Müller Dávid mint Toldi Miklós
avagy
Ki ül Arany János szobra alatt?
Idősebb könyvbarátok még nagyon jól emlékeznek az ún. Nova-könyvekre, a könyvszakma veteránjai előtt pedig nem ismeretlen Müller Dávid. neve. Az 1873-ban született jó kondíciójú üzletember volt a Nova Könyvkiadó cég tulajdonosa, és így a közkedvelt sorozat kiadója is. Vallásos zsidó családból származott, ő maga is mindig hű maradt eredetéhez. Kevesen tudták róla, hogy ő volt az első magyar-zsidó atléta. Annak idején a sportkörök meglehetősen „szigorúak” voltak e téren, elzárkóztak a zsidók szerepeltetése elől. De amikor a fiatal Müller Dávidot egyesülete a Nemzeti Torna Klub benevezte egy versenyre, nem lehetett kitérni előle. Ö volt az első zsidó, aki a MAC pályán versenyzett. Az első díját távfutásban nyerte. A mezőny egy másik atlétája Pekár Gyula, a később híressé vált író volt.
A szerény fizetésű magánhivatalnok valósággal szája elől vonta el a falatot, hogy versenyezhessen. Maga fizette a nevezési díjat; az amatőrizmusra hivatkozva még a költségeit sem térítették meg. Ennek ellenére gyors egymásutánban 130 díjat nyert, neki volt a legtöbb érme Magyarországon, jóllehet nagyon sok helyen nem szívesen adtak kitüntetést egy olyan embernek, akit Müller Dávidnak hívnak, és aki ráadásul még hithű zsidó is. Futott, úszott, tornázott, kerékpározott, gáton ugrott és vívott. Minden sportágban jeleskedett, és komoly díjakat nyert. Hatvan éves korában így nyilatkozott: „A tornában vittem a legnagyobb tökélyre, merem állítani, hogy a nyújtón jobb voltam, mint Pelle István olimpiai bajnok, azonban készséggel elismerem, hogy a bakon és a gyűrűn ő a jobb ma, mint én akkor voltam. De a nyújtón még ma sem múl felül senki sem.” (Egyenlőség, 1933. július 29.)
Egyszer az uszodában megszólította Stróbl Alajos, és elmondta, hogy most készíti a mellékalakokat Arany János szobrához, melyet a Nemzeti Múzeum előtt fognak felállítani. Piroska mellékalakja, amelyhez egy Széchenyi grófnő ült modellt, már készen áll, de a Toldiét nem tudja megmintázni, mert nincs megfelelő modellje. Pekár Gyula, az eddigi modell nem volt olyan „proporcionált” alkatú, mint Müller, aki tizenkét alkalommal „ült neki” modellt. A mester meghívta a szobor leleplezésére is. Érdekes módon Stróbl az arcot úgy változtatta meg, hogy az orrból sasorr lett, de különben a hasonlóság Müllerrel tökéletes volt.
A szegény hivatalnok szolgálataiért két forintot kapott alkalmanként. Később elterjedt Pesten, hogy Pekár Gyuláról mintázták Toldit.
E sorok írója is így hallotta dr. Mórától, a neves művészettörténésztől és városkutatótól. A birtokában lévő és az Egyenlőség említett számában közölt német nyelvű levél megcáfolja ezt, mert ebben Stróbl megköszöni Müllernek, hogy a szobor elkészítéséhez Toldi-modellként nyújtott segítségét. Dátum: Budapest, 1885. január 3.
Róbert Péter
Címkék:1991-05