Izrael belülről
(Mordechai Schoenfeld: Quo vadis, Izrael? K.u.K. kiadó, 2002, 340 oldal, ár nélkül)
Számos útikönyv, útinapló, szubjektív élménybeszámoló után Mordechai Schoenfeld könyvében a tájékozott izraeli újságíró mutatja be országa múltját és jelenét a Balfour-deklarációtól az új intifáda kitöréséig. Pontosabban: a művelt, enyhén jobboldali, szekuláris, Európából bevándorolt izraeli látószögéből pillanthatunk az országra.
A történelmi előzmények felskiccelése, a cionizmus alapító atyáinak tömör, féloldalnyi életrajza, több mint negyven oldalnyi jegyzet vallási, politikai kulcsfogalmakról a szerzőnek a témában való komoly jártasságát sejteti, aki talán tanulmányt vagy népszerű történelem- könyvet is írhatott volna, ám ő más – nehezen körülírható – műfajt választott: könyve riport, történelemkönyv, könnyed sztorizás, szociopolitikai háttértanulmány és kemény odamondogatások egyvelege. Egy tíz évet Izraelben töltött újságíró, nagyjából időrendi sorrendben, összefoglalja és rendszerezi a magyar olvasó számára mindazt, amit az országról tud. Erőssége, hogy a könyvet olvasva mi is részesei leszünk az izraeli hétköznapoknak, gyengesége ugyanez: a hétköznapi ember szemüvegén át, rengeteg izgalmas sztorival, pikáns részlettel együtt ismerjük meg az elmúlt tizenkét év vad hullámverésekkel kísért izraeli történelmét, de a történelmi-társadalmi háttérről jóval kevesebbet tudunk meg.
A szerző érzékletesen mutatja be például az Izraelt fölkavaró Rabin-gyilkosság utáni napokat, az országon végig- hullámzó féktelen indulatokat, bal- és jobboldal kölcsönös, dühödt vádjait, a naponta felbukkanó különböző összeesküvés-elméleteket. Ezekkel szemben józanul állapítja meg: „Adva volt fiatal és forrófejű jobboldaliak egy csoportja, amely úgy érezte, nem nézheti tétlenül a hazakiárusítást, és ezen csoport egy tagja volt olyan őrült, hogy megtette, amiről mások legfeljebb beszélni szoktak.”Ám e gondolatmenetből kimarad, hogy a forrófejűek e csoportja nem holmi véletlen képződmény volt, hanem az országot végsőkig megosztó, apokaliptikus méreteket öltő vad vita terméke: hiszen a „békefolyamatról” szóló vita során folyamatosan Izrael léte vagy nemléte volt a kérdés. Jobb- és baloldal szüntelenül az ország romlásba döntésével vádolta a másik felet. Ebben a közegben szinte törvényszerű olyan csoportok létrejötte, amelyek semmilyen eszköztől nem riadnak vissza a nemzethalál elhárítása érdekében.
A szerző – ismervén a nyugati média roppant felületes tájékozottságát a különböző vallási áramlatokról, mozgalmakról, pártokról – joggal jegyzi meg, hogy „összetévesztik a Gizikét a gőzekével”. Nekilát tehát, hogy rendet vágjon a kusza ismeretek halmazában, de szekuláris izraeliként újra és újra elragadják indulatai, s így higgadt rendszerezés helyett kétségkívül bőséges, de kusza ismerethalmazt kapunk. „A parlamenti charédi pártok – Sasz, Egyesült Tóra Judaizmus – faji alapon szervezkednek” – közli a szerző, aki etnikai alapon szerveződő pártokról is írhatott volna (egy bevándorlóországban ez egyáltalán nem meglepő), ám igazi szekuláris izraeliként elragadták indulatai, és nem hagyta ki az alkalmat, hogy rúgjon egyet a vallásos pártokon. Különösen a Sasz párt kapja meg Schoenfeldtől a magáét: a szefárd zsidók ortodox vallásos pártját gátlástalan pénz- és hatalomhajhász emberek mozgalmaként mutatja be. A napi politika szintjén valóban ilyen a kép (Arje Deri, a párt vezetője korrupció miatt jogerős börtönbüntetését tölti), de a háttér ismét túl vázlatos: a szerző nem használ pontos fogalmakat, így nem derül fény arra, hogy a párt az etnikai és vallási kártya együttes kijátszásával tornászta föl magát rövid idő alatt az izraeli politika élvonalába.
A könyvnek kétségkívül van atmoszférája: ehhez nem is kell egyebet tenni, mint az Izraelben egymást vadul követő válságok, botrányok, politikai földindulások egyikét-másikát végigkövetni. A szerző nagy bőséggel önti a részleteket, így szinte odaképzelhetjük magunkat az estéiket politikai műsorok nézésével töltő izraeli polgár helyébe. A libanoni háború végső szakaszáról így ír: „Az izraeliek pedig nézték a tévét, látták, hogy egyre több hullazsákot pakolnak ki a helikopterekből, ügyelték a szaporodó temetéseket, s akinek gyermeke, unokája Dél-Libanonba került katonaság idején, hetekig nem aludt, megőszült, láncdohányos lett, összerezzent minden csengetésre: hátha komor arcú egyenruhások hozzák a “hírt.” Hasonlóan érzékletes stílusban mutatja be a Netanjahu-kormány elleni baloldali médiakampányt. Bennfentesként rengeteg részletet ismer, de épp ezért hajlik a radikális és kemény ítéletekre is. Netanjahu miniszterelnökségét például szinte ámokfutásként mutatja be, ami az izraeli televízió nézői számára virtuális valóság lehetett, ám ismét elmarad a (ma már jól ismert) háttér, hogy ti. Netanjahu csökönyös vonakodása a „békefolyamat” dolgában nagyon is jogos bizalmatlanságon alapult.
Schoenfeld jogos és kemény ítéletet mond a palesztin terrorról, a „békefolyamat” éveit végigkísérő háborús uszításról, és az ezeket megalapozó vad palesztin mítoszokról. Ez a könyv egyik leghasznosabb része, amely a magyar és a nyugati média „kiegyensúlyozott” tájékoztatásával szemben olyan tényekkel ismertet meg, amely az izraeliek számára közhely, a magyar olvasónak viszont újdonság. (Indulatai itt is elragadják a szerzőt, amikor a PFSZ-t „gyilkos bandának” nevezi. E sorok írója ugyan nem áll távol ettől a vélekedéstől, de a magyar átlagolvasó rokonszenvének megnyerésére talán mégis célszerűbb lenne a tárgyilagosabb hangütés.)
Tőrőlmetszett izraeli újságíró magyar nyelven írott könyve a Quo vadis, Izrael?, részletekben gazdag, a szerző tájékozott, indulatos, saját országát sem kíméli, hirtelen ítél. A tájékozatlan magyar olvasó rengeteg hasznos ismeretet kap a könyvből, ám az értelmezési keret időről időre szétesik, miközben az író keményen tüzel minden irányba.
Gadó János
Címkék:2003-09