Isten zárójelben — A rekonstrukcionizmus
A Magyarországon is jól ismert ortodox és konzervatív (magyar szóhasználatban: neológ), valamint a nemrég megjelent reformzsidóság mellett egy negyedik ága is létezik a judaizmusnak – noha kizárólag Amerikában.
Az alig ötven évre visszatekintő rekonstrukcionizmus az amerikai zsidóságnak mindössze egy százalékát mozgósítja, de radikalizmusa miatt szellemi befolyása ennél nagyobb.
Az irányzat atyamestere, Mordechai Kaplan Litvániában született, hétéves korában vándorolt ki Amerikába családjával, amely gondos ortodox nevelésben részesítette. A konzervatív Jewish Theological Seminary elvégzése után Kaplan Európában ortodox rabbioklevelet is kapott. Visszatérve az Egyesült Államokba, annak rendje és módja szerint megkezdte munkáját egy ortodox közösségben. A kor eszméitől erősen áthatva azonban kételkedni kezdett a természetfeletti istenség létében, ami ortodox rabbiként egyre elviselhetetlenebb feszültségeket okozott számára. Bénítónak találta az ortodox közösség szigorúan leosztott szerepeit is. Ez szükségszerűen vezetett oda, hogy Kaplan egy idő múlva otthagyta közösségét, saját gyülekezetét alapított, ahol hívei számára igyekezett csatornát nyitni mindazon emóciók kiélésének, törekvések megvalósításának, amelyek az általa bénítónak talált ortodox közegben elfojtva maradtak. 1918-ban alapította a New York Jewish Center nevű zsinagógát, ahol az imádság mellett tanulás, testedzés, dráma, tánc és kosárlabda gyakorlására is volt lehetőség – megteremtve ezáltal a néhány évtizeddel később felvirágzó zsidó közösségi ház modelljét. Formálisan ekkor még az ortodoxia kebelében működött, de az itt mutatkozó ellenállás miatt hamarosan „átigazolt” a konzervatív irányzathoz, amelynek legjelesebb tanintézetében, a Jewish Theological Seminaryban haláláig tanított. Kaplan – nem egyedüliként a történelemben – akarata ellenére lett vallásalapító. Szándéka szerint ugyanis nem elkülönült irányzatot akart létrehozni, hanem azt szerette volna, ha eszméi áthatják az egész zsidó közösséget.
Kaplannak 1920 után zsinagógájában módja nyílt megvalósítani mindazon újításokat, amelyeket szükségesnek tartott ahhoz, hogy a zsidóság beilleszkedjék az amerikai társadalomba. Egyebek közt itt tartották az emancipáció jegyében az első bat micva szertartást, a fiúk nagykorúságát jelző bar micva női megfelelőjét. Az első lány, aki a Tórából olvasott, maga Kaplan lánya volt. Itt adta ki Kaplan azt a radikálisan átfogalmazott imakönyvet, amelyből törölt minden utalást a természetfölötti istenség létére. (Erre válaszul Amerika és Kanada Ortodox Rabbijainak Uniója kimondta rá a béremet, a kiközösítés hagyományos zsidó átkát, és imakönyvét ünnepélyesen elégették.) Legfontosabb művében, az 1934-ben megjelent Judaism as a Civilization című könyvben fejtette ki alaptételét, amely szerint a zsidóság vallási alapú civilizáció, és e civilizáció a modern korszakban immár a személyes istenségbe vetett hit nélkül is megáll.
Kaplan radikális felfogása a zsidó nép kiválasztottságának eszméjét sem tűrte, elitista, rasszista felfogásnak bélyegezvén azt, amely akadályozza a zsidók beilleszkedését a modem, demokratikus, racionális elveket valló társadalomba. (Követői később a kiválasztottságot a küldetés szóval helyettesítették, tudatosan merítve a X1X-XX. század asszimilált zsidóságának történelméből, amely alaposan kivette részét a Tikkun Olam, a világ – hitük szerinti – megjavításának munkájából.)
Miközben a rekonstrukcionisták hangsúlyozzák, hogy irányzatuk növekszik a legdinamikusabban Amerikában, az abszolút számok szerények: az 5,8 milliónyira becsült amerikai zsidóság alig egy százaléka, mintegy ötvenezer ember híve a mozgalomnak, gyülekezeteik száma országszerte kilencven, az 1968-ban alakult rekonstrukcionista rabbiképzőben (RRC) pedig mostanáig 185-en kaptak diplomát.
A mozgalom avantgárd szellemisége azonban, mindenekelőtt Kaplan személyének köszönhetően, nagyobb befolyással van az amerikai zsidóságra, mint amit az egyszázalékos arány jelez. A nők már említett teljes vallási emancipációja mellett innen származik a havura, az öntevékeny zsidó tanulócsoportok eszméje. A zsidó apától származó gyerek elismerését a közösség tagjaként (ha zsidó szellemben nevelik) szintén itt vezették be először. „A halachának szavazata van, de vétójoga nincs” elv, amelynek értelmében minden közösség annyit tart a halachából, amennyit a maga számára meghatároz, szintén Kaplantól származik. „Az amerikai zsidók legalább harminc százaléka valójában rekonstrukcionista” – állítják a mozgalom merészebb tagjai, értvén ezalatt azt, hogy legalább ennyien vannak, akik megszokásból konzervatív vagy ortodox zsinagógába járnak, de valójában nem hívők, és személyes döntésük tárgyává teszik azt is, hogy a hagyományból mennyit tartanak meg. A rekonstrukcionisták ezt a szemérmes magatartást explicitté teszik. Közösségeik között ezért van olyan, ahol a holdra mondanak áldást, másutt a síró gyermek ad erre alkalmat. Ismét mások a szabadban tartják istentiszteletüket, amelyet a környezetvédelemmel kötnek össze. Az egyén, illetve a közösség döntésétől függően utazhatnak sabatkor, miközben megtartják a kasrut előírásait.
A kor progresszív eszméi erősen munkálnak a közösségben: nemrég a rekonstrukcionista rabbinövendékek listába szedték a legsürgősebbnek vélt feladatokat: egy etikai kasrut megírása (a munkások kizsákmányolásával előállított élelmiszer nem fogyasztható); külön munkacsoport felállítása a közösségen belül a politikai menekülteknek nyújtandó oltalom érdekében; egy feminista liturgia összeállítása. A kor eszméi iránti fogékonyság magyarázza, hogy a New Age korszak sajátos ideái és rítusai is utat találtak a rekonstrukcionista közösségbe: az együttes eksztatikus éneklés, a kézrátételes gyógyítás olyan jelenségek, amelyeket a XX. század racionális eszméiben hívő Kaplan aligha üdvözölt volna – vélik sokan. Egyesek szerint a rekonstrukcionizmus már nem ismer korlátokat, és közösségeikben a „minden mehet” elv érvényesül. Amikor azonban néhány évvel ezelőtt néhány fiatal rabbinövendék a pogány istennők témakörében kezdett búvárkodni, a közösségben akkora volt a felzúdulás, hogy a rekonstrukcionista rabbik gyorsan döntést hoztak: az istennők kívül esnek a judaizmus szimbólumrendszerén.
Címkék:1999-11