Látták már szemeid az én alaktalan testemet
Thury Levente amerikai kiállításának visszhangja
Thury kerámiaszobrait 1996. február 15-től március 20-ig a Biblical World Galleryben láthatta az érdeklődő. Arról azonban sehol nem tájékozódhatott, hogy 1995 tavaszán Los Angelesben, az University of Judaism’s Platt Galleryben mutatták be – az 1944-ben munkaszolgálatban elpusztult, nagykállói vallásos zsidó festővel, Ámos Imrével közösen – munkáit. A kiállítás sikeréről két, reprodukciókat is közlő, hosszabb írás tanúskodik a Los Angeles Times-ban Nancy Kapitanoff, a The Times művészeti kritikusának tollából (1995. március 10. és 12.). A nyugati világban közismert újságíró, Charles Fenyvesi írásában Ámos és Thury munkáiban a közös szellemiséget a Kabbalához való viszonyban leli meg.
1995 szeptemberében Ruth E. Gruber a Jewish Cronicle-ban és az International Herald Tribune-ban mutatja be a zsidó legendát, a Gólemet kerámiaszobraiban újrateremtő Thury Leventét. Utal a New Yorkban, a Zsidó Múzeumban 1988-ban rendezett nagy Gólem-kiállításra, amelyen egyetlen művész szerepelt munkáival a volt szocialista országokból: Thury Levente Budapestről. Thury gólemjei nem robotemberek és nem fenyegető monstrumok. Abban az értelemben formálja meg gólemjeit, ahogy ez a kifejezés a Bibliában, a Zsoltárok könyvében előfordul: „alaktalan tömeg”. Károli Gáspár a héber szöveg nyomán így fogalmaz fordításában: „Látták már szemeid az én alaktalan testemet.” Thury kerámiaszobraira mintha leginkább Sík Sándor költői zsoltárfordítása illenék: „Mikor alkottál a rejtek ölében, mikor szőttél az anyaföld mélyében.” A művek alkotója a földből, agyagból gyúrt figuráinak saját lelkét kölcsönzi, hogy azok szimbolikusan és valóságosan is összekössék hétköznapjaink világát a szellemi világgal. Ha a 16-18. században a Kabbalában való hit segíthette a kelet-európai zsidóságot, miért ne közvetíthetne a műveken keresztül e szörnyű század végén is a szakrálishoz visszatalálásban?
Az 54 éves Thury Levente évtizedek óta foglalkozik a Kabbalával, mely egyaránt filozófiai és gyakorlati rendszer. Kerámiaszobraiban a test és a lélek, az anyag és az idea, a formátlan és a megformált közötti kapcsolatok lehetőségeit kutatja.
Los Angelesben, New Yorkban, New Jerseyben, Berkeleyben mintha fogékonyabbak lennének muzeológusok, művészeti írók, újságírók, galériatulajdonosok arra, amit a mához szólóan, a ma nyelvén újrafogalmaz a zsidó misztikából, a Gólem-legendából, mint az itthoniak. Félnénk szembenézni még mindig a mássággal, a meg nem szokottal?
Minek kellene történnie, hogy ne maradjon itthon visszhangtalan, amire másutt értő szemek felfigyelnek?
Címkék:1996-04