Ország Lili héber betűi
Apám imakönyvét másoltam
Ország Lili augusztusban lett volna 70 éves. Ungváron született, zsidó nagypolgári családban. Apja vallási műveltségéről ugyanolyan híres volt, mint arról, hogy kiválóan értett a szőlészethez, borászathoz. Ország Lili első rajzait a nagyanyjához járó szegény zsidókról készítette. Elemi iskoláit az ungvári zsidó iskolában végzi, majd a zsidó gimnáziumban tanul.
Nincsenek adataink arról, mi történt ténylegesen vele, mielőtt sikerült családjával, hamis papírokkal Budapestre szöknie. 1964 novemberében, amikor dr. Rácz Istvánnal közösen állítják össze addigi munkái oeuvre-katalógusát, a következőt mondja: „Van egy élményem egy templomigényről. Amikor 44-ben egy gyűjtőtáborban voltak (emberek) összegyűjtve… 24 óra múlva deportálás… Szinte ketrecben laktak, mindenki egy külön kis ketrecben lakott és… kimentek a férfiak a szabadba, és alkottak egy templomot az énekükkel. De nagyon messzire lehetett hallani az égbekiáltó szavukat, ez tény.
Azt hiszem, ez volt az első és utolsó templom, amit hallottam. (Ezt csak nagyon messziről lehet megközelíteni.) De az furcsa volt, mert az ima volt minden pap nélkül, mindenki nélkül, minden ünnep nélkül, teljesen önkéntesen mentek – csak a férfiak. Az tényleg olyan volt, hogy az ég is megmozdult…”
1966-os izraeli utazásakor lefordít és naptárába bejegyez egy, a kiállításról szóló értő kritikát, amely a következő mondattal Kezdődik: „Ha a pusztulás idején a bátor anya nem ugrott volna Ki kislányával a vagonból, kétséges, hogy részünk lett volna az igen érdekes megjelenésű festőnő kiállításában, aki mint vendég van most közöttünk.”
Hogy mi történt vele 1944. június 23. és október 17-e között, pontosan nem tudható. Vannak, akik szerint Ország Lilit és anyját vonatra rakták, és el is indították Auschwitz felé, de anyja felfeszítette a vonat alját, kilökte lányát, és maga is kiugrott (többek szerint innen származtatható vonat- és utazási fóbiája). Hogy ez a legenda igaz-e, a mai napig nem tudható. Mindenesetre ő, öccse, édesanyja és az imádott nagymama Budapesten vészelték át a háború további részét, az üldöztetést, hamis papírokkal.
A főiskola végzése közben részt vesz a Zsidó Egyetemi Hallgatók Szövetsége kiállításán 1947 márciusában (a kiállítók között szerepel többek között Gera Éva, Hegyi György, Szász Pál). Itt még Öszterreicher Lili néven három vízfestménye látható: Önarckép, Domboldal , Táj és három ceruza rajza (mindhárom Akt címmel).
A héber betűk, zsidó szimbólumok a hatvanas évek elején jelennek meg festményein. 1966-ban megszületnek az első írásos képek, az írásos periódus (1966-1969) olyan kiemelkedő művei, mint Az írás születése, a Katakomba, a Régi templom és az Írás a falon sorozat. Két különös látomást fest az év elején: Jeruzsálem fala, belső és Jeruzsálem fala, külső. Jeruzsálem a zsidók, a keresztények és a mohamedánok képzeletében, világképében is központi hely. A jeruzsálemi Siratófalat több változatban is megfesti: égő gyertyákkal, lángok nélküli gyertyákkal, írástöredékekkel, kézfejjel és üresen, csak a kváderköveket. Szomorúsággal és áhítattal, tárgyszerűen és mementóként. Erő, biztonság nyugalom árad a monokróm, csak a barnák színváltozataira építő festményből.
Dokumentumok bizonyítják, hogy Ország Lili az ötvenes évek második felétől folyamatosan fordított a német nyelvű kabala irodalomból (pl. a kabala „legtitkosabb könyvét”, a Széfer Jecirát és értelmezéseit) s behatóan foglalkozott számmisztikával. Kijegyzetelte A teremtés könyve című zsidó misztikus traktátust, amely részletesen foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy a világ betűkből és számokból áll, az Akiba ben Josef rabbi betűi című traktátust, mely szerint a betűk neve rövidítés, ezek feloldva olyan állításokat tartalmaznak, amelyekkel megismerhető a világegyetem és megközelíthető Isten.
David Giladi izraeli nagykövet jóvoltából 1966-ban Izraelbe látogathat, és Tel-Avivban a Hadasza Kalckin Galériában nagy sikerű kiállítást rendeznek műveiből. „Jizkor absztrakt módon” – írják méltatói (a jizkor-imát mondják el mázkir alkalmával az elhunyt hozzátartozók emlékére). „Miután festményeimben csak falak maradtak, magától adódott, hogy felhasználjam azokat, hogy újak tájuk, írjak a falta, amint gyermekek írják vágyaikat ama. És akkor, nem tudom megmondani, mi vitt rá, nincs nekem sok gyökerem, kötelékem a zsidósággal, elővettem apám ima- könyvét a megboldogultét, és lemásoltam belőle a falta, amelyet festettem, betűt betű után, héber betűket és elneveztem a festményt: nyugati falnak. Így kezdődött.” Izraelben való tartózkodása idején Tel-Avivban lakott, de a legtöbb időt Jaffában töltötte, az ősi városban: Házakat látok, amelyeket egész életemben kerestem. Az egyik sikátor utcában hallgatagon álltam meg, régi vaskapuval szemben. Ezt a kaput már láttam, nemcsak láttam, le is festettem egyik festményemen. Dzsahavá? Talán így hívják ezt. Azonban én jól tudom, amit mondok. Én valójában láttam már ezt a kaput. A megrendülés Jeruzsálembe való menetelés alkalmából történt. A királyok városa, a szombat fénytelensége, a nyugati fal városa, a köveké. Én sétáltam már ebben a városban, sétáltam itt kétezer évvel ezelőtt. Az ijesztő az, hogy én már tíz éve festem Jeruzsálemet, és most, hogy találkoztam vele szemtől szembe, nem tudom, hogy lesz-e bátorságom még festeni azt.” (Idézetek Joszéf Lapin írásából.)
1978-ban hunyt el.
Címkék:1996-11