Megalakult a ZSIT
Új zsidó ifjúsági ernyőszervezet felé
Zsidó Ifjúsági Tanács (ZSIT) néven, öt zsidó ifjúsági szervezet – köztük a Bnei Akiva, a Marom, a Kidma, a Hasomér Hacair és a Habonim Dror – részvételével új ernyőszervezet alakult 2005 szeptemberében. A ZSIT közel kétéves tárgyalássorozat után jött létre, azok a problémák azonban, melyek szükségessé tettek egy effajta szövetséget, sokkal régebbre nyúlnak vissza. Létrejöttéhez nagy lökést adott, hogy 2004 tavaszán az akkori ifjúsági és sportminiszter, Gyurcsány Ferenc az ifjúsági törvény előkészítése kapcsán, kötetlen megbeszélésre invitálta a zsidó szervezetek vezetőit. Ekkor hangzott el először hivatalosan, hogy a kormányzat kívánatosnak tartaná, ha a többi történelmi egyházhoz hasonlóan zsidó részről is megalakulna egy olyan ernyőszervezet, amely legitim módon képviselhetné a zsidó közösség fiataljainak speciális érdekeit. A ZSIT megalakulásáig a UJS vállalta magára ezt a feladatot, ami magyarázatot adhat arra, hogy a ZSIT-be – ami könnyen megváltoztathatja a UJS elmúlt években kialakult hegemón helyzetét – még Zoltai Gusztáv kérésére sem léptek be. A UJS elnökét mindeddig nem sikerült elérnünk, de értesüléseink szerint a konfliktus egyik oka, hogy míg a UJS az alapítványi formát, addig a ZSIT az általa demokratikusabbnak vélt egyesületi kereteket támogatja, ami nem „betonozza be az alapítókat”.
A ZSIT tagszervezetei fontosnak tartják, hogy az eddigieknél áttekinthetőbb és demokratikusabb módon történjen a Mazsihisztől kapott támogatás elosztása, felhasználása, és átláthatóbb legyen az elszámolás is. Elsőrendű céljaik között szerepel az eddig hozzáférhetetlen anyagi források elérése, amelynek érdekében – az önkormányzati és állami támogatások kiaknázásán túl – például a Mazsököt is a pályázati rendszer megváltoztatására szeretnék rábírni. A közös fellépés, reményeik szerint, nemcsak több anyagi forrást tesz hozzáférhetővé, de a nagyobb erkölcsi támogatottságot is biztosíthatja. A ZSIT „stratégiai partnerének tekinti a Mazsihiszt mint történelmi egyházat, amely közjogi értelemben a magyarországi zsidóság képviseleti szerve”. Noha a ZSIT megalakulását mind Zoltai Gusztáv, mind Heisler András
-
aki nyitottsága miatt igen népszerű volt az ifjúsági mozgalmak körében
-
támogatta, a Mazsihisz távol tartotta magát a szervezet megalakulása körüli vitáktól.
A ZSIT – a Kidma elnöke, Nagy Ákos szavai szerint – elsősorban saját tagjait kívánja képviselni, bízva abban, hogy ez túlnyomórészt egybeesik az egész zsidó ifjúság érdekeivel is. A közös érdekképviseletet minden irányban meg kívánják valósítani, mind a Hitközséggel, mind az állammal vagy a többi civil szervezettel szemben; megalakulásukat a Mazsihisz vezetése és több politikai párt mellett Izraelben is üdvözölték. A ZSIT a történelmi egyházakkal is keresi a kapcsolatot, de részükről – talán a még nem teljesen tisztázott viszonyok miatt – nem érkezett konkrét visszajelzés. Az egyesület minden csoportosulás előtt nyitva áll, amennyiben zsidó szervezetként definiálja magát és elfogadja a ZSIT elveit, bár e szempont mellett olyan objektív követelmények is szerepet játszhatnak, mint például a taglétszám. Távlati céljaikat négy pontban foglalták össze: professzionális érdekképviselet a lehető legtöbb fórumon – az egyik legégetőbb kérdés az ifjúsági szervezetek elhelyezése -, közös programok koordinálása és az oktatási program összehangolása, tudományos háttérmunka, kutatások, elemzések készítése, valamint az önképzés támogatása, és a többségi társadalom informálása a zsidó ifjúsági közélet eseményeiről. Végül – Nagy Ákost idézve – azt szeretnék elérni, hogy a hitközségi vezetés ne kizárólag úgy tekintsen rájuk, mint a zsinagógába nem járó fiatalságra, hanem a jövőt lássák bennük.
cs.m.
Címkék:2005-12