„Jobb egy demokrácia, amely gyűlöli a zsidókat…”
„Jobb egy demokrácia, amely gyűlöli a zsidókat…”
„…mint egy diktatúra, amely szereti őket” – fogalmazta meg provokatív alaptételét Budapesten, a Közép- Európai Egyetemen (CEU) tartott előadásában Natan Saranszki, egykor a leghíresebb szovjet „refuznyik” (kivándorlási engedélyért harcoló zsidó), aki kilenc évet töltött szovjet börtönökben és lágerekben.
„Milyen érzés Ariel Saron kormányában dolgozni, aki több száz ember legyilkolásáért felelős?” – tették fel neki ezek után a kérdést (és több hasonlót), ő pedig derekasan igyekezett megfelelni, bizonyítandó, hogy állítását a demokráciáról komolyan veszi.
Saranszki, aki ma az izraeli kormány Jeruzsálemért és a bevándorlók integrációjáért felelős minisztere, „demokrácia-körútnak” nevezett európai útja során töltött egy napot Budapesten a Likud Hungária és a Zsidó Ifjúsági Szövetség vendégeként. A körút az izraeli kormány médiaoffenzívájának része, mellyel megpróbálják megingatni a zsidó államról kialakult súlyos negatív sztereotípiákat. A szovjet rezsimmel szembeforduló egykori politikai fogoly, akinek érdekében hajdan megmozdult az egész nemzetközi közvélemény, a legalkalmasabb személy lehet az „elnyomó Izrael” képének cáfolatára.
Írásunk címében megfogalmazott tételét Saranszki nemrég megjelent könyvében (The Case for Democracy) fejti ki: eszerint a diktatúráknak – akár szovjet, akár arab változatban – mindig szükségük van bűnbakra, amelyen keresztül levezethetik a felgyülemlett (s a rendszerrel szemben ki nem mutatható) indulatokat. Az arab világ, melyben egyetlen demokratikus ország sem található, ezt a bűnbakot Izraelben találja meg. Ennek következtében a zsidó állam elemi érdeke a demokrácia térnyerése e régióban, ami pontosan egybeesik a Bush-kormány szándékaival.
A szerző szerint „a városi főtér próbája” (townsquare test) mutatja meg, demokratának lehet-e nevezni egy társadalmat. Ha a főtéren az emberek nyugodtan tiltakozhatnak, tüntethetnek, és nem esik bántódásuk, akkor a közösség kiállta a demokrácia próbáját. Saranszki nem fogadja el azokat az ellenvetéseket, amelyek szerint a demokrácia nem exportálható, az arab világ nem érett a demokráciára stb. „Ugyanezt mondták egykor Japánról, Németországról és a Szovjetunióról is” – érvel.
Az egyszerű nyelven megfogalmazott mondandó nem kisebb személyiség, mint George W. Bush amerikai elnök figyelmét is felkeltette, aki – elmondása szerint – gondolatainak legjobb elméleti összefoglalását találta meg benne, s a szerzőt irodájában látta vendégül.
Az amerikai elnök barátságával nagyobb politikai befolyás, és a baloldal növekvő ellenszenve jutott osztályrészül Saranszkinak, akinek egyetemi előadásait aligha könnyítette meg George W. Bush (az amerikai imperializmus szimbóluma) kitüntető figyelme. „Saranszki amerikai kém volt” – melegítette föl a régi szovjet lózungot az egyik radikális baloldali francia honlap, jeléül annak, hogy az új baloldal szívesen átvesz mindenféle szovjet anticionista maszlagot.
Mi a célja az ön mostani európai kőrútjának?
Az a szándékunk, hogy tudatosítsuk: van az antiszemitizmusnak egy új formája, amelynek gyújtópontja Izrael Állam, a mai zsidóság azonosságtudatának egyik alapja. Amikor három ével ezelőtt ezt a programot elkezdtük, nagyon sok ellenállásba ütköztünk: a fő ellenvetés az volt, hogy Izrael jogos bírálatát nem lehet antiszemitizmusnak nevezni. A három év alatt – főleg az elmúlt évben – észlelhettünk változásokat: számos politikus, köztük Colin Powell és Joschka Fischer is kijelentette, hogy Izrael bírálatának bizonyos formái valójában már antiszemitizmusba csúsznak át. Az amerikai külügyminisztérium antiszemitizmusról írott éves jelentése (melynek elindításában nekünk is volt szerepünk) az első oldalon néven nevezi, hogy Izrael démonizálása nem jogos kritika, hanem antiszemitizmus. Ez a mi álláspontunk, és ennek súlya lassan növekszik.
De mi a helyzet Európával?
– Joschka Fischer német külügyminiszter nagyobb részt magáévá tette a mi terminológiánkat Izrael Állam démonizálásáról és delegitimálásáról. Ami Franciaországot illeti, Nicolas Sarkozy belügyminiszter is ezt a terminológiát használta legutóbbi herclijai látogatása során. Mindemellett még sokat kell tennünk azért, hogy a modem antiszemitizmus veszélyét megértessük. Van azonban egy második veszély is. az iszlám fundamentalizmus, amely nem csak Izraelt fenyegeti. Kétségkívül haladásnak nevezhetjük, hogy ezt a nyugati országok is kezdik megérteni. Franciaország erősen nyugtalankodik emiatt, Hollandia még inkább. Franciaországban kezdik megérteni, hová vezet az a mindent megengedő légkör, amelyben a népesség nagy csoportjai nem integrálódtak a társadalomba, így nem fogadják el annak alapvető demokratikus normáit sem. Mindez nem csupán a stabilitást, hanem már a demokrácia alapjait veszélyezteti. A szólásszabadság nevében előadott antiszemitizmus után következik az Amerika-ellenesség, aztán a befogadó ország normáinak semmibevétele. Hollandia a legjobb példa erre. A holland parlament egyik színes bőrű. Szomáliából bevándorolt képviselőnője, Ayaan Hirsi Ali a meggyilkolt Theo Van Gogh filmrendező barátja volt, aki a nők elnyomásáról készített filmet az iszlám közösségekben. A film ötlete Alitól származott, ő írta a forgatókönyvet is, és a neki címzett halálos fenyegetések miatt illegalitásba kellett vonulnia. Hónapokig így élt, és ma is erős biztonsági kísérettel megy mindenhová.
Ön Berlinben az antiszemitizmus elleni konferencián arra biztatta a résztvevőket, hogy alakítsák ki országaikban az antiszemitizmus elleni küzdelem szervezeti kereteit. Hogy látja, mekkora haladás történt e téren?
Megszületett a Global Forum Against Anti-Semitism nevű szervezet. Ennek tavaly októberi konferenciájára Jacques Chirac is szükségesnek tartotta elküldeni Nicole Guedj francia minisztert, aki részletesen beszámolt, mi mindent tesz országa az antiszemitizmus ellen. Beszámolója jó benyomást tett ránk, valóban: a francia kormány sokat tesz ez ügyben. Ám Franciaország ennek ellenére első számú probléma marad. A francia zsidó közösség egyik vezetője nemrég nyíltan bírálta országa politikáját, mondván: egyáltalán nem segíti a haladást a francia kormány Izraellel szembeni egyoldalú álláspontja. Minderre számos példával is szolgált, és kijelentette: „Ez az antiszemitizmus malmára hajtja a vizet – még ha önök ezt nem is ismerik el.” És az elmúlt hónapokban számos zsidó közösségi vezető szólalt fel – nem csupán az antiszemitizmus ellen, hanem az Izraellel kapcsolatos egyoldalú álláspont miatt is. A Global Forum honlapján nyomon követhető a szervezet tevékenysége és e-mail-en keresztül folyamatos az információcsere a tagok között. Jelenleg egy kiállítás előkészítésén dolgozunk a Jad Vasém és a berlini Institut für Antisemitismusforschung közreműködésével, amely a hagyományos antiszemitizmus és az Izrael-ellenesség közötti kapcsolatot mutatja be.
Gadó János
Címkék:2005-04