Memoár a Kasztner–SS tárgyalásokról
Memoár a Kasztner-SS tárgyalásokról
A Szombat olvasói már egy tavalyi számból (2004. május) tájékozódhattak Szilágyi Ernő megjelenés előtt álló memoárjáról, s korábban rendkívüli személyéről is. Szilágyi a Kasztner-stáb tagjaként részt vett az SS-szel folytatott tárgyalásokban, hogy aztán – már a háború után – örök időkre otthagyja a cionista mozgalmat.
Az a gondolat, hogy a zsidók ügyében a németekkel, sőt az SS-szel kell tárgyalni, nem volt új 1944 tavaszán. Másrészt a német megszállás (1944. március 19.) utáni első időszakban a magyar hatóságok mindennemű, általuk kezdeményezett tárgyalási kísérletre azt mondták, hogy a „zsidókérdés” a németekhez tartozik. Nem véletlen, hogy a németekkel a cionista Kasztner Rezső és csoportja lépett kapcsolatba. Kasztner Rezsővel és társaival egy új generáció és főleg új gondolkodásmód jelent meg a magyarországi zsidóságban. Munkácsi Ernő, a Pesti Izraelita Hitközség, majd a Központi Zsidó Tanács főtitkára későbbi visszaemlékezése szerint: „Közülük többen (korábban – a szerk.) a román országgyűlés tagjai voltak, tehát megszokták, hogy zsidó érdekeket politikai síkon, politikai eszközökkel érvényesítsenek, ami nálunk majdnem ismeretlen volt. Ezért nemegyszer fordult elő, hogy olyan javaslatokkal álltak elő, amelyek bámulatba ejtették a régieket és az. ún. ’ancien régime-ben’ elképzelhetetlenek voltak.1 Az is fontos volt, hogy ők tapasztalatból tudták, hogy zsidó érdekeket lehet nemzetközi úton érvényesíteni, és a zsidó kérdéseket ilyen szemüvegen keresztül nézték”.2 Most eljött az idejük.
Nem meglepő tehát, hogy a tárgyalások Kasztnerék inspirációjára indultak el.3 Minden bizonnyal dr. Gábor János, a Központi Zsidó Tanács „külföldiekkel érintkező csoportújának vezetője mutatta be őket Hermáim Krumey SS-Obersturmbann- führernek (alezredes), majd a szintén ezt a rangot viselő Eichmann-nak, azaz a Sondereinsatzkommando vezetőinek (Krumey Eichmann helyettese volt), akik azért érkeztek Magyarországra, hogy a deportálásokat minél „gördülékenyebben” lebonyolítsák. Eichmann a Birodalmi Biztonsági Főhivatal (RSHA) deportálási ügyekben egész Európára kiterjedő érvényű zsidóügyi részlegét (RSHA- IV/B/4) vezette.
Kasztnerék pozícióját megkönnyítette az, hogy 1944. március 16-án Chaim Barlas, a Szochnut (Jewish Agency) isztambuli főmegbízottja értesítést küldött Krausz Miklósnak arról, hogy 600 kivándorlási engedély (certifikát) áll rendelkezésre a magyarországi cionista „veteránlista” tagjai részére. A romániai Konstanzában várakozott az a hajó, amely Törökországon át Palesztinába vitte volna az embereket. A németek bevonulásával az addig hetenként küldött 4050 tagú csoport távozásának lehetősége megszűnt. Krausz, a Nemzetközi Vöröskereszt budapesti főmegbízottján. Jean de Bavier-en keresztül megszerezte a Sztójay-kormány hozzájárulását a 600-as kvóta felhasználásához. A hivatalos tapogatózások nem vezettek eredményre, de erre a hatszáz főre alapozta később Kasztner csoportjának, a később híressé-hírhedtté vált „Kasztner-vonat” utaslistájának az összeállítását.
A német megszállás napján – vasárnap – Kasztnerék a Café Parisette-ben jöttek össze rögtönzött ülésre. Josef Winninger Abwehr-ügynök (a Canaris által vezetett hírszerző szolgálat embere) – aki a cionisták számára futárszolgálatot is végzett – segítségével sikerült biztonságba helyezni a Kasztner, Komoly Ottó, Joel Brand, Szilágyi Ernő és mások által is vezetett cionista Va adat Ezra Ve-Hacala (az alapvetően a zsidó menekültek bújtatására és a határon történő átszöktetésére létrejött szervezet), a Munka- és Mentőbizottság pénz- és valutakészletét, valamint az a bőröndöt, amelyben a különféle dokumentumokat, ill. a levelezést tartották.4
Április 5-én (tehát nem a Szilágyi által írt 8-án) zajlott le az első találkozó a cionisták és az SS között. A Mentőbizottságot Brand és Kasztner képviselte, a németeket Dieter Wisliczeny (SS Haupsturmführer – százados), míg az Abwehr részéről dr. Schmidt és Josef Winninger volt jelen (az utóbbi lakásán zajlott a találkozó). A cionisták azt követelték, hogy a zsidókat ne gettósítsák vagy deportálják, és azok, akik kivándorlási papírokkal rendelkeznek, elhagyhassák az országot. Cserébe Wisliczeny kétmillió dollárt kért, a tizedét azonnal. Wisliczeny nem avatta be tárgyalópartnereit, hogy a magyar belügyminisztériumi szervek már előző nap utasították a helyi rendőri és csendőri egységeket, hogy vegyék nyilvántartásba a zsidókat, hogy gettókba gyűjtsék össze őket. Az első hárommillió pengőt – a Szilágyi által is említett kétszázezer dollár egy részét – Eichmann munkatársainak, Hermann Krumeynek és Otto Huntschénak (SS-Haupsturmführer) adták oda, azzal együtt, hogy Kasztner arra kérte Wisliczenyt, tartsa be a megállapodásukat. Wisliczeny ekkor már Kárpátalján volt. A tárgyalásokba belefolyó Abwehr-embereket. azaz Schmidtet és Winningert kihagyták a megbeszélésekből, mondván, hogy túl sok „províziót” számoltak fel maguknak. Ugyanis a kétszázezer dolláron felül még huszonnégyezret kértek „jutalékként”.
A Mentőbizottság és a Központi Zsidó Tanács vezetői is védettségi igazolványt (Immunitätsausweise) kaptak. A védettségi papírokat Stern Samu, a pesti neológ hitközség és a Központi Zsidó Tanács elnöke „eszközölte” ki, kb. kétszázötvenet. Április 21-én Kasztner harmadszor találkozott az SS embereivel, hogy a 2,5 millió pengős második részletet átnyújtsa nekik. De bizonyos számú zsidó kivándorlásáról is szó esett.
Április 25-én a megbeszélések érdekes fordulatot vettek. Adolf Eichmann magához kérette Joel Brandot, Kasztner közvetlen munkatársát, és a következő ajánlatot tette: egymillió zsidóért cserébe 10 ezer, mindenféle áruval megrakott teherautót szerezzenek, amelyeket – s erre ígéretet tenne – kizárólag a Szovjetunió és nem a Nyugat ellen használna fel a náci Németország. A megbeszélések keretében Eichmann engedélyezte, hogy a szövetségesekkel és a világ zsidósága vezetőivel való kapcsolatfelvétel céljából Brand elhagyja az országot. Felesége és gyermekei Budapesten maradtak, túszként. De ez már egy másik történet. A zsidósággal történtek viszont – Szilágyi véleménye szerint – már régóta egy és ugyanazon történet részét képezik. E történet 1944-es periódusának légkörét jól érzékeltetik Szilágyi sorai.
Novák Attila
Jegyzetek
-
In: Munkácsi Ernő: Hogyan történt? Adatok és okmányok a magyar zsidóság tragédiájához. Budapest, Renaissance kiadás, 1947, p. 55.
-
In: uo.
-
Lásd Lévai Jenő munkáját, Szürke könyv a magyar zsidók megmentéséről. Officina. Budapest, 1946.
4 Kasztner Rezső, Dér Bericht des jüdischen Rettungskomitees aus Budapest 1942-1945. Bp., Verfasser, 1945. Ezt az információt említi Nagy Sz. Péter A Kasztner-akció 1944 c. füzete is. Budapest, 1995, Rejtjel kiadó.
Címkék:2005-05