Sorsba-rejtező
MI ADJA A TANACH egységét, szentségét? Erre a kérdésre irányítja figyelő tekintetünket Purim és az ünnep mítosza, az Eszter könyve. E kérdés sokkal nagyobb erővel merül fel Purim kapcsán mint bármely más olyan ünnepen, melynek gyökere a megtörtént, a múlt és az „…és meséld el fiadnak” továbbörökítő mozdulata.
Azok a zsidó ünnepek, melyek egy meghatározott történeti eseményhez kötődnek, a bibliai elbeszéléseket mint nyersanyagot kezelik. A csoda, Isten gondoskodó ereje az, mely átformálja, történelemmé alakítja a történeteket. A bibliai elbeszélések szereplőit a csoda ébreszti rá valós helyükre a történetben.
A csoda, „Isten megnyilatkozása”, „Isten szava”, iránytű. Megmutatja a történetek rendjét, eredetüket, irányukat. Megszületik a történelem. Az ünnepet felidéző közösség ezt a szót, „Isten szavát” kell, hogy meghallja. Hisz ebből származik. Ez adja létjogosultságát és célját.
A Purim történeti ünnep. Mindent megtesz, hogy az legyen. Az Eszter könyve minden olyan motívumot távol tart magától, mely akárcsak egy pillanatra is megzavarhatja az olvasót abban, hogy teljes lényével átadja magát a régmúlt egy eseményének. Isten távol marad a történettől. A szövetségnek, Isten és Izrael közötti kapocsnak, nyoma sincs. A történet szereplői a bibliai Szentföldtől távol élők. Azok, akik „Jeruzsálemből fogva vitettek el a száműzött néppel, a mely elvitetett Jekóniással, Júda királyával együtt, a kit rabságba vitt el Nabukodonozor, babilóniai király”. Az elbeszélés biblikus szempontból iránytalan, véletlen- szerű, végkifejlete esetleges. Középpontjában Isten helyett a vaksors, „pur” áll. „Az első hónapban, ez Nisán hónapja, Ahasvérus királyságának tizenkettedik évében, Púrt, azaz sorsot vetének Hámán előtt napról napra és hónapról hónapra a tizenkettedikig, s ez Adár hónapja.” A „pur” szó, melynek többes száma az ünnep neve, nem héber eredetű. A történet elbeszélője mégis fontosnak érezte, hogy ezt a szót tartsa meg, még akkor is, ha az olvasó számára érthetetlen, ezért magyarázatra szorul: „…Púrt, azaz sorsot vetének.” Hiszen, hogy is szólíthatná a Biblia nyelvén a vaksorsot? A Biblia történeteinek középpontjában álló Isten és az Eszter könyvének középpontjában álló vaksors egymást kizáró fogalmak. Isten távolmaradása „héberül” nem gondolható el. Kinyilatkoztatás előtti, „pogány szó” kell hozzá. Az egyén szintjén ugyanerről az Istentől elhagyatott állapotról beszél a Jób könyve is. Azonban az elbeszélést ott körülvevő mitikus keret megadja az okot és az irányt, mely az Eszter könyvéből teljesen hiányzik. Jób nem véletlenül szenved. Életét nem a vaksors irányítja. Szenvedésének értelme van, és végül elnyeri jutalmát. A mitikus keret, Isten és a Sátán, majd Isten és Jób párbeszéde a történetet kinyilatkoztatás „kori”, azaz bibliai történetté teszi.
Eszter könyve azonban nem illeszkedik a többi bibliai elbeszélés közé. Mert a mítoszokat Bibliává, történeteket történelemmé rendező szempont, a Biblia szentségének záloga, nem pusztán historikus. A purimi elbeszélést Isten „távolmaradása”, a történet „puszta” történetisége – biblikus szempontból – ahistorikussá teszi. A nép számára a történelem Peszachkor kezdődik, mikor Isten Izraelt a rabságból a szabadságba, Egyiptomból Kánaán földjére hívja. A Purim ezt, a hívást megelőző, állapotot idézi fel. Ez az állapot a magára hagyatottság, a vaksors uralma, a gálut.
Címkék:1995-03