Prés alatt – Keddisták a Lukács fürdőből
Prés alatt
Az alábbiakban olvasható összefoglaló jelentések „célcsoport”-ja egy zsidó fiatalokból álló pesti társaság. A magukat „keddistáknak” nevező fiatalok öt évét (1971-75 között) a titkosszolgálat III/II. csoportfőnöksége mintegy ezer oldalon dokumentálta. Az ügyben illetékes tiszt beszámolója szerint tizenhárom besúgó szolgálatait vették igénybe – noha a jelentések túlnyomó része négy ügynöktől származik, és közülük „Fecske Pál” egymaga jóval többet írt a keddistákról, mint többi „kollégája” együttvéve.
Az éttermekben és egyéb szórakozóhelyeken tartott összejövetelek, a házibulik, ritkábban közös kirándulások a Kádár-korszakban a zsidó élet kulcsfontosságú színterei voltak. A hiteltelenné vált hitközség nem vonzotta az amúgy is vallástalan fiatalokat. A kevés hiteles személyiség egyike, Scheiber Sándor által tartott péntek esti kidusokra sok fiatal járt ugyan, ám itt gyakran megfordulni nem volt tanácsos olyanoknak, akik komoly szakmai karrierre áhítoztak – legalábbis sokan így érezték. így maradt a kevesebb kockázattal járó éttermi vagy cukrászdái összejövetel, házibuli, közös kirándulás.
Vallásról, hagyományról, zsidó ünnepekről – a jelentések tanúsága szerint – szinte soha nem esett szó a társaságban. Hasonlóképp mellőzött téma volt a holocaust is. Elő nem fordul a jelentésekben a hitközség – kivéve egy hamvába holt kísérletet, amikor az egyik fiatal Seifert Géza MIOK-elnök segítségét próbálta megnyerni a társaság legalizálásához.
A zsidó identitás forrása – a kor szellemének megfelelően – Izrael volt. A zsidó állam ekkor a diaszpóra érdeklődésének homlokterében állt, hiszen minden oldalról ellenségtől körülvéve, léte még korántsem látszott biztosítottnak. A titkosszolgálatot is elsősorban a cionizmus érdekelte, egyedül ebből az irányból szimatoltak veszélyt – a maguk szempontjából nézve joggal. A társaságban néha-néha fölbukkanó radikálisok, akik elégedetlenek voltak a langyos éttermi összejövetelekkel, és „keddizmus” helyett néven merték nevezni a zsidóságot, ezen nem mást értettek, mint Izraelt és a cionizmust.
A hetvenes évek első fele azonban nem kedvezett az ilyen szándékoknak. Magyarországon szovjet utasításra átok alá vették Izraelt, 1967-ben megszakították vele a diplomáciai kapcsolatot, nevét a hivatalos sajtóban csak köpködve volt szabad kiejteni. (Noha a szomszéd országokéhoz hasonló anticionista kampányra nem került sor.) A hatvanas évek végén Magyarországon föltámadó reformszellők a hetvenes évek elejére ellankadtak. A Szovjetunió világhatalmának csúcsán állott, a Kádár-rendszer fénykorát élte, a magyar társadalom apatikus volt, a mozdulatlan állóvízben semmi remény nem látszott, hogy a dolgok belátható időn belül megváltoznak. Az ügybuzgó vizsgálótiszt, aki 1971-ben még „jól szervezett, illegális cionista szervezkedést” emleget, 1975-ben már ezzel zárja le az ügyet: „Az összejöveteleknek politikai tartalma nincs.” (Ő azt hitte, korábban tévesen látta a csoportot a cionista kezdeményezések melegágyának. Nem fogta föl, hogy a körülmények változtak meg.)
Ez az időszak a zsidóság szellemi leépülésének kora Magyarországon. A vallás és a holocaust, mint a kincstári zsidóság hitbizománya, nem foglalkoztatja a fiatalokat, Izrael és a nyugati zsidóság látókörön kívülre kerül. A magyar zsidóság nagy formátumú személyiségei lassan kihalnak, akik helyükre lépnek, már nem tudják betölteni a nyomukban támadt űrt.
A tartalmi kiüresedés ellenére a „keddisták” és a hozzájuk hasonló csoportok búvópatakként tartották fönn a zsidóságot egy olyan korban, amikor – a szűk hitközségi kereteken kívül – erre más lehetőség nemigen volt Magyarországon. E csoportokat nem szigorúan konspiráló vezetők hozták létre – a vezetők legfeljebb fölismerték a bázison mutatkozó igényt, és megpróbáltak ennek keretet adni. Ezért sem sikerült a rendőrségnek e csoportokat szétzavarni. Ha egy megfélemlítő akció nyomán szétrebbentek az emberek, nemsokára újra összejöttek – esetleg egy másik presszóban vagy étteremben, más időpontban. Egy-egy vezetőt, kulcsembert meg tudott félemlíteni vagy be tudott szervezni a hatalom, de a jelenséget nem tudta fölszámolni, mert az ilyen társaságok gyökerei mélyen az informális kapcsolatok világába nyúltak. Rokonok, barátok, ismerősök, azok rokonai, barátai, ismerősei alkották a hálózatot, amely jóval inkább maga termelte vezetőit, mintsem azok hozták létre a hálózatot. A titkosszolgálat a vezetőket, központi figurákat időről időre visszavonulásra tudta bírni, a megszeppent mezei tagság erre visszahúzódott, de mert egymás telefonszámát ismerték, a bátrabbak már egy-két hét elteltével összejöttek, és a társaság lassan újra összeállt.
A passzív rezisztencia kiváló példája a „keddizmus”. A korban a zsidóság reprezentációjára egyedül hivatott hitközség nem volt számukra vonzó, más alternatívát pedig – az emigráción kívül – nem kínált a rendszer. Így maradt az összejárogatás a társaság kedvéért. A helyzet alapvetően nem is változott 1988-89-ig. Ám a politikai szabadság beköszöntőnek pillanatában az informális kapcsolati háló jelentősége hatalmasnak bizonyult. Az alternatív zsidó szervezetek tagsága jelentős részben ebből a körből verbuválódott, és egy pillanatig még az is lehetségesnek látszott, hogy átveszik a magyar zsidóság politikai képviseletét a szklerotikus hitközségtől.
Gadó János
BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/II. Csoportfőnökség.
4/A alosztály
SZIGORÚAN TITKOS
Tárgy: „Jubilálók” fn. ügyben
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉS
Budapest. 1971. október hó. 14.
I.
1969. XI. 18-án hálózati úton tudomásunkra jutott, hogy zsidó fiatalok minden hét keddi napján rendszeresen az esti órákban összejöveteleken vesznek részt a budapesti Moszkva étterem egyik helyiségében.
Miután az elsődleges operatív ellenőrzések igazolták a csoportosulás szervezettségét és cionista jellegét, 1971. június 29-én 13-CS-758 számon, „Jubilálók” fn. néven csoport dossziét nyitottunk.
A végrehajtott intézkedések eredményeként az alábbiakat állapítottuk meg:
A csoportosulás tíz éve lényegében megszakítás nélkül működik. Létszámuk növekvő tendenciát mutat, jelenleg a taglétszám 290 főre tehető.
Tagjairól személyi adataik feltüntetésével nyilvántartást vezetnek.
– Az összejöveteleket rendszerint a Moszkva étteremben az év minden szakában rendszeresen a keddi napon, az esti órákban tartják.
Egy-egy összejövetelen általában 20-40 fő vesz részt, a résztvevő személyek összetétele változó.
(…)
A csoportosulás rendszerint nagyobb szabású, évi összejövetelt is szervez valamelyik nyilvános szórakozóhelyen.
Kisebb csoportos összejöveteleket lakásokon is szerveztek…
A csoportosulás rendelkezik „Keddista alkotmány”-al (sic), amely az alábbiakat tartalmazza:
a csoportosulás tagjai magukat „Keddisták”-nak nevezik, illetve szervezetük ideológiájára célozva „Keddizmus”-ról beszélnek.
„Keddista” csak az lehet, akit egy régi tag ajánl és felelősséget vállal érte.
Továbbá megállapítottuk, hogy az összejöveteleken megjelent új személyeket ellenőrzés alá vonják. A csoportosulás rendelkezik „Keddista zászló”-val, amely a következőképpen van elkészítve:
a zászló piros alapszínű, amelyben egy sárga színű „K” betű (a keddizmust jelenti) van elhelyezve és alatta az alapítást jelentő dátum: 1960. év.
A csoport megalakulása kezdetén újságot, a „Keddista Híradó” c. lapot megjelentette, de azt két szám után beszüntette. A keddi nap jelentőségét megvizsgálva megállapítást nyert, hogy a zsidó közfelfogásban és a vallásban a kedd jó, szerencsés napot jelent.
Megállapításunk szerint a csoportosulás létrehozásának gondolata 10 évvel ezelőtt a budapesti Lukács fürdőben született meg, egy kártyaparti alkalmával. Az említett alkalommal hét személy volt jelen, akik mint alapító tagok elhatározták a keddista csoportosulás létrehozását.
A csoportosulás célját az alábbiakban jelölték meg:
a vegyes házasságok elleni küzdelem,
az asszimiláció meggátlása,
a zsidó nemzeti érzések táplálása és fenntartása.
(…)
A fentieken kívül rendelkezünk olyan egyoldalú jelzéssel is, amely szerint a „Keddista” csoport egyik vezetője az utóbbi időben foglalkozott ú.n. kiházasításokkal. Feltételezhetően abból a célból, hogy pl. szovjet állampolgárságú nőket házasságkötés útján Magyar- országra telepíthessenek, majd egy későbbi kedvező időpontban Magyarországról nyugati államokba való disszidáltatásukat segítsék elő…
Az ügyben konkréten „Fecske Pál” fn. ügynököt, közvetve „Kassai Albert” fn. ügynököt foglalkoztatjuk…
Az ügyben felhasznált operatív technikai rendszabályok eredményesek voltak, mivel alkalmazásuk során újabb megbízható operatív dokumentumokat szereztünk a csoportosulás cionista jellegére vonatkozóan.
Pl: 1. C. G.2 lakásán beépített III/E. rendszabály3 útján 1971. VIII. 3-án az alábbi értesülést szereztük. A lakásban tartózkodó C. G. édesanyja és egy ismeretlen nő között az alábbi beszélgetés folyt le: Az ismeretlen nő megkérdezi C. anyját:
Mi ez, a Margit küldte?
C. anyjának válasza: ..Nem, a G, kapta… szóval a cionisták, tudja, ahová jár a clubba… a társaság. Mindig a G. kapja, mert ő ott a főkolompos… és akkor úgy a társaságnak.”
II.
Információink szerint a „Keddista” társaságnak az alábbi hét alapító, illetve vezetőségi tagja van:
(Itt a hét személy felsorolása következik lakhelyük, születési időpontjuk, anyjuk neve, munkahelyük valamint külföldi útjaik említésével. Az egyik személynél tartalmazza a jelentés azt is, hogy „1945-46-ban rendszeresen eljárt a VIII. Rákóczi út 15. sz. alatt lévő „SOMEROK” elnevezésű cionista szervezetbe”. Ezután a csoport hét legaktívabb tagját sorolja föl a jelentés hasonló részletességgel. A listát mindkét esetben az alábbi megjegyzéssel zárja: „Fenti személyek pártonkívüliek.” – a szerk.)
III.
Elemezve az eddig operatív ellenőrzés útján birtokunkba került adatokat, megállapíthatjuk, hogy egy jól szervezett, illegális cionista szervezkedéssel állunk szemben, melynek célja: a szervezet keretein belül feléleszteni és ébren tartani a zsidó származású fiatalokban a zsidó nacionalista érzelmeket, ezen keresztül meggátolni a szocialista társadalmunkba való beilleszkedésüket, asszimilációs folyamatukat. E célkitűzések arra mutatnak, hogy lényegében faji elkülönülésre törekszenek.
Az eddig megszerzett fontosabb adataink, hogy a csoportosulás szervezeti szabályzattal, elnöki, ügyvezető elnöki funkcióval, a tagságról folyamatosan vezetett nyilvántartással rendelkezik, valamint az, hogy a fenti ismérvek ellenére a csoportosulás nem szerepel az engedélyezett szervezetek között, tevékenysége során konspirációs módszereket alkalmaz, kimeríti az illegális szervezkedés fogalmát.
Továbbá azon megállapításaink alapján, miszerint a csoportosulás egyes tagjai disszidálnak, idővel kiválnak a csoportosulásból, különböző élesebb, államellenes tevékenységbe kezdenek, mint pl. a „Csillagosok” fn. jelzésben szereplő személyek által Dávid-csillagok készítése és ragasztása, a tavaly realizált „nyomda” fn. ügyben elítélt F. T. tevékenysége levonható az a következtetés, hogy a „Jubilálók” fn. csoportosulás szinte melegágya az aktívabb cionista tevékenység kialakulásának.
A csoportosulás tevékenységének módszerei, formái és céljai megállapításunk szerint azonosak a Cionista Világszövetségnek a zsidó ifjúság irányában meghatározott programjával és célkitűzéseivel.
A fentiek figyelembevételével a „Jubilálók” fn. cionista csoportosulás mélyreható operatív feldolgozását az engedélyezett intézkedési terv alapján végezzük a tisztázatlan körülmények, esetleges külföldi szálak és összefüggések felderítése és dokumentálása érdekében.
Madarász Tibor r. fhdgy.
látta: Mélykúti Ferenc r. aleds.
JAVASLAT
Budapest, 1973. november 30.
I.
Javasoljuk a „Jubilálók” fn. csoportos ügyet társadalmi veszélyessége miatt büntetőeljáráson kívüli, rendőrhatósági figyelmeztetés útján, bomlasz- tással realizálni.
(…)
1. Az a feltevésünk, hogy illegális cionista szervezkedéssel állunk szembe az alkalmazott intézkedések és operatív eszközök útján nem igazolódott be. A keletkezett anyagokat jogi véleményezésre a BM III/1 Osztálynak megküldtük. A jogi véleményezés szerint a rendelkezésre álló adatok még az egyesülési joggal való visszaélés alapos gyanújának kimondására sem elégségesek. A csoportosulás ténye fennáll, de annak belső tartalmi vonatkozása nem meríti ki a feldolgozó munka kezdetén általunk feltételezett tevékenységet.
(…)
4. Megállapítottuk, hogy a csoportosulás vezetői zsidó nacionalista beállítottságúak. Azonban elhatárolják magukat a cionista nézeteket nyíltan is hangoztatóktól. Ilyen személyeket nem engednek a csoportosulás tagjává válni. D.-nek4 tudomása van arról, hogy a csoportosulásban vannak cionista beállítottságú emberek, de azok nézeteinek nyílt hangoztatására nem ad lehetőséget. Eddigi adatok szerint egyelőre a csoportosulás vezetőinek nincsenek tervei arra vonatkozóan, hogy a „keddista” társaságot a cionizmus bázisává változtassák.
5. A rendelkezésre álló információk azonban alkalmasak annak kimondására, hogy a csoportosulásnak társadalmi veszélyessége van. Ennek alátámasztására az alábbi információk állnak rendelkezésünkre:
(…)
A csoportosulás résztvevői (sic) előtt közismert, hogy a kedd esti összejöveteleken főleg zsidó értelmiségi fiatalok járnak össze. C. G., a csoportosulás ügyvezető elnöke 1970. november 28-án a társaság megalakulása alkalmából rendezett 10 éves évfordulón hangot adott annak az egyébként cionista célkitűzésnek, miszerint a „keddista” csoportosulások célja a vegyes házasságok meggátlása és az asszimiláció elleni küzdelem. Különösen az ő tevékenységére jellemző, hogy forszírozza az ún. „társtalan zsidó fiúk és lányok” csoportosulásba való bevonását. Ezen az összejövetelen jelentette be, hogy a csoportosulás fennállása óta a tagok közül 34 házasságot kötöttek.
A csoportosulás társadalmi veszélyességét még inkább mutatja D. E. és M. I. között 1972. november 14-én lefolytatott beszélgetés is. M. ez alkalommal D.-t nyílt cionista tevékenységre szólította fel. D. elhatárolta magát. Ezzel egyidejűleg kifejtette viszont, hogy diplomáciai kapcsolatok esetén, akkor, ha Magyarországon izraeli követség is működne, esetleg más lehetne a csoportosulás helyzete. Hogy ez alatt konkréten mit értett, nem fejtette ki.
Adataink szerint a csoportosulás tagjai közül többen (3 név) Izraelbe disszidáltak.
II.
Javasoljuk, hogy a rendőrhatósági figyelmeztetéseket meghallgatások előzzék meg. A meghallgatásokat a BM III/1. Osztály helyiségében vizsgálók bevonásával hajtsuk végre. A meghallgatásokra külön-külön személyenként tervet dolgozunk ki.
Az ügyben szereplő alapító és aktív tagok közül az alábbi személyek meghallgatását javasoljuk: (15 név)
A meghallgatást követően javaslatot teszünk azokra a személyekre, akiket rendőrhatósági figyelmeztetésben kívánunk részesíteni.
Javasoljuk, hogy a meghallgatás eredményétől függően, differenciáltan, szignailzációt5 is alkalmazzunk.
Az a meggyőződésünk, hogy a „Jubilálók” fedőnevű csoportosulást bomlasztás útján is fel tudjuk számolni. A csoportosulás vezetői és aktív tagjai olyan egzisztenciális helyzetben vannak, hogy a rendőrhatósági figyelmeztetés és a szignalizáció náluk eléri a kívánt hatást.
III.
Az ügyben foglalkoztatott „Fecske Pál” és „Táboros” fn. TMB-ket6 a meghallgatásra beidézzük. A tőlük kapott információkat a meghallgatások során nem játsszuk ki.
A hálózati személyek feladatot kapnak; intézkedéseink eredményeinek Figyelemmel kísérésére, annak megismerésére, hogy a csoportosulás tagjai ténylegesen elálltak-e a tevékenységtől.
D. E. lakásán alkalmazott 3/a rendszabályt7, C. G. lakásán alkalmazott 3/e rendszabályt 1973. XI. 31-ig üzemeltetjük… Az operatív technikai eszközök alkalmazásával is ellenőrizni kívánjuk a realizálás időszakában végzett tevékenységüket.
A rendőrhatósági figyelmeztetésben részesített személyeket javasoljuk kutató nyilvántartásba venni.
A fentiek alapján kérjük engedélyezni a „Jubilálók” fn. ügyben kidolgozott realizálási javaslat végrehajtását.
JAVASLAT
Budapest. 1975. május 12-én
Javasoljuk a „Jubilálok” fn. 13-Cs-758 sz. csoportdosszié határidejét 1975. XII. 31-ig meghosszabbítani az alábbi indokok alapján:
(…)
A feldolgozó munka során „Fecske Pál”, „Frédi”, „Sárosi”, „Házi János”, „Sas Péter”, „Péterfy Anna”, „Pesti Péter”, „Kassai Albert”, „Ferenci”, „Havas”, „Puskás Öcsi”, „Xavér”, „Táboros” fn. hálózati személyek operatív helyzete a csoportosulásban nem megfelelő, az információszerző lehetőségük ennek alapján korlátozott. A többi hálózati személynek nincs hírszerző lehetősége az ügyben.
(…)
Az összejövetelek időszakonként nagyszámú nacionalista beállítottságú zsidó fiatalt mozgósítanak. Az összejöveteleken rendszeresen megjelennek ellenséges beállítottságú és köztörvényes bűncselekményeket elkövető személyek is8, akik jelenléte már magában rejti az aktivizálódás veszélyét.
Az ellenséges tevékenység és a jelenlegi vezető személyek felderítése céljából az alábbi feladatok végrehajtását javaslom:
A rendelkezésünkre álló hálózati lehetőségekkel felmérjük, jelenleg hány csoport működik, kik a szervezők és vezetők, összejöveteleiket hol és milyen időszakonként tartják meg.
(…)
A csoportosulások jelenlegi operatív helyzetét figyelembe véve tanulmányozzuk azokat a lehetőségeket, amelyekkel a későbbiek során a csoportot bomlasztani tudjuk, a vezetők között bomlasztás céljából ellentéteket szítsunk.
Az anyagok értékelése alapján operatív intézkedési tervet készítünk a csoportosulások bomlasztására.
JAVASLAT
Budapest, 1975. december 30.
Javaslom az 1971-ben a BM. III/II-4-a. alosztály által nyitott „Jubilálók” fn. 13-CS-758. sz csoportdosszié lezárását, irattározását, valamint a szereplő személyek kutató nyilvántartásba történő elhelyezését.
(…)
Hálózati és technikai úton megszerzett információk értékelése alapján a csoportosulások tevékenységéről az alábbiakat állapítottuk meg:
A csoportosulás ténye fennáll, tartalmi vonatkozásban azonban nem meríti ki a feldolgozó munka kezdetén feltételezett tevékenységet.
Az összejöveteleknek politikai tartalma nincs, ellenséges tevékenységre vagy ennek előkészítésére utaló törekvés az ellenőrzések során nem jutott tudomásunkra.
A csoportosulások vezetői, tagjai az összejöveteleket (törlés) partnerek felkutatására használják fel.
Az ellenőrzés időszakában a hálózati és operatív eszközök alkalmazása során a „JUBILÁLÓK” fn. csoportdossziéban szereplő személyek ellenséges tevékenységét megerősítő, bizonyító anyagok nem keletkeztek.
A csoportosulásokat vezető személyek időszakonkénti aktivizálódási kísérletei és maga a csoportosulások ténye, esetenként cionista beállítottsága személyek megjelenése a csoportokban magában rejti az aktivizálódás veszélyét.
Ezért a csoport ellenőrzését hálózati úton tovább folytatjuk, amennyiben szükségessé válik, időszakonként technikai ellenőrzést is bevezetünk.
A fentiek alapján javaslom, hogy (3 név) személyeket kutató nyilvántartásban helyezzük el.
(6 név) személyek helyzetében beállott változások alapján a nyilvántartásból való törlését javaslom.
A fentiek alapján kérem engedélyezni a „JUBILÁLÓK” fn. 13-Cs-758 sz. dosszié lezárását és irattározását.
Csongrádi Károly r. alezr. alosztályvezető
Pénzes Pál r. fhdgy.
Győri Zoltán r. ezredes osztályvezető
Jegyzetek
1. A jegyzőkönyvek eredeti írásmódján nem változtattunk. A komolyabb helyesírási hibákat „(sic)” jellel jelöltük.
2. A megfigyelt személyek nevét nem írtuk ki, csupán nevük kezdőbetűit hagytuk meg.
3. III/e rendszabály: lakáson beépített lehallgató készülék.
4. D. E.: a keddisták elnöke a vizsgált időszakban.
5. A szignalizáció során a titkosszolgálat értesíti az érintett személy munkahelyét, szakszervezeti csoportját, a helyi pártszervezet vagy más befolyásos szerveket az illető politikai nézeteiről, magatartásáról, tevékenységéről.
6. TMB: informátor.
7. 3/a rendszabály: telefonlehallgatás.
8. A jelentések szerint a csoport egyetlen aktív tagját érték tolvajláson. Más bűncselekményről a beszámolók nem tudósítanak.
Címkék:2000-11