Kortárs izraeli festészet a Révay utcában
Negyven festő Izraelből. Azaz, közvetve, Zágrábból, mert ugyanaz az anyag, amely a Zsidó Közösségi Ház galériájában volt látható, előzőleg a horvát-izraeli diplomáciai kapcsolatok egyik első jele volt a déli szomszédoknál. Az ottani ünnepélyes köszöntő gondolatait idézem: A festőket Verdi Nabuccójából a zsidók szabadságkórusaként üdvözölték, megállapították, hogy a zsidó és a horvát a világ két leghányatottabb sorsú népe…
Annyi bizonyos, hogy akármilyen nép szülötte legyen is e század generációiból a kortárs művész, hivatása: elhivatottság, és így annak méltó bére lehetett a hányatott sors. Különösen így van ez az egész kelet-európai régió és az új Izrael művészeivel. A modernizmus a képzőművészetben, az irodalomban és a zenében egy szabad nyelv megfogalmazásának küzdelmét jelentette. Ebben a harcban éppen az emancipálódó zsidók több generációja hajtotta végre (tollal és ecsettel) a legnagyobb fegyvertényeket. Mert a legkevésbé kötődött a feudális művészeti dogmához, és mert a legszabadabb kreativitás hangját vitte be az új kifejezőeszközök tárába: egyénként éppen akkor szabadult az évezredes vallásos kötelékekből. A befogadó társadalmat viszont egyre súlyosabb béklyóba verte a régió modernizációját sújtó politikai-gazdasági kudarcsorozat. így a zsidó művészek jelentős része Párizsig szaladt, hogy a már szinte kifejlesztett új nyelvet szabadon beszélhesse tovább. Párizsi zsidó iskolának nevezték el a húszas években ezt a Lemberg-Bécs-Riga-Szarajevó négyszögből összegyűlt művészbázist. Azután tovább kellett futniuk a tengerentúlra, majd a túlélőknek megnyílt egy ó-új haza: Izrael. Ott egy kis olvasztótégely működött, ahol minden jövevénynek meg kellett küzdenie magával az ivrit nyelvvel és egy nemzet felemelkedésének testi-lelki nehézségeivel. A 70-es években, újabb két arab-izraeli háború megvívása után, kezdett részt venni a kortárs izraeli képzőművészet a nemzetközi mustrákon, a Kasseli Documentákon és a Velencei Biennálékon.
A kortárs művészet élvonalában való jelenlétből következett, hogy párhuzamok mutatkoznak a világ- és az izraeli tendenciákban. Viszont speciális erőforrást, egyéni karaktert jelent az európai változások 89 körüli következménye, egy újabb alijahullám, benne számos emigráns képzőművész. Amikor alább beszámolok a kiállításról, érinteni fogom, ki honnan jött, mit hozott.
Vivanco Marilen és Jacques Sterenberg a 60-as évek fordulóján születtek Chilében. Vivanco vásznán a dél-amerikai irodalom sejtelmes erotikájának, Sterenberg képén a térség permanens politikai haláltáncának jegyei ismerhetők fel.
A bukaresti, 1938-as születésű Chaim Rosenthal, 1951 óta él Izraelben. Nemzetközi díjak után, 79-82 között Izrael állam kulturális konzuljaként teljesít szolgálatot Los Angelesben és New Yorkban. Jelenleg a Ramat Gan College of Art and Sculpture tanára. Litográfiáival díszített Haggadája és cikkei a művészet és a judaikák témáiban ismert művésszé tették. A Révay utcában egy Hokusaihoz hasonlítható, köny- nyed sivatagi virág képet állított ki.
A szlovákiai Tapolcsányban született Tuvia Beri (1929), 48 óta Izraelben él, de 61-63 között ő is Párizsban tanul. Visszatérése után több főiskolán is tanított, Izrael egyik legtekintélyesebb művészprofesszora, a budapesti kiállítók jó része nála tanult. A Zen buddhizmus által ihletett Magas Fal című vászna meditációs objektként hat. Leo Ray 1991-ben, 40 évesen Litvániából ment Izraelbe. Kettős portréja érett alkotó poszt-biomorf képe.
Ohela Tal 33-ban egy kibucban született. Képregényszerű munkája pszeudotörténetet beszél el.
Alma Ata-i (1948) Michael Rapoport. Építészeknek dolgozott, 90-ben sikeres szovjet alkotóként ment Izraelbe. „137” című képe bőséges filozófiai utalásokkal felvértezett alkotás.
A most 50 éves Joseph Kapelyan Bobruiskban született. 56-ban végzett Leningrádban, és már 80-ban módja volt emigrálni, Miro organikus szimbolizmusához hasonlítható képet láthattunk tőle.
Peter Weisz Magyarországon született (1943), Horvátországban és Párizsban tanult, 91 óta izraeli művész. Karikaturisztikusan megfestett drámai víziója katedrálisok üvegablakait idézi. Lengyel születésű (1954) Dorit Casper. 57-től tanult Izraelben, a legjelentősebb festők kurzusain. Érzékeny csendélete a magány irodalmias metaforáját képiesíti. Raphael Abecassis marokkói származású. 86-ban és 91-ben készíti a Függetlenségi Nap plakátját. A zsidó tradíciót a népművészet keretei közt tudja a modernizmus tapasztalataival ötvözni. A judaista szimbólumokat a szefárd motívumokkal elegyíti. Az összhatás a most látott Jákob álma című képen is emblematikus-historikus, de egyszerre jövőt ígérő is: a kezdet energiáját hordozza.
A Révay utcai egykori Kossuth Kiadó épületének közösségi házzá alakításakor Erdős Mihály építész (Kreatív 2000) olyan elemeket kevert a multifunkcionális nagyterem emeleti galériájának architektúrájába, amely a F. L. Wright New York-i Guggenheim Múzeumának ízeit idézi. A fent bemutatott izraeli kortárs képzőművészeti válogatás színvonala és sors/kényszerű egyetemessége hitelesítette a belsőépítészeti elképzelést.
Címkék:1995-02