. A zsinagógái életből szinte teljesen hiányzik a legmarkánsabb korosztály, ám számomra is öröm, hogy a hitközség testületéiben immár jelentős arányban szerepel. Azonban én nem sommáznám a 18-50 közöttiek teljes vertikumát fiatalként, még akkor sem, ha nyilván azzal a mentalitással állítanám is szembe, melyet te „bölcsnek és életismert”- nek aposztrofálsz, holott te éppúgy is merted a korábbi képviselő-testületet, mint jómagam.
S ha már itt tartunk. A diaszpóra politikai mentalitásának amúgy sem ártana a frissítés, hasonlóképpen ahhoz a generáció- és arculatváltáshoz, ami a Szochnut élén végbemegy. Ez jóval több, mint hitközségi ügy. Miként az is, hogy a hitközségnek – mint az össz-zsidóság kényszerű kvázi reprezentánsának – lehetőség szerint, perspektivikusan törekedni kellene a tisztségviselők soraiban megjeleníteni a zsidó társadalom teljes spektrumát, „osztálystruktúráját”, szakma, végzettség stb. szerint, hogy az szélesebb körökben is hathasson, és vonzerőt gyakorolhasson. A legutóbbi választáson e törekvés tudatos érvényesítése, sok más pozitív szemponttal együtt visszhangtalan maradt.
Tisztelt Elnök Úr, kedves Péter!
Kívánom, hogy az elmúlt választásról általad írtak („nagy jelentőségű” stb.) igazolódjanak az elkövetkező években, ne váljék nyilvánvalóvá, hogy a helyzet még rosszabb, mint volt. Úgyszintén szeretném, ha minden hozzám hasonló elégedetlen értene leveled utolsó két bekezdéséből, mely szívemből szól. Én mindenesetre úgy látom, a vállalkozó és reálértelmiségi felső középosztálybeli közép- korúakon kívül (nekem a 40 fölötti már nem „fiatal”) volna még más reprezentálandó és fontos szerepet betölteni képes réteg közösségünkben.
Tisztelettel és barátsággal üdvözöl Szántó T. Gábor
Címkék:1995-12