VÁDIRAT A SZELLEM ELLEN
Notice: Undefined index: name in /home/u772282362/domains/szombat.org/public_html/wp-content/mu-plugins/my-plugins/widget-areas.php on line 45
Az ember elveszti kérdéseit és paradox módon csupa feleletből akarja összetákolni a világot – de ahol nincs kérdés, ott felelet sincs.
Középiskolás korában egyik, szélsőséges gondolkodásáról ismert tanára megkérdezte Tábor Bélát „Te mi akarsz lenni, fiam?” A tanár meghökkenésére, megnyomva a szót, ő csak annyit felelt: „Ember.” A Vádirat egyik utolsó mondatában ezt olvashatjuk: „…hiányzik még az előfeltétel annak tisztázására, mit értünk ’az ember’ alatt, aki az igazság felé megy, vagy aki az igazságot befogadja. Ezen a ponton, az igazsággal viszonyban álló ember fogalmának tisztázásánál s az ezzel a problémával foglalkozó gondolkodók kiásásánál nagy és sürgős szellemtudományi munka vár ránk.”
Tábor Béla és Szabó Lajos együttesen és külön-külön elvégezték azt a hosszú és mélyreható kutatómunkát, amely azután önálló eredményeikhez vezetett. Szellemi útjuk közös és differenciáltan sajátos mozzanatait itt felsorolni lehetetlen. De utalni kell a Vádirat-ban megjelent marxizmus- és freudizmus-kritikára és pl. a dialogikus gondolkodókkal kapcsolatban idehaza először tárgyalt Ferdinand Ebnerre. A dialogikus gondolkodás másik két korabeli megalapozója Martin Buber és Franz Rosenzweig. A katolikus Ebner és a zsidó Rosenzweig kölcsönösen nem tudnak egymásról, amikor egyazon időben írják főművüket. Mindkét könyv 1921-ben jelenik meg (Rosenzweig: Der Stern der Erlösung – Ebner: Das Wort und die geistigen Realitäten.) – Ám ezeken kívül számtalan forrásról és döntő hatásról kellene még beszélni. Tábor Bélánál elsősorban Platón, Plotinosz, a gnosztikusok, Böhme, Baader stb. emelendő ki, miközben mindvégig eleven belső párbeszédet folytat Rosenzweiggel.
A 30-as évek folyamán – önátvilágítását szolgáló érdeklődésből – néhány esztendeig pszichoanalízisbe jár. Amikor ez befejeződik, analitikusa azt mondja neki, hogy most már ő maga is megkezdheti a praxist. Béla azonban éppen az ebneri-rosenzweigi értelemben szándékozik továbbmenni. Élete folyamán azelőtt és azután is sok lelki válságba jutott barát fordult hozzá problémáival. A freudizmustól döntő impulzust kapva, mindinkább az Én-Te-Szó kapcsolat dialogikusan értelmezett szellemi realitása irányába kitágítva folytatja saját terapikus munkáját. Ez a pneumatológiai alapmagatartás, amelynek végső, legmélyebb kiteljesülése az ember-isten reláció, már A zsidóság két útjában centrális hangsúlyt kap. „A biblicizmus logocentrikus hangsúlya – írja 1990-ben -: a kinyilatkoztatás hangsúlya” és – mint Rosenzweig mondja – „a kinyilatkoztatás maga a nyelv”.
Ezek a beszélgetések tehát éppen arra irányultak, hogy feloldják az aktuális feszültséget okozó problémát vagy konfliktust, éspedig mindig Tábor Béla logocentrikus, átvilágító reflexióinak segítségével. Az Én-Te-Szó hármasságában a Szó a Logoszt jelenti. A kezdetben teremtett világ világosságát, Legyen-jét. A szó primátusa olyan mértékben dominál, hogy voltaképpen a szón, a nyelven keresztül kell eljutnunk önmagunkhoz: egyéniségünk átvilágításán át végül is elérkezni létünk centrumához, a Személyiséghez, vagyis Istenhez. Az ilyen beszélgetéseknek fel kell ébresztenie bennünk azt az érzékenységet, amely lehetővé teszi, hogy kérdéseink a lényegre irányuljanak. Mert „a kérdés fellazított válasz” – mondja Tábor Béla – és ilyen értelemben pl. egy pneumatológiai párbeszédnek is az igazi válaszhoz kell vezetnie. Az elmélyült párbeszéd pedig mindig feltételezi az emlékezés és a felejtés szeszélyes, de elengedhetetlen játékát, amelynek egyensúlya közelebb juttat a célhoz. Segít átvilágítani az egyéniséget, felismerni identitásunkat.
A háború után, a fogságból hazatérve, Tábor Béla 1945-1948-ig a miniszterelnökség angol sajtóelőadója. Attól kezdve, hogy onnan kilép, műfordítóként él csaknem negyven éven át, miközben éjszakánként folytatja saját elméleti munkáját. A szépirodalmi műfordítás nehéz, fárasztó foglalkozás, különösen, ha valaki oly híven és magas művészi szinten akarja visszaadni az eredeti szöveget, mint ő. Teoretikus írásaiból itt olvasható néhány részlet, nemsokára pedig könyv alakban fog megjelenni élete folyamatos művének első kötete.
A hazatérés utáni első három évben még a végtelen szabadságérzés töltött el bennünket. Rendszeresen jártak hozzánk azok, akik hasonlóképpen a szellemi élet tágasságában akartak lélegezni. A beszélgetések és viták szerteágazóak voltak, ugyanakkor folyamatosak és izgalmasak. Ezek mellett Béla számára a legfontosabbak a Szabó Lajossal és Hamvas Bélával folytatott „csütörtöki beszélgetések” voltak.
A forradalom után az összejövetelek újrakezdődtek, de már jóval szűkebb körben. Sokan kimentek, vagy más irányba fordultak, mások megfeszítve dolgoztak, többen már nem éltek. Szabó Lajos 1956 karácsonyán hagyta el az országot és Düsseldorfban dolgozott tovább. Ott halt meg már 1967 őszén. Hamvas Béla röviddel rá idehaza.
Az utolsó ilyen szempontból aktív, de még szűkebb körű találkozások a 70-es, 80-as évekre estek. (Velem együtt Vajda Júlia és Bálint Iri vettek részt ezeken hosszú időn át.) Ekkor már a beszélgetések egyedüli irányítója Tábor Béla volt. Ezeken az estéken sokszor exponálódtak az őt aktuálisan foglalkoztató problémák és éppen ezért az ő legszemélyesebb énjével tudott hallgatói felé fordulni.
Ugyanígy a Bélára annyira jellemző nyitottság olyankor is megnyilvánult, amikor más barátai vagy fiatalabb tanítványai keresték fel. Mindig úgy éreztem, hogy már figyelő hallgatásával, egész lényével a kérdező befogadására várakozik és saját, a másik felé forduló személyének sugárzása nyitja meg az érkezőt.
Amikor a betegség első tünetei jelentkeztek és orvoshoz kellett fordulni, Béla csak annyit mondott: „Isten kezéről ember kezére…” – A sorsnak szólt, nem az orvosokban nem bízott, csak az aggodalom érződött benne. De mert elsősorban éppen a Legfőbben bízott, elment az orvoshoz. Minden beavatkozás után visszanyerte aktivitását és létbizalmát. így történhetett, hogy az utolsó öt év az addigiaknál talán még produktívabb volt.
Öröksége a hatalmas életmű, aminek publikálásával sohasem foglalkozott. Nyilvánvaló volt, hogy a küldetéstudat írni késztette. Nem munkájának külső sorsa érdekelte, hanem hogy megismerjen és leírjon mindent, amit és ameddig csak lehet. Így hát a világi feladat ránk maradt.
Lényének lényegét itt most már csak az ő szavain át tudom megidézni: „»mert erős a szeretet, mint a halál. Ez azt jelenti, hogy a »Te« ugyanolyan erős (=nem gyengébb!), mint az »Én«. És ebben rejlik (ebben van elrejtve) a nagy ezotérikum, és az élet titka és a halál titka és annak a titka, hogyan lehet kivédeni nem a halált, de a halál betörését életünkbe, nem a halál bekövetkezését, de azt, hogy úrrá legyen az életünkön, az életen belül.
Az életen belül a halál a halálfélelem formájában van jelen. Ez a halálfélelem az önmaga felé forduló Én szinonimája. A szeretet ennek ellenmozdulata: A Te felé fordult, a Te felé áramló Én. A nagy ezotérikum az Én-nek ez a kettős-egy titka, amely az egész élet előjele: a lét értelmének mértéke.”
Visszatérve írásom elejéhez, Tábor Béla gondolatvilágának egy-egy sugarán keresztül kíséreltem meg itt felvillantani azt a szellemet, amit ő maga a szeretet drámájának nevez. Olyan identifikációs drámának, ahol a létező kilép létéből az azonosulás vonzásterébe.
Címkék:1995-12