Kárpótlási fejlemények
-
A kárpótlási ügyek legújabb szenzációja az „aranyvonat”, a deportált magyar zsidóktól elrabolt értéktárgyakat Ausztriába szállító vonat ügye. A vonat létezéséről, illetve arról, hogy az azon lévő értékeknek csak töredéke jutott vissza Magyarországra (és azt is elnyelte a magyar államkincstár) ugyan 1945 óta tud a magyar zsidóság és a nemzetközi közvélemény, de az ügy csak most került reflektorfénybe. Az Egyesült Államok ugyanis, amely oly következetesen szorgalmazta a zsidóságtól elrabolt javak felkutatását és azokért fizetendő kárpótlást, most elérkezett sajátmagához: a vonat 1945-ben amerikai kézre jutott, és az amerikai katonai hatóságok döntöttek úgy, hogy tartalmának legnagyobb részét nem juttatják vissza Magyarországa. A lapzártánkig lezajlott vizsgálódások szerint a magyar zsidóság ezzel kapcsolatos kimutatható – így követeléseinek alapot adó – vesztesége akkori értéken a százmillió dolláros nagyságrend körül mozog (ami mai értéken ennek tízszerese, kamat nélkül). Jelenleg még az elvett javak értékét pontosító kutatások folynak. Ez még évekig eltarthat, ám az már most is látható, hogy egy ilyen nagyságrendű összeg felmerülése a magyar zsidó közösség pénzügyeinek horizontján teljesen új helyzetet teremt. Ekkora összeg „fogadására” a honi zsidóság egyelőre sem koncepciójában, sem infrastruktúrájában nincsen felkészülve.
Talán ennek belátása motiválta a Mazsihisz elöljáróságát, amely a kárpótlási ügyek szakszerű kezelésére ötfős bizottságot felállítását határozta el. A bizottság vezetésére Sessler Györgyöt, a Mazsök titkárságának helyettes vezetőjét kérte föl a Mazsihisz vezetése. Miután a bizottságnak tagja lesz Sebes Gábor, a Mazsök irodájának vezetője is, az operatív ügykezelés rendje nem fog radikálisan megváltozni. A Mazsihisz keretében működő bizottság valószínűleg olyan operatív testület lesz, amely mind MAZSIHISZ vezetése, mind a MAZSÖK kuratóriuma elé gyakorlatilag ugyanazokat a javaslatokat terjeszti majd. A Mazsök kuratóriuma ugyanis nem tudott ekképp működni: a több mint húszfős testületnek már az összehívása is igen nehézkes volt, nem egyszer kellett határozatképtelenség miatt ülését elnapolni.
-
Mint ismeretes, svájci bankok és cégek 1.25 milliárd dolláros kárpótlási összeget ajánlottak fel, amely az európai zsidóságtól elrabolt és kerülő utakon Svájcba jutott vagyon valamint olyan károk ellentételezésére szolgál, melyeknek Svájc volt okozója vagy (közvetve) haszonélvezője. A magyar zsidóság számára széles körben meghirdetett kárpótlásra október közepéig mintegy 8 ezren jelentkeztek az amerikai bíróságnál. (A legújabb hírek szerint jelentkezési határidő nincs.) A Mazsök munkacsoportja által elkészített és a bíróságnak benyújtott hetven oldalas tanulmány kimutatása szerint mai értéken számolva több mint 200 millió dollár értékű magyarországi zsidó vagyon került Svájcba a háború évei alatt. A magyarországi zsidóság képviselői ennek megfelelően ilyen nagyságrendű igénnyel kívánnak fellépni, amikor az 1.25 milliárd dollár elosztására sor kerül.
-
Az életüktől és szabadságuktól jogtalanul megfosztott zsidóknak eddig fizetett 30 ezer forintos kárpótlás ügyében nem történt pozitív fordulat. Annak ellenére, hogy három hónappal ezelőtt Orbán Viktor kormányfő az ügy (határidő nélküli) felülvizsgálatát ígérte Schweitzer József országos főrabbinak és Tordai Péter Mazsihisz-elnöknek, a 2000. évre beterjesztett költségvetésben nincs nyoma ezen adósság törlesztésének. (Az időhúzásnak alighanem az is oka, hogy nem igazán volt sikeres az érintettek tiltakozó akciója: mintegy ötszázan küldték vissza a pénzt Orbán Viktornak, illetve Áder János parlamenti elnöknek, több tízezer érintett viszont – a folytatásban reménykedve – fölvette a 30 ezer forintot.)
A Németországban a háború évei alatt kényszermunkát végzetteknek fizetendő kárpótlás ügyében lapzártánkkor változatlanul folynak tovább a hónapok óta húzódó tárgyalások. A pillanatnyi állás szerint már harminchat német cég jelezte készségét hogy „beszáll” a kárpótlási alapba (két hónapja még alig tucatnyi volt), amelynek összege körül nagy a nézetkülönbség. A német cégek és a német állam képviselői jelenleg 3,4 milliárd dollárnál tartanak, a károsultakat – köztük a magyar kényszermunkásokat – képviselő ügyvédek: Ed Fagan és Michael Witti viszont egyelőre ragaszkodik a 20 milliárd dollárhoz.
Címkék:1999-11