Tények, számok az oktatásról
1997. szeptember 29-én sajtótájékoztatót tartottak a magyarországi zsidó oktatási intézmények vezetői a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) épületében. A tájékoztatón jelen volt Zoltai Gusztáv, a BZSH ügyvezető igazgatója, valamint Orbán Ferenc, a hitközség oktatási felelőse.
Zoltai Gusztáv tudatta a jelenlévő mintegy tíz újságíróval, hogy az Anna Frank Gimnázium új épülete 1998. június 30-ra elkészül. Az új intézmény, ahol az óvodától a nemzetközi érettségi megszerzéséig tanulhatnak majd a gyerekek, a Scheiber Sándor Oktatási Központ nevet fogja viselni – tájékoztatott az ügyvezető igazgató. (Az iskola tanárai az Új Életből értesültek a névváltozásról – mint az egy szülői értekezleten feltett kérdésre válaszul elhangzott. (- a szerk.) A már működő gimnáziumi osztályok mellett a jövő évben megindul az elemi iskola első osztálya, ahová a – szintén a BZSH felügyelete alatt álló – Benjámin (azelőtt: Ben Jehuda) óvodából átveszik a gyerekeket. Hogy az elemi tagozat felsőbb osztályai is elindulnak-e ugyanebben az évben, az a „kereslettől” függ. Az iskola 6+6-os rendszerben működik majd, és lehetőség lesz a tizenharmadik esztendőt is az iskolában tölteni, szakképzés céljából. Jelenleg az intézményben párhuzamosan működik a régi típusú 4 osztályos gimnázium és az új, 6 osztályos gimnázium első három évfolyama – egészítette ki az elhangzottakat Kohn Gábor megbízott igazgató. A nyugdíjba vonuló Berend Rózsa igazgató helyére pályázatot hirdetett a Hitközség.
Schőner Alfréd, a rabbiképző intézet új rektora, aki öt évre kapta meg kinevezését, tájékoztatott, hogy az általa vezetett intézmény új neve: Országos Rabbiképző Intézet – Zsidó Egyetem. Az egyetemi rangnak örvendő intézmény kebelében működő főiskola, a Pedagógium, eddigi két szaka (judaisztika tanári szak, szociális munkásképző szak) mellett 1998 januárjában tervezik beindítani a zsidó liturgia szakot, ahonnan kántorok, előimádkozók, tóraolvasók kerülhetnek majd ki – elsősorban a vidéki zsidóság kádergondjainak enyhítésére. Hosszabb távon egy negyedik tagozat megindítását is tervezik: a már működő Yahalom Zsidó Szabadegyetem „nőné ki magát” művelődéstörténeti szakká. Számos magasan kvalifikált oktatót kerestek már meg az új szak ügyében, akik közül sokan mondtak igent. Remélik, hogy ezáltal intézményük – amely még az akkreditáció előtt áll – a tudományos kutatások és publikációk egyik – már a XXI. század elvárásainak is megfelelő – központja lesz – tájékoztatott a rektor.
A zsidó oktatás teljes vertikuma kiépült – összegezte az elhangzottakat Orbán Ferenc – az óvodától az egyetemig. Ebben a rendszerben jelenleg mintegy 1300 fiatal tanul.
Az oktatási intézmények vezetői ezután elmondták, hány gyerek tanul jelenleg náluk illetve hány gyerek iratkozott be az újonnan induló első évfolyamokra. Alábbi táblázatunkban ezeket a számokat közöljük.
Címkék:1997-11