Szubjektív jegyzetek Ignotus Pálról
HA VAN VALAKI, akiről csak rosszat lehetett olvasni az elmúlt negyven évben, az Ignotus Pál volt. Antikommunizmusát még valahogy elnézték volna a kritikusok és az irodalomtörténészek, hanem a népi írókkal szembeni engesztelhetetlenségét nem bocsátották meg. Ő volt a nagy Kozmopolita, a rém, aki jóvátehetetlen kárt tett a népi és nemzeti értékekben: akkora bűnöket követett el, hogy csak szidni lehetett, kiadni semmiképpen. És most a Múzsák Kiadó gondozásában végre kezünkbe vehetjük a „Csipkerózsa”-t, mely Zsolt Béla hetilapjában, folytatásokban jelenít meg. Utolsó részletét 1948. szeptember 16-án közölte a Haladás, azzal a soha többé nem teljesülő ígérettel, hogy „Folytatjuk”.
Torzóban maradt ez az emlékirat, ahogy Ignotus Pál egész életműve. Ez a tény már eleve zavarba hozza az olvasót, aki képtelen eldönteni, gigantikus politikai pamflethez volt-e szerencséje, vagy irodalomtörténeti memoárhoz. Csak azt érzi biztosain, hogy izgalmas műnek jutott a végére, s sajnálja, hogy nem folytatódik. Egy olyan szerző hagyta hátra, akinek a vita volt az életeleme, s kétségtelenül beismerte volna tévedéseit, s felülvizsgálta volna igaztalan ítéleteit, ha partnernek, s nem közellenségnek tartják. Erre nem volt semmi esélye: de ő volt olyan makacs, hogy figyelmen kívül hagyja a józan ész megalkuvást sugalló tanácsait.
*
HOGYAN BÍRTA végigverekedni az életét? Mi adott neki erőt, hogy oly keveset ígérő politikai eszméi mellett kiálljon, s fogát összeszorítva küzdjön értük a napi sajtó taposómalmában? Az „utókortárs” teszi fel ezt a szónoki kérdést, akinek hozzá hasonlóan csak annyi adatott, hogy valahol az irodalom peremén eltűrik, hogy hónapról hónapra mondja a magáét.
Ignotus Pál mélységesen igazságtalannak érezte a sorsot, mely osztályrészéül jutott. Apja a Nyugat legendás alapítóinak egyike, akitől a folyóirat szerkesztői „diszkréten” megszabadulnák, ékképp érzékeltetvén, hogy a polgári radikalizmust és az 1918-as őszirózsás forradalom eszmék idejétmúltnak és terhesnek érzik.
Ő maga, aki belügyminisztériumi engedéllyel az apja írói nevét veszi fel, csak azért is kitart az elhagyott zászló mellett, s hűséges marad az ideálokhoz, melyek logikusan következnek származásából. Egy olyan asszimilálód ott zsidó polgári réteg tagjaként nőtt fel, melynek második nemzedéke a századvég és a századelő nagy nemzedékének örökségét akarta folytatni és beteljesíteni, megteremtvén végre a független, demokratikus Magyarországot. Átélte, hogy 1918 októbere, amikor az álmok, ha kiábrándító körülmények között is, de megvalósultak, szégyenné vált. Az, amit dicsőségesnek szántok, az erőszak és a háborús nélkülözések következtében csak rövid közjáték volt, mely előbb a proletárdiktatúrába, majd a román megszállásba és a fehérterrorba torkollott.
Ezzel a tehertétellel kezdett el írni és publikálni az ifjú Ignotus, a művelt és briliánsán szellemes debatter, aki azonban nem remélhette, hogy a keresztény nemzeti beállítottságú közvéleményt valaha is sikerül maga mellé állítania. A liberális polgárság ékkor, a két világháború között még finanszírozni tudott néhány olyan orgánumot, mely otthont adott írásainak – ilyen volt a Toll, a Magyar Hírlap, a Századunk s néhány hasonló folyóirat és hetilap -, de tisztában kellett lennie azzal, hogy csak afféle utóvédharcot folytat a minden irányból előrenyomuló „ordas eszmékkel” szemben.
HŰSÉGES ALKAT volt, kitartott a szellemiség mellett, melyet örökbe kapott. Fix állása soha nem volt, publikált itt és ott, rendkívüli műveltségű, lucidus, de gyakran változó színvonalú írásokat. (Ha még élne, talán a Szombatnak is küldene írásokat, tudván, hogy honoráriumot nem kap érte, s ha a lap egyszer fizet majd a cikkekért, az ő közreműködésére bizonnyal nem tart többé igényt.) Nem érdekelte a holnap: belevetette magát az irodalomba és a közéletbe, sebeket osztott és sebeket kapott, s eközben akadt össze egy nálánál is rosszabb természetű zsenivel: József Attilával.
Kettejük vállalkozása, a Szép szó ritka tünemény volt a két világháború közötti szellemi életben: nem is élt sokáig. Túl világos elmék írták és szerkesztették (a harmadik maghatározó személyiség Fejtő Ferenc volt). Közülük kettő az országot, a harmadik az életet hagyta el, nem nézhetvén tovább az öncsalás, az akarnokság és a fanatizmus kavalkádját a harmincas évek végének Magyarországán.
Ignotus Pál ekkor keveredett nyílt konfliktusba a népiesek táborával, s harcai nyomán ragadtatta magát olyan kijelentésekre, hogy „aki ős- televényt, őstehetséget, népi őslelket mond, azt pángermán uszítás miatt lecsukatnám”.
A NÉPIES – URBÁNUS ügyben, melynek Ignotus Pál volt (Zsolt Béla mellett) a fővádlottja, úgy tűnik, hogy a történelem bírósága kimondta az ítéletet. Egyes apróbb, becsületsértési perekben elmarasztalta a „bűnösöket”, de végeredményben politikailag rehabilitálta őket. Igaz ugyan, hogy Ignotus Pál egyes népies írók megítélésében tévedett, de ki merné állítani, hogy a népi ,,minőségszocializmus” kontra polgári demokrácia vitában nem neki volt igaza?
Ignotus és az a maroknyi „urbánus” értelmiségi, aki vele együtt következetesem szembeszállt a fasizmussal, amellett kardoskodott, hogy a legégetőbb nemzeti ügyek, mint például a valóban szükséges földreform kedvéért sem lehet megtagadni vagy átmeneti időre zárójelbe tenni az alapvető emberi jogokat, vagyis a parasztságot nem lehet a jórészt zsidó származású polgárság javára „favorizálni”. Mert ha a racionális demokrácia sáncait kiürítik, ott az irracionális diktatúra ver tanyát, s az magával hozza a legszörnyebbeket: a háborút, a népirtást, a terrort és az elnyomorodást.
Most már, századunk nyolcvanas évednek végén, az évezred utolsó évtizedének elején végre le lehet írni azt, amit az „urbánusok” már akkor pontosan láttak: a parasztság felszabadítása, a földosztás csak méz volt a különböző színű diktatúrák madzagján. A szabad, független parasztok hazája nem jött létre sem a harmincas, sem a negyvenes években: az annyit átkozott nagybirtok-rendszer a háború és a koalíciós idők zavaros korszaka után termelőszövetkezetek és állami gazdaságok képében támadt föl újra, s az állam még azt a földet is elvette Tiborc utódaitól, ami addig az övék volt.
A magyar parasztság nem a nevében handabandázók eszméi szerint, hanem jórészt azok ellenére érte el figyelemre méltó eredményeit, melyek révén Magyarország az egyetlen „létező szocialista” országgá vált, mely képes volt megtermelni élelmiszer-szükségletét.
A nemzeti és varos színekbe burkolózó népboldogítók tönkretették a polgárságot, s évtizedekkel hátráltatták az ipar és a falu modernizációját – valahogy így vonható meg a Magyar Kommunista Párttal szövetséges Nemzeti Parasztpárt 1945 és 1948 közötti politikai harcainak mérlege.
A Haladás körül csoportosuló írók tudták ezt, ezért haragudtak olyan engesztelhetetlenül Veres Péterre és Darvas Józsefire, akik szolgálataik jutalmául ugyanazt kapták, amit az ország büntetésül.
IGNOTUS PÁL az említett korszakban már csak visszafogottan mert vitatkozni az alig leplezett antiszemitizmust propagáló, kommunista támogatást élvező „népi” demagógiával. Ezért azt a váltatható eljárást követte, hogy a koalíciós idők konfliktusait a harmincas évekbe vetítette vissza s irodalomtörténeti köntösbe burkolta aktuális mondanivalóját.
Meg keli azonban jegyezni: amit Ignotus Pál leír, rendkívül érdekes, s helyenként forrásértékű. Csak sajnálhatjuk, hogy a politika nyomása alatt nemegyszer József Attila ürügyén, indirekt módon vitatkozhatott csak például a dogmatikus kultúrpolitikusokkal.
A „Csipkerózsa” szerzője 1949 nyarán hazajött Londonból haldokló apjához, akinek a temetése után az ÁVH letartóztatta, összesen hét évet töltött börtönben, s csak 1956-ban szabadult ki.
Ki érti, miért jött haza az az ember, aki már a harmincas évék végén pontosan látta, mi vár az országra, s a fasizmus elől egyszer már emigrált? Nyilvánvalóan tudta, mi folyik az országban, hiszen akkor már az új diktatúra berendezkedett s már Rajkot is letartóztatták.
Mégis visszatért, mert az apja szimbólum volt a számára. Az öreg Ignotus a Nyugatot képviselte, a demokratikus, polgári Magyarország ígéretét, mely mellett Ignotus Pálnak, aki a fia volt, hitet kellett tennie.
Hazajött, hogy viszontagságos életét rabsággal „színesítse”, s elnézze politikai-irodalmi ellenfeleit, amint különböző tekintélyes állásokban terpeszkednek, s mellesleg mint ünnepelt írók fogadják a nemzet megbecsülését.
Itthon megérezhette, amit már Londonban, a magyar követség tisztviselőjeként is bizonyára tudott, hogy rossz oldalra állt, Magyarországon egy ideig sem neki, sem az eszméinek nem terem több fű.
Ritka előrelátó, indulatos és becsületes író volt. 1978-ban halt meg, Nagy-Brianniában. Nincs kizárva, hogy egy íróasztal elfeledett fiókjában az örökösök kéziratot találnak egy borítékban, mely a Szombatnak lesz megcímezve …
Címkék:1990-04