Telitalálatok és baklövések – Az izraeli titkosszolgálatok sikerei és balfogásai (Rajki András)
A maguk területén az izraeli titkosszolálatok épp oly nagy tekintélynek örvendenek, mint a négy háborúban győztes izraeli hadsereg, a Cahal. Sikereiknél, amelyek – a szolgálatok jellegénél fogva – gyakran titokban maradnak, jóval nagyobb nyilvánosságot kapnak baklövéseik, melyeket azonnal felkap a világsajtó.
A Serut Bitahon (betűszóval a Sin Bet), az izraeli biztonsági szolgálat, 1949-ben alakult meg. Ben Gurion, az ország első miniszterelnöke a szolgálat megszervezésével Iszer Harelt bízta meg. A Sin Bet-en belül létrehozták az Általános Biztonsági Szolgálatot, amelynek héber neve Serut Bitahon haKlali, rövidítve Sabak. A Sabak a kémelhárításért és a belbiztonságért is felelt.
Az izraeli titkosszolgálatok közül a leghíresebb a legendás Moszad (Moszad leModiin uleTafkidim Mejuhadim = intézmény a hírszerzésre és különleges feladatokra). A Moszad eredeti neve „Moszad leAlija Bet (a 2. számú alija intézménye) volt. Ez az elnevezés némi magyarázatra szorul. Az úgynevezett ötödik alija 1933-ban, Hitler hatalomra jutása után kezdődött és 1940-ig tartott. Palesztina zsidó lakossága ezen néhány év alatt 300 ezerről 600 ezerre nőtt. A területet irányító angolok azonban mindent megtettek azért, hogy a bevándorlás ne haladja meg az általuk megszabott – és az arabokkal egyeztetett – kvótát. Hét év alatt az angolok engedélyével 240 ezer zsidó vándorolhatott be az országba – ez volt az Alija Alef, azaz az 1. számú, a hivatalos alija. De volt egy másik alija is, az Alija Bet: ez volt az illegális bevándorlás. A Moszadot 1937-ben állította fel a Hagana (a palesztinai zsidók titkos önvédelmi hadereje) abból a célból, hogy ezt a fajta aliját segítse az éberen figyelő angolok ellenében. 40 ezer zsidó vándorolt be illegálisan ezen az úton.
1949-től kezdve figyelni kellett az arab országok készülődését és egyidejűleg a Szovjetunió lépéseit is. A Moszad 1949 után – most már a Sin Bet egyik ágaként – remek állásokat épített ki ezekben az országokban, de különösen Kairó, továbbá a semleges Isztambul és Teherán vált az izraeliek fő adatgyűjtő központjává.
A Moszad neve mégsem ekkor vált ismertté az újságolvasó nyugatiak számára, hanem 1954-ben, a hírhedt Lavon-ügy kapcsán. Pinhasz Lavon két évvel korábban lett Izrael Állam hadügyminisztere és mint ilyen, azonnal nekilátott a Moszad harciasabbá tételéhez. Felébresztette Csipkerózsika-álmából a Matam (Mahlaka leTatkidim Mejuhadim = részleg különleges feladatokra) nevű kis szervezetet és felkészítette a főleg Egyiptom elleni akciókra. Az egyik ilyen akció azonban kudarcot vallott. Kiderült, hogy Lavon amerikai intézményeket akart fel- robbantatni Kairóban és Alexandriában azzal a céllal, hogy az amerikaiakat Nasszer ellen hangolja. (Nasszer ebben az időben kommunistaellenes retorikájával még rokonszenvet keltett Nyugaton.) A Matam ügynökei lebuktak és a szervezkedés napvilágra került. Óriási botrány tört ki és a hadügyminiszter távozásra kényszerült. Az egyiptomiak két helyi zsidót kivégeztek és számos helyi és izraeli ügynököt halálra kínoztak.
A Moszad talán legnagyobb fegyverténye Adolf Eichmann megtalálása és elrablása volt 1960-ban. (Erről bővebbet lásd Iszer Harel: A Garibaldi utcai ház című könyvében.) A nyugati sajtóban 1965-ben ismét gyakran felbukkant a Moszad neve. Damaszkuszban ugyanis a szír hatóságok letartóztatták Kamal Tabetet, a damaszkuszi éjszakai élet ismert alakját, a dúsgazdag szőnyegkereskedőt, a szír tábornoki kar bőkezű támogatóját. A vád: kémkedés Izrael javára. A szírek legnagyobb megdöbbenésére Tabet bevallotta, hogy az alexandriai zsidó negyedben született, a valódi neve Eli Kohen, családja pedig Izraelben él. Kohen 1962-től kezdve számos magas rangú szír katonatiszttel kötött szoros barátságot, és így olyan információkat szerzett tőlük – főleg a szír-szovjet katonai együttműködésről -, amely Izrael számára később létfontosságúnak bizonyult. Kohen tevékenysége súlyos csapást mért a szír hadseregre és a szír államra. Bosszúból 1965-ben nyilvánosan felakasztották.
1976 nyarán terroristák térítették el az Air France Tel-Aviv-Athén-Párizs járatát. Miután a nem zsidó utasokat elengedték, az ugandai Entebbe repülőterén szálltak le és azzal fenyegetőztek, hogy az összes zsidó utast megölik, ha nem teljesítik követelésüket. Az izraeli kormány nem habozott: felmentő sereget küldtek légi úton a világ másik végén, Afrikában fekvő Entebbébe. A támadás tervét a Moszad dolgozta ki, mindössze néhány óra leforgása alatt. A szabadító akció fényesen sikerült, a túszok, egy kivételével sértetlenül megérkeztek Izraelbe. Egyetlen izraeli katona vesztette életét Entebbében: Jonatan Netanjahu, az akció parancsnoka, a mostani miniszterelnök, Benjamin Netanjahu frvére.
Izrael másik titkosszolgálata az Aman (Agaf Modiin = hírszerző szárny). Az Aman a Cahal, az izraeli hadsereg kiegészítője. 1956-ban a Sínai-hadjáratban, majd egy évtizeddel később, a Hatnapos Háborúban az Aman fényesen bizonyított: jelentései, elemzései, térképei helytállóak voltak. Az Egyiptom elleni 1967-es hadjárat végeredményét nagyban befolyásolta az a tény, hogy az egyiptomi repülőket a Hel Avir (az izraeli légierő) már az első nap reggelén ártalmatlanná tette. A győzelemhez persze nemcsak a felderítés, hanem a pilóták és a gépek remek teljesítménye is hozzájárult. A gépek nagy része francia gyártmányú Mirage volt. A francia elnök. De Gaulle azonban, az izraeliek nagy csalódására, azzal büntette a zsidó államot merész támadásáért, hogy elnöki rendelettel leállította az oda irányuló fegyverszállításokat. Nem volt mit tenni, fel kellett készülni a saját gyártásra minden területen.
A legbonyolultabb és egyben legdrágább természetesen a vadászgépek előállítása volt. Megfelelő előzmények, hagyományok, tervek nélkül ez lehetetlen feladat. Ismét az Aman lépett a színre. A Mirage-gépeket a svájci Sulzer cég is gyártotta, licensz alapján. 1969-ben Alfred Frauenknecht, a Sulzer svájci mérnöke lemásolta és az izraeliekhez juttatta a Mirage-motorok tervrajzait. Frauenknechtet ipari kémkedésért négy és fél év börtönnel sújtotta egy svájci bíróság.
A De Gaulle által elrendelt fegyver-embargó másik áldozata az az öt ágyúnaszád volt, amelyet Izrael már az embargót megelőzően megrendelt. Izraeli ügynökök olyan hamis papírokat és számlákat mutattak be a cherbourgi kikötőben, amelyek „bizonyították”, hogy a hajókat egy norvég cég megvásárolta és kifizette, majd csendben elhajóztak az öt naszáddal Haifa felé, ahová sikeresen meg is érkeztek.
*
1995 októberében New York az ENSz 50 éves fennállását ünnepelte. A világ 152 országának vezetője érkezett a fényes ceremóniára, köztük volt Jichak Rabin is. Körülötte nyüzsögtek a Sin Bet emberei. Ha egy arab kinézetű ember is megjelent a látókörükben, azonnal elvonszolták motozásra és gyors kihallgatásra. A kipát hordó zsidók azonban láthatóan nem zavarták őket, pedig a szélsőségesek dühösen köpködtek az izraeli miniszterelnök felé. A tapasztalt Sin Bet ügynökök csak legyintettek: zsidók nem ölnek zsidókat. Két hét sem telt el és a Sin Bet hidegvére óriási baklövésnek bizonyult. Jichak Rabint nem a Hamasz vagy a Dzsihad Iszlami terroristái terítették le, hanem egy mélyen vallásos izraeli zsidó, Jigal Amir eresztett belé két 9 milliméteres pisztolygolyót közvetlen közelről a tel-avivi Királyok terén tartott béke-nagygyűlésen.
Az Aman hírnevét az tépázta meg először, hogy nem ismerték fel az 1973-as háború előjeleit. Tévedhetetlennek hitték önmagukat és az 1967-es hihetetlen diadalt követően legyőzhetetlennek gondolták a Cahalt, míg a másik oldalon alábecsülték az új szovjet fegyvereket és az azokat kezelő egyiptomi katonákat. Az Aman képtelen volt előre jelezni az arab népi ellenállást, az intifadát, az iszlám fundamentalizmus növekvő népszerűségét, vagy az iraki támadást Kuvait és Izrael ellen.
És persze ott volt a szupertitkos, tudományos és műszaki adatokat gyűjtögető Lakam (Liskat Keser Madai = Tudományos Kapcsolatok Irodája). Létezéséről nem is szerezhettünk tudomást mindaddig, amíg az FBI 1985-ben le nem tartóztatta Jonathan Pollardot, az amerikai haditengerészet elemzőjét. Lebukásáig a zsidó Pollard mindent átadott az izraelieknek, amit csak megtudott az amerikai haderő működéséről – és bizony nagyon sokat tudott. 1987-ben életfogytiglan szóló börtönbüntetést kapott. A botrány olyan nagy volt, hogy a Lakamot fel kellett oszlatni.
Jehia Ajjas 1996 januárjában felvette éppen megcsörrenő mobiltelefonját. Amint beleszólt, a készülék felrobbant a kezében. Ki volt Jehia Ajjas? A Hamasz berkeiben csak úgy hívták: al muhandasz, azaz „a mérnök”, ő készítette azokat a bombákat, amelyek 1995-ben 50 zsidó életét oltották ki. Az izraeliek üdvrivalgással üdvözölték a mérnök halálát, amely mögött a Sábák sikeres akciója állt, de a várt eredmény elmaradt. A terror nem hagyott alább, sőt: a mérnökből a mozgalom vértanúja vált, és fiatal palesztinok tucatjai vártak az adódó alkalomra, hogy zsidókat rántsanak magukkal az önként vállalt halálba. A mérnök halálát követően levegőbe repült a 18-as busz Jeruzsálemben és bomba robbant a tel-avivi Dizengoff utcában. Újabb 50 zsidó vált a terror áldozatául. A terror megpecsételte Rabin utódjának, Simon Peresznek a sorsát és a választásokat a jobboldal jelöltje, Benjamin Netanjahu nyerte meg.
1997 szeptemberében a Moszad ügynökei csapdát állítottak az egyik Hamasz-vezetőnek, aki Ammanban élt. Khaled Masaal nem halt meg, a két izraelit azonban a járókelők elkapták. A Sin Bet feje, Dani Jatom azonnal Ammanba repült, hogy megpróbálja elsimítani az ügyet. Husszein király azzal fenyegetőzött, hogy a két ügynök lógni fog, ha Izrael nem bocsátja szabadon a Hamasz elméleti atyját, az ősz Jaszin sejket és még további 60 palesztin és jordán foglyot. A Moszadnak be kellett zárnia ammani összekötő irodáját, és az izraeli és a jordán titkosszolgálatok együttműködése ezzel véget ért. A Moszad ezen felül kénytelen volt elbocsátani mindenkit, aki a sikertelen akció tervezésében részt vett.
Egy hónap sem telt el az ammani fiaskó óta, amikor az izraeli rendőrség letartóztatta Jehuda Gilt, a Moszad egyik veteránját. Azzal vádolták, hogy hamis jelentéseket készített a szíriai hadsereg mozgásáról, aminek eredményeképpen Izrael 1996 telén kis híján háborút indított Szíria ellen. Gil valószínűleg ilyen módon szeretett volna sikeresnek látszani és ezzel akarta a saját előléptetését kicsikarni.
A Sabak legnagyobb botránya a Rabin-gyilkossággal kapcsolatos. 1990-ben beszervezték Avisai Ravivot és megbízták azzal, hogy épüljön be a szélsőséges jobboldali zsidó szervezetekbe, amelyek a terrorért Rabint és az izraeli „galambokat” hibáztatták, és nyíltan hangoztatták a palesztin vezetők meggyilkolásának a szükségességét. 1993-ban Raviv radikális zsidó fiatalokból álló hálózat kiépítésére kapott utasítást. A hálózat tagjai azt a feladatot kapták Ravivtól, hogy szolgáltassanak adatokat neki a szélsőséges zsidó szervezetekről. A hálózat egyik tagját Jigal Amirnak hívták.
Raviv nemcsak adatokat gyűjtött, hanem a hálózat „valódi” tagjaival még a szélsőségeseknél is szélsőségesebb hangon beszélt. Rabint SS-egyenruhában ábrázoló plakátokat készíttetett, és olyan kórust szervezett, amelynek tagjai csak egy rövid mondatot skandáltak: „Mavet leRabin!”, azaz „Halál Rabinra!”. Sokak szerint a szélsőséges csoportok egyik hangulatkeltője 1995 őszén pont Raviv volt.
Dani Jatom lemondásra kényszerült. A Sin Bet új feje Efraim Halévi, az angliai születésű titkosszolgálati veterán lett. Első dolga az volt, hogy Ammanba sietett és megpróbálta Husszein királyt jobb belátásra bírni. Az izraeli és a jordán titkosszolgálatok együttműködését mindenképpen folytatni kell. Ez nemcsak Izrael, hanem az egész Közel-Kelet érdeke is.
Címkék:1999-01