Osztrák holocaust-emlékszolgálat
Ausztriában 1992-ben nyílt először lehetőség arra, hogy a hadköteles fiatalok a civil szolgálat egy különös fajtájaként 14 hónapig külföldi, úgynevezett „holocaust-emlékhelyeken”, egykori táborok múzeummá alakított részlegeinél, esetleg archívumokban „emlékszolgálatot” teljesítsenek. A „Verein Gedenkendienst” (Emlékszolgálat Egyesület) által koordinált szolgálatot, amelynek célkitűzései közt az osztrák közvélemény tájékoztatása, a nemzetiszocializmus és a holocaust összefüggéseinek feltárása és bemutatása s ezen keresztül egyfajta tudatformálás is szerepel, az osztrák belügyminisztérium finanszírozza. A magát politikailag függetlennek valló egyesület ma 19 állomáshellyel rendelkezik a világ legkülönbözőbb pontjain, a washingtoni Holocaust Emlékmúzeumtól nyugat-európai, izraeli, litván, cseh és ukrán intézményeken át az ausztriai Theresienstadtig.
A szolgálati tevékenység az adott helyszíntől, illetve intézménytől függően levéltári munkát, tudományos publikációk gyakorlati sejtését, delegációk vezetését, kiállítások szervezését és gondozását vagy a zsidó élettel kapcsolatos történeti anyagok gyűjtését jelenti. A szolgálat tagjai állomáshelyük elfoglalása előtt alapos felkészítésben részesülnek. Szemináriumokon vesznek részt, szakirodalmat olvasnak, s egykori táborokba is elmennek. Tevékenységük nem ér véget a 14 hónapos külföldi munkával. Hazatérésük után általában tovább dolgoznak az egyesületben, financiális ügyeket intéznek, részt vesznek a nyilvánosság tájékoztatásával kapcsolatos feladatokban, konferenciák előkészítésében.
1996. október 3-án az Osztrák Kelet- és Délkelet-európai Intézet budapesti ki- rendeltsége, az „Emlékszolgálat Egyesület” és a Magyar Auschwitz Alapítvány-Holocaust Dokumentációs Központ sajtókonferenciát szervezett abból az alkalomból, hogy újabb szolgálati hely jött létre, ezúttal Budapesten. A sajtókonferenciát egy zártabb körű párbeszéd előzte meg, amelyen a zsidóság történetével foglalkozó számos osztrák és magyar intézmény képviseltette magát így egyebek közt a bécsi, eisenstadti és budapesti zsidó múzeum, több egyetem és kutatóhely. A résztvevők az osztrák és magyar zsidó történeti múlt feltárásában törekedtek közös pontokat, együttműködési lehetőségeket találni. A sajtókonferencián felszólalt Ausztria budapesti nagykövete, dr. Erich Kussbach, az emlékszolgálat vezetője, Andreas Maislinger és Christian Stadlmann, az első ifjú szolgálattevő a Budapesti Holocaust Dokumentációs Központban. – Korábban otthon vagy a barátaimmal nem beszéltünk a holocaustról – mondta -, pedig egy Mauthausentől negyven kilométerre fekvő faluban nőttem fel. Az én egyszerű, paraszti családomban a holocausttal kapcsolatos fő élmény a félelem és a tanácstalanság, de ez minden politikai kérdéssel kapcsolatban elmondható, ha ilyesmiről beszéltek, azonnal becsuktak minden ajtót és ablakot még a függönyöket is behúzták. A holocaustról Ausztriában sem az iskolában, sem máshol nem jött létre semmiféle párbeszéd, a tragédia nemcsak egyéni, de társadalmi szinten sincs feldolgozva.
Címkék:1996-11