Megalakult a Zsidó Diákok Szövetsége
A Zsidó Diákok Magyarországi Szövetsége 1989 októberében alakult, körülbelül 110 tagja van és nevének ellenére jelenleg inkább ifjúsági, mint diákszervezet: tagjainak mintegy fele nem diák és tevékenysége nem az egyetemek falain belül zajlik. Az egyetemi diákság megnyerésére tett első kísérletünk nem járt sikerrel: kitűzött plakátjainkat igen gyorsan letépkedték. Most indítjuk második rohamunkat.
Létünk annak is köszönhető, hogy alapító tagjaink közül néhányan eljutottak a Zsidó Diákok Európai Szövetségének nyári egyetemére, ahol e valóban jól működő szervezet vezetői biztattak bennünket: csináljunk magyarországi zsidó diákszövetséget. Ügybuzgalmuk mellett a szervezet presztízse is szerepet játszhatott: minél több tagszervezete van, annál erősebb az európai szövetség. Ez általában jellemző a magyarországi zsidó ifjúsági mozgalmakra: nyugati testvérszervezeteik lelkesen támogatják őket, így megszokják, hogy jelentős anyagi segítséget kapnak, ezt el is várják, és ezért elkényelmesednek. Félreértés ne essék: örülök a videónak meg a színes tévének, de félek attól, hogy ezt mindenki természetesnek tartja, és nem jut eszébe, hogy ezért tegyen is valamit. Az ember jobban becsüli azt, amiért keményen megdolgozott.
Egyesületünk – amely a nagyralátó „Szövetség” elnevezést viseli – félúton van a profi mozgalom és az amatőr baráti kör között. Profi módon politizálunk a hazai zsidó közéletben (legalábbis profibbak vagyunk, mint e közélet egyik-másik szereplője), programjainkat viszont amatőr lelkesedéssel szervezzük. Egy tekintetben még kétségkívül fiatalkorú a ZSDMSZ: nincs szervezeti „önmozgásunk”. Másfél tucat lelkes ember jelenti a magot, 20-30 ember pedig több-kevesebb rendszerességgel felbukkan, a többit a tágabb holdudvarhoz kell sorolni. A szervezeti önmozgás viszont azt jelentené, hogy az egyesületnek olyan presztízse, befolyása, kiterjedt kapcsolatrendszere van, hogy érdemes benne pozíciókat is viselni és ezekért harcolni. Saját tehetetlenségi ereje működteti tehát. Ehhez tartozik, hogy van közönség rendezvényein és vannak aktivisták, s meg lehet őket kérni egy-egy feladat elvégzésére. Taglétszámunk ehhez még kétségkívül kevés. Ez egyfelől jó, mert akikkel együtt dolgozunk, azok nem presztízsokokból jönnek hozzánk. Másfelől viszont rossz az, hogy mindig ugyanazok dolgoznak. Minden nehézség ellenére eljutottunk már odáig, hogy számon tartanak bennünket.
Voltaképpen mit is csinálunk? Tevékenységünk legstabilabb pontja társasági életünk és a péntek esti klub a Garay utca 48-ban, az MZSKE helyiségében. (Tessék nyugodtan jönni, általában huszan- harmincan vagyunk, kevés enni-innivaló is van.) Nagyobb zsidó ünnepeken külön összejöveteleket szervezünk: ilyenkor van vetélkedő (jutalmakkal), játék, daltanulás, éneklés, esetleg vetítés. Legnagyobb szabású összejövetelünk eddig a szédereste volt. De voltak még nagy összejöveteleink Chanukka, Purim, Ros Hasana alkalmából és kisebbek, melyeket itt mind nem tudok felsorolni.
Hallatjuk hangunkat a zsidó belpolitikában. Részt vettünk és hozzászóltunk a MIOK közgyűlésein. Ez év októberében indított újságunkban foglalkozni kívánunk a magyar zsidó intézmények történetével az elmúlt negyven évben. Hívei vagyunk a nyílt párbeszédnek, a zsidó közélet demokratikus megújításának.
Szeretnénk megmutatni, hogy lehet Magyarországon a zsidóságnak pozitívabb tartalmat is adni, amely akár önmagában, akár a magyarságtudat megőrzésével elvezeti az egyént a zsidóság öntudatos vállalásához.
Címkék:1990-12