Lauder Business School Bécsben – Mezüze a barokk kastélyban
Mezüze a kastélyban
Bécs Oberdöbling külvárosának egyik csendes utcáján sétálva, váratlanul csinos kis kastély elé érünk. A míves vasrácsos kerítésen nincs semmiféle felirat, csupán egy „parkolni tilos” tábla. A bennfentes (jelen esetben én mint meghívott vendég), túljutván a súlyos vaskapun, majd néhány légmentesen záródó modem üvegajtón, a kastély parkjában találja magát, amelyet kétoldalt kőkerítés választ el egy általános iskolától, illetve egy hatvanas években épült szürke lakótömbtől. Előttünk, mögöttünk a kastély háromemeletes, ragyogóan felújított épülete, megfejelve egy ultramodem, a fő homlokzatot eltakaró betonépítménnyel. A parkban madárfütty, idilli nyugalom, a külvilág kizárva: ez Mária Terézia egykori kastélya, amelyben ma a Lauder Business School (LBS) működik. Az épület Bécs város tulajdona, amelyet – a felújítás fejében – 99 évre átengedett a Rónáid S. Lauder Alapítványnak. Nagylelkű adomány – vagy talán mégsem annyira, ha figyelembe vesszük, hogy 1938 után az árjásítások következtében hány zsidó ingatlan került a város tulajdonába. (Az épület az 1800-as évek végétől 1938-ig a Rothschild Alapítványé volt, amely kórházat tartott fenn itt.)
A magyarul üzleti főiskolának nevezhető – amúgy az amerikai college- ok mintáját követő – intézmény 2003 októberében nyitotta meg kapuit: tizennyolc diákja az első tanévét tölti itt. A legalább hatvanszobás kastélyban/kollégiumban jelenleg tizenöt diák lakik, így aligha panaszkodhatnak a túlzsúfoltságra – s ez jövőre sem változik lényegesen, amikor a következő évfolyam tervezett negyven tanulója megérkezik majd. Az igényesen felújított szobák két-három ágyasak. A hátsó szárny a kollégium, s az elülsőben találhatók az irodák és az oktatási helyiségek. Még mindennek új szaga van: a kollégiumi szobák és előadótermek nagy részét nem használják; a legalább hetvenezer kötet befogadására alkalmas könyvtárban pár száz könyv áll az egyik polcon. A glattkóser konyha viszont már működik, hét napon át napi három étkezést biztosítva a diákoknak és a tanároknak. (Nemrég az ortodox rabbikonferencia résztvevői étkeztek itt – most kihalt, mert a pészachi szünetre hazamentek a diákok.) Az ultramodem komputerszobában mintegy harminc számítógép. Az auditórium maximum ablakai gombnyomásra elsötétülnek, s a magasból vetítővászon ereszkedik alá. A barokk kastély végtelen hosszú folyosóit súlyos, tökéletesen szigetelő üvegajtók zárják le. A szépen felújított freskók pucér angyalkái csodálkozva bámulnak a mezüzékre.
– szögezi le dr. Bruno Kohlberg dékán, az intézmény vezetője, a Columbia Egyetem egykori tanára – s ez az ő szemében egyként igaz az épület, a tanulmányi program, az oktatók és a diákok minőségére.
Mitől más ez az intézmény, mint a manapság gombamód szaporodó business schoolok? A cél – ez bizalmas körökben bevallható – egy európai zsidó elit oktatási intézmény létrehozása. Miként az Egyesült Államokban az (ortodox) Yeshivah University vagy a (szekuláris) Brandeis University diákjai ugyanúgy lehetnek orvosok, mérnökök, üzletemberek, mint más egyetemeken tanuló társaik, ám eközben zsidó környezetben tanulnak, és elsajátítják a zsidó hagyományokat is, úgy e bécsi főiskola diákjai is akként lesznek üzletemberek, hogy közben rabbiktól tanulják a hagyományt és izraeliektől a modem héber nyelvet. A tananyagot úgy állították össze, hogy az a lehető leginkább nemzetközi legyen: a diákok anyanyelvükön kívül két idegen nyelvet tanulnak, a könyvelésben pedig egyaránt megismerkednek az európai és az amerikai stílusú könyvvitel alapjaival. A könyvelői szakvizsgát Chicagóban is letehetik – ezt az egyetemek közötti csereprogram teszi lehetővé.
Kohlberg professzor utal arra a hazájában (is) ismert jelenségre, hogy a zsidó iskola említése hallatán az emberek diszkréten sajnálkozó mosolyra húzzák a szájukat. „Ez itt nem fordulhat elő” – szögezi le határozottan a negyvenes éveiben járó professzor, s lendületesen magyarázni kezdi a felvételi kritériumokat. A kisebb füzet terjedelmű felvételi kérdőív, a felvételi teszt, a három ajánlás, a szükséges angol nyelvtudás és végül a felvételi beszélgetés hivatott biztosítani, hogy csakis tehetséges, erősen motivált, közösségükben aktív fiatalok juthassanak a kivételezettek közé. A tizennyolc itt tanuló diákot hetven jelentkezőből válogatták ki. (A bonyolult felvételi procedúra önmagában is egyedülálló az osztrák oktatási rendszerben, ahol nincs felvételi vizsga.) Az elitképzőbe bejutott fiatalok viszont nem csupán magas színvonalú oktatásra, hanem – ha kell – nagyvonalú anyagi támogatásra is számíthatnak. A havi 1500 euró tandíjat (plusz 500 euró kollégiumi díjat) könnyedén kifizeti egy gazdag bécsi (vagy újgazdag moszkvai) zsidó család, de ugyanez reménytelenül sok egy Szófiából, Kijevből vagy épp Kazahsztánból érkező, átlagos hallgatónak. Az ő számukra ösztöndíjak állnak rendelkezésre, amelyek – ha kell – egész évi tandíjukat is fedezik. „Ne kelljen senkinek félnapos munkával rontania a tanulmányi eredményeit! ” – jelenti ki határozottan a dékán.
Az ígéretes jelentkezőhöz a professzor néha maga utazik el személyes beszélgetésre. Jelenleg öt németországi, öt ausztriai, két ukrajnai, egy lett- és egy észtországi, egy kazahsztáni, egy hollandiai, és két bulgáriai diák tanul a patinás kastélyban.
A leendő tanári kar összeválogatása- kor is hasonló igényesség az irányadó. Csak nemzetközi tapasztalattal rendelkező oktató jöhet szóba, lehetőleg tudományos fokozattal. A fizetés versenyképes az osztrák piacon, de nem több. Ám akit csak a fizetés vonz, attól már búcsút is vesznek – szögezi le ismét határozottan Kohlberg professzor, aki mindenekelőtt az új kísérlet iránti lelkesedést várja el a kollégáktól.
Az intézményt már akkreditálta az osztrák állam, fizeti a diákonkénti 5800 eurós évi fejkvótát is, osztrák és európai normák szerinti diplomát ad, tehát – szintén osztrák és európai normák szerint – az LBS nyitva áll minden érdeklődő előtt.
Akkor mitől lesz zsidó intézmény?
– vált ismét határozott hangra Kohlberg professzor, majd diplomatikusan magyarázza, hogy a felvételi kérdőív, a teszt, majd a beszélgetés a jelentkező számára világossá teszi: kár a Chabad által felügyelt kóser étkezéssel, héber nyelvvel, zsidó hagyománnyal veszkődnie, ha nincs benne zsidó elkötelezettség. Az intézményben ugyanis zsidó tárgyakat is tanítanak – a diákok sokféle ajánlat közül választhatják ki a nekik tetszőt, teljesen kezdőtől az erősen haladóig. Mivel államilag akkreditált intézményről van szó, a judaika tárgyakat a héber nyelvoktatás keretében tanítják, nem kötelező jelleggel – ám a felvételi beszélgetés során világossá teszik, hogy ezeken is „bátorítják a részvételt”. A vallásgyakorlat azonban nem kritérium, lényeg az intézmény zsidó jellege, amelyben szekuláris és ortodox diák egyaránt otthonosan mozoghat. (Ez talán kompromisszum a világi és a vallásos szárny között: az LBS pénzügyi menedzsmentjét ugyanis a bécsi Lauder-Chabad iskola igazgatója, Biderman rabbi tartja kézben. Így lehetséges, hogy az intézményt már a Chabad Lubavics budapesti honlapja is hirdeti, s a pesti szervezet ajánlólevelet is ad a bécsi főiskolára.)
És ha a nem zsidó jelentkező ezután is kitart? Akkor természetesen nyitva állnak a kapuk – bár az elsődleges célcsoportot a zsidó fiatalok jelentik.
„Mi természetesen nem diszkriminálunk” – szögezi le ismét a professzor, majd diplomatikusan elmagyarázza, hogy az iskolára minden országban a zsidó információs hálózaton keresztül hívják fel a figyelmet – az egyetlen kivétel a New York Timesban megjelent hirdetés volt. E sorok íróját is arra kéri, juttassa el az LBS koordinátáit a magyarországi zsidó szervezetekhez, hiszen a nyolcvanezres magyar zsidóság fontos célcsoportja az intézménynek.
Miközben azonban nem kívánják magukat széles körben reklámozni, a széles körű akadémiai kapcsolatokat nagyon is ápolják, hisz a diákok csak így vehetnek részt csereprogramokon, más egyetemek posztgraduális kurzusain. Ez utóbbi egyébként a tervek szerint az LBS falain belül is elindul, amikor az első évfolyam végez, s a távlati tervek között a profilbővítés is szerepel: a lehetséges irányt a gazdasági és a társadalomtudományok jelentik.
– lelkesül fel a professzor, ám rögvest hozzáteszi: ehhez először a business schoolnak kell olajozottan működnie. És kiindulásként miért éppen az üzleti tudományokat választották? Mert ehhez nem kell olyan drága felszerelés, mint egy orvosi vagy műszaki egyetemhez; üzletemberként könnyebb elhelyezkedni. mint bölcsészdiplomával; s mert ez a legkozmopolitább foglalkozás. „Három nyelv, s az itt szerzett kapcsolatok birtokában könnyű állást találni nagy nemzetközi cégeknél is” – magyarázza a professzor, s ez különösen igaz azokra az országokra és volt szovjet tagköztársaságokra, amelyek belátható ideig nem lesznek még az EU tagjai. Ukrajnában – vagy éppen Kazahsztánban – a kapitalizmus még csak most van születőben, s egy Bécsben szerzett diploma itt jó ajánlólevél, biztos belépő a még csak formálódó üzleti elit klubjába. Ugyanakkor a zsidó közösségnek is hasznára válnak a képzett jó kapcsolatokkal rendelkező fiatal profik. És nyilván a megnyíló új piacok sem megvetendők.
Gadó János
Címkék:2004-05