Holocaust Múzeum: – átadás 2004. április 16-án?
2004. április 16-án, a magyar- országi holocaust emléknapján végre megnyílik a Magyarországi Holocaust Múzeum és Dokumentációs Központ. Legalábbis ezt a határozott ígéretet tette Tordai Péter, a Mazsihisz elnöke és Ács Tamás helyettes államtitkár is ebben reménykedik.
A Múzeumot eredetileg a Rumbach utcai zsinagóga épületébe képzelte el Verő Gábor, a Magyar Auschwitz Alapítvány létrehozója, és minden „illetékes”. A zsinagóga körüli sokéves huzavona azonban nem hozott eredményt (lásd keretes anyagunkat).
A Múzeum hívei végül beletörődtek abba, hogy az intézménynek a Páva utcai zsinagóga és melléképületei adjanak otthont. Pontos szempont volt az ügyben érintett holocaust-túlélők kívánsága, akik szerették volna a Múzeumot végre tető alatt látni, a hitközségi vezetés számára pedig mindez azzal az előnnyel járt, hogy a hitközségi tulajdonban álló műemlék jellegű épület felújításának kötelezettsége, annak minden anyagi vonzatúval, az államra szállt.
Az ügy ekkor mozdult el a holtpontról: 1999-ben az akkori kultuszminiszter, Hámori József, a Hitközség képviselői, valamint Stumpf István kancelláriaminiszter megállapodást írtak alá, amely szerint a Múzeumot – 2001-ben – a Páva utcában fogják megnyitni. Ebben az esztendőben pályázatot is hirdettek a leendő múzeum tervezésére, melyet a Mányi István Építész Stúdió nyert meg. Az elbírálásban a Hitközség és az Auschwitz Alapítvány mellett a nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, az Építőművészek Szövetsége és az Építészkamara is részt vett. „Nagyon tisztességes zsűri volt”- jellemezte Vámos Tibor, az alapítvány kuratóriumának elnöke a bíráló testületet. A döntés ennek ellenére éles vitákat váltott ki: a sajtóban is többen bírálták a győztes projektet, amely az utcától magas fallal rekeszti el a Múzeum épületegyüttesét. Ennek ellenére, (vagy talán éppen ezért) a Mányi Stúdió kapott megbízást a teljes tervdokumentáció elkészítésére. Ács Tamás, a NKÖM helyettes gazdasági államtitkára úgy tájékoztatott, hogy ennek elkészülte után láttak neki a szakhatósági engedélyek beszerzésének, amelyek 2001-ben érkeztek meg. Ezután hónapokig zajlott a kuratórium összeállítása – magyarázta – ez indokolta a jelentős késedelmet.
Az ügy persze nem ilyen egyszerű. Az MKÖM élén álló Rockenbauer Zoltán miniszter 2000. június 23-án megállapodást írt alá a Hitközség vezetőivel. Eszerint a minisztérium 350 millió forintot biztosít a múzeum építésére, a Hitközség pedig kötelezettséget vállal, hogy az építkezés útjában álló minden akadályt elhárít. Ezek legjelentősebbike a Páva utcában működő melegkonyha volt. Az egykori kóser konyhát (miután az új, korszerűbb létesítményt a Scheiber Sándor Tanintézet épületében üzembe helyezték) a Hitközség 2004 végéig bérbe adta. A fenti megállapodás értelmében a Hitközség vállalta, hogy a konyha ügyét 2001-ben rendezi, így az építkezés még abban az évben befejeződhet. A konyha ügyében azonban semmi nem történt, és a Páva utcában a mai napig egyetlen kapavágást sem tettek. A hitközségi vezetés most ismét azt hangsúlyozza, hogy a konyhát még ebben az évben – másik verzió szerint a jövő évben – kiköltözteti.
Nem valószínű azonban, hogy a konyha lett volna az egyetlen akadály. Ugyanis a Múzeumot irányítani hivatott közalapítvány is csak ez év márciusában jött létre hivatalosan: ekkor került az alapító okiratra a miniszterelnöki ellenjegyzés. Történt ez annak ellenére, hogy a Hitközség illetve az NKÖM vezetői közötti, fent említett 2000. júniusi megállapodás már közalapítványról beszél.
Erővonalak
Hogy miféle huzavonákkal telt el a két időpont közötti másfél év, arra egyik megkérdezett sem adott átfogó magyarázatot. Többnyire technikai akadályokról beszéltek, az ellentéteket pedig igyekeztek homályban hagyni. A szereplők ismeretében azonban a tendenciákat sejteni lehet. A Múzeum ötletét elsőként Verő Gábor és több más holocaust-túlélő vetette föl, akik az 1957-ben alapított NÜB (Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága) tagjai voltak. Ők hozták létre az ügy érdekében 1991-ben a Magyarországi Auschwitz Alapítványt (MAA), amelynek kuratóriumi elnökéül a nagy tekintélyű Vámos Tibor akadémikust nyerték meg. A Múzeum létrehozását szorgalmazó MAA az erkölcsi tekintélyen kívül más eszközzel nem rendelkezett. A Hitközség lett volna hivatott arra, hogy otthont adjon a tervezett múzeumnak, vagy legalábbis, e kérdést menedzselje. Ám az itt működő centralizált irányítás, az áttekinthetetlen, informális, gyakran pillanatnyi érdekek és érdekszövetségek által vezérelt döntéshozatal aligha könnyítette meg az együttműködést az egyértelműbb viszonyokhoz szokott akadémikus számára.
Mindehhez társulnak a Fidesz-kormány érdekei. Mivel a jobboldali kormányt azzal vádolták, hogy kooperál a szélsőjobb erőivel, éppenséggel bizonyítania kellett az ügy iránti érzékenységét. Ennek tanújeleként 1998-ban Vissy Zsolt, a kultusztárca akkori államtitkára New York-ban ügy nyilatkozott, hogy a kormány elkötelezte magát a budapesti Holocaust Múzeum támogatása mellett. 2000-ben, a stockholmi holocaust konferencián Stumpf István kancelláriaminiszter tett hasonló kijelentést. Ám a kormány a holocaustot is be kívánta vonni sajátos történelem-értelmezésébe. Emlékezetesek az auschwitzi magyar pavilon körüli éles viták, melyek során 2000-ben a zsidó szervezetek és a szakemberek is élesen kikeltek a Schmidt Mária kormány-főtanácsadó nevével fémjelzett forgatókönyv ellen. Fő kifogásuk az volt, hogy mentegeti a korabeli magyar államhatalmat, és elkeni annak felelősségét. A holocausthoz ekképp viszonyuló kormány – amely ráadásul a villámgyors, és gyakran diktátumokon alapuló döntés híve – sem az MAA sem a Hitközség számára nem lehetett kellemes tárgyalófél. (A kevés ki- szivárgott információ egyike, hogy a kormány részéről a Schmidt Máriához közelálló Pelle János történészt szerették volna a kuratóriumban látni. E törekvés nem járt sikerrel.) Ráadásul a jobboldali gyűjtőpárt szerepére törő Fidesz jóval fontosabbnak tartotta a kommunizmus rémségeit bemutató Terror Háza kialakítását másfél év alatt 2.8 milliárd forintból és az ebből fakadó megbecsülés kivívását, mint a jobboldalon kétes hírnevet hozó Holocaust Múzeumot. További apró nehézség, hogy a mai kor szellemének megfelelően a kuratóriumban a roma érdekképviselet egy képviselőjének is helyet kell adni. Ismerve a roma közösség belső feszültségeit, ez szintén nem lehetett könnyű feladat.
Végjáték
A véget nem érő huzavonát látva, néhány fiatalember önálló akcióba kezdett. A helyzetet reménytelennek látva megalakították a Budapesti Holocaust Múzeum és Oktatási Központ Közhasznú Társaságot, és saját szakállukra nekiláttak a Múzeum szervezésének. Ebben elsősorban a modern média és public relations terén meglévő ismereteikre kívántak támaszkodni. Bizonyos sikereket el is értek – mindenekelőtt a már rendelkezésre álló dokumentáció CD ROM illetve interneten való közzététele terén. A fiatalok viszonya kezdetben igen tartózkodó volt az ügy régi harcosaival szemben, akikben már csak a haladás kerékkötőit látták. Utóbbiak közül viszont többen a „holocaust-bizniszben” próbálkozó karrieristát orrontottak a fiatalokban. Később azonban sikerült a kölcsönös bizalmatlanságot eloszlatni: a fiatalok jó kapcsolatot alakítottak ki az MAA szakmai csapatával, a Szita Szabolcs vezette Holocaust Dokumentációs Központtal Munkamegosztás jött létre köztük: a történészi szakmunkát Szita Szabolcs és csapata végzi, az ifjak pedig a PR munkát veszik át. A megbékélés jeleként az egyik fiatal, Darányi András, az MAA ügyvezető elnökhelyettesi tisztjét is megkapta.
A huzavonának végül föltehetőleg az vetett véget, hogy a kormány – közeledvén mandátumának lejárta – lázas aktivitásba kezdett. Semmiképp nem akart lezáratlan ügyeket hagyni utódjára, amely azokat saját felfogása szerint fejezheti be. Sokkal inkább érdeke volt az, hogy kész tények elé állítsa utódját így jött létre – az MAA jogutódjaként – a kormány által jóváhagyott kuratóriummal a Közalapítvány, és született meg az ígéret: 2004 áprilisában átadják a Múzeumot. A kész helyzet a Múzeum híveinek is érdeke, mert egy új kormánnyal elölről kezdődhet a huzavona.
Április 15-én, a magyarországi Holocaust emléknap előestéjén ünnepélyes fogadást tartottak a fent említett Kht. fiatal és agilis tagjai. A Gundel étteremben rendezett, elegáns, amerikai stílusú eseményen, jeles díszvendégek (Göncz Árpád, Randolph L. Braham) társaságában, a fiatal szervezők ismertették céljaikat és adományozásra buzdítottak. Elmondották: a kormány által megajánlott 1.8 milliárd forint csak az építkezés költségeit fedezi, az intézmény fenntartására nem elegendő. Márpedig ha a Múzeum meg akarja őrizni a mindenkori kormánytól való függetlenségét, akkor csak az adakozók pénzére számíthat. A rendezvényen beszédet mondott a francia nagykövet, akinek hazája félmillió dollárral támogatta a Múzeumot, valamint egy vállalkozó, aki a Kht. munkájának költségeit fedezi. A Hit Gyülekezetének képviselője, nagy taps közepette, egy 300 ezer forintot tartalmazó borítékot adott át Vámos Tibornak.
A szervezők egyike, Molnár Balázs elmondta: elképzelésük szerint dokumentációs, kutatási, oktatási központ és emlékhely lesz a Múzeum – hasonlóképpen a jeruzsálemi Jad Vasém intézethez. Hosszabb távon pedig regionális centrum szerepét is be kívánja tölteni.
Verő Gábor, aki reméli, hogy a múzeum ügye célegyenesbe fordult, végül is nem elégedetlen a Páva utcával. Az egykori lepusztult környéken álló lepusztult épület – mire átépítése befejeződik – a felújított Ferencvárosi lakóövezet közepén várja majd a látogatókat. Ráadásul az új Nemzeti Színház köré tervezett kulturális központ is egy ugrásnyira lesz onnan. Állami támogatás, saját bevétel, adományok – az e három pilléren álló múzeum jövőjét megalapozottnak látja Verő Gábor.
Gadó János
Címkék:2002-05