Gyűlöletbeszéd, – avagy kinek jó a véleményszabadság?
Gyűlöletbeszéd, avagy kinek jó a véleményszabadság?
Seres Lászlónak a Szombat 2003. februári számában megjelent „Gyűlöletbeszéd, avagy kinek jó a szigorítás?” című cikkét nem tudom válasz nélkül hagyni, több okból sem. Egyrészt, mert én is, mint minden zsidó – az ismert történelmi okokból – érzékenyen reagálok a zsidózásra, másrészt mint gyakorló ügyvéd az utóbbi években én (is) voltam a jogi képviselője több olyan felperesnek, akik úgy érezték, hogy a MIÉP prominensei által intézményessé tett mocskolódás őket emberi jogaikban sérti, és emiatt személyiségvédelmi pert indítottunk a bíróságon. Ez utóbbi tény már sommásan jelzi, hogy e kérdésben nem vagyok egy állásponton Seres Lászlóval, annak ellenére, hogy általában egyetértek – sokak szemében szélsőségesnek tűnő – liberális gondolataival.
Seres László cikke részben pontatlan, részben bagatellizálja a problémát. Pontatlan a cikk annyiban, hogy összemossa a büntető- és a polgári jogi eszközöket. (Ezzel az újságírók zöme így van: a polgári jogi keresetet előszeretettel nevezik „feljelentés”-nek, a polgári perben megítélt kártérítést pedig büntetésnek. Pallagh ex-képviselő a terhére kiszabott kártérítésről azt nyilatkozta, hogy mivel nem tudja azt kifizetni, majd „leüli”.)
Nézzük először a büntetőjogi eszközöket. Tény, hogy az Alkotmánybíróság (AB) közismert határozatával [30/1992. (V. 26.)] megsemmisítette a közösség elleni izgatás enyhébb alakzatát, az ún. „gyalázkodás”-t: ennek értelmében abban a köznapi esetben, ha valakit, úgymond, lezsidóznak, a gyalázkodó nem büntethető, lévén a tett nem bűncselekmény. A korábbi minősített, tehát súlyosabban büntetendő eset azonban továbbra is bűncselekmény. Ez az ún. „uszítás”: ebben mondták ki bűnösnek ifj. Hegedűst. Ez áttörés volt az utóbbi évek gyakorlatához képest: korábban senkit nem marasztaltak el ebben, noha uszítás nem most fordult elő először. Igaz, Hegedűs is átlépett egy határt: első ízben fordult elő, hogy valaki kifejezetten tettekre, nevezetesen a zsidók kirekesztésére szólította fel olvasóit. (Miután a botrány kitört, Hegedűs nemhogy nem vont vissza semmit, nem magyarázkodott, hanem az Ébresztőben megjelent írást felolvastatta a Pannon Rádióban, így a bíróság folytatólagosan elkövetett uszításban állapította meg bűnösségét.) Az tehát, hogy hol húzódik a szabad véleménynyilvánítás és a bűncselekmény közötti határ, viszonylag tiszta immár, és tudomásom szerint senki sem óhajtja a gyalázkodást ismét bűncselekménnyé nyilváníttatni, amit egyébként az AB határozata ki is zár.
A kísérlet új bűncselekményi tényállás megalkotására folyik. Időről időre felmerül az a gondolat, hogy német büntetőjogi mintára alkotni kell egy „holokauszttagadás” megnevezésű cselekményt, nem vitás, hogy amennyiben ez a tényállás létezne, akkor ez korlátozná egyes emberek véleménynyilvánítási szabadságát: Mónus Áron, Lovas István és a hasonszőrű „másként gondolkodók” téziseiket csak büntetőjogi fenyegetettség alatt hangoztathatnák. Amennyiben tisztán jogfilozófiai oldalról közelítjük meg a kérdést, nem vitás, hogy a holokauszt tagadása – azon túl, hogy minden közepesen képzett ember számára nyilvánvaló, agyondokumentált ténysorozatról van szó – csak egy a korábbi történelemmel kapcsolatos valótlan vélekedések közül. Amennyiben tehát valaki csak büntetőjogi fenyegetettség alatt állíthatja, hogy szerinte a hatmillió zsidó kiirtása nem történt meg, vagy nem úgy történt, akkor a véleményszabadság igenis csorbát szenved, és a büntetőjogi szabály egy alkotmányos alapjogot korlátoz. Álláspontom szerint azonban ez a korlátozás nem önkényes, és a korlátozás súlya az elérni kívánt célhoz képest nem aránytalan. (Ez a fent hivatkozott AB-döntés pontos szóhasználata.) Nem véletlen, hogy a német jog is vállalja az alapjog korlátozásának kétes dicsőségét: úgy érzik, hogy Németországban, ahol a zsidók iparszerű kiirtására a terveket kiötölték, és eszelős alapossággal, a közelgő háborúvesztésre is fittyet hányva, majdnem tökéletesen végre is hajtották, nem erkölcsös lehetőséget adni a mentegetőzés e sajátos és végletes formájának, amely egyszerűen letagadja az égről a csillagot. Én, Seres Lászlóval ellentétben, úgy gondolom, hogy mivel a Horthy- és Szálasi-rezsim bűnei nem kisebbek, a magyar államnak erkölcsi alapja van arra, hogy a holokauszt tagadása nálunk is büntetendő cselekmény legyen. Nem értem, miért „nem szerencsés” az, ha a büntetőjogi szabályainkat az EU-ban szokásos mértékhez igazítjuk, illetve olyan büntetőjogi eszközöket kreálunk, amelyek az EU egyes országaiban már léteznek. Egy ilyen új tényállás a büntető törvénykönyvben (Btk.) az EU tagjainak rosszallását nem váltaná ki, ellene kizárólag a nyilasok jó utódai protestálnának, a véleményszabadság harcosainak álcáját öltve.
A véleményszabadság korlátozásának másik – sokszor hangoztatott – ellenérve az, hogy nem túl rég vívtuk ki a szabadságunkat, emiatt most nem „időszerű” máris e szabadságjogok korlátozása, ez esetleg majd később lehet aktuális.
Álláspontom szerint ez utóbbi gondolat is téves. Épp e korai, még ki nem teljesedett, és sokak által meg sem értett demokrácia az, amelyet – az AB által megszabott szűk keretek között – korlátozni lehet. Az unos-untalan ismételgetett vicc szerint ahhoz, hogy Angliában olyan szép zöld legyen a fű, négyszáz évig kellett azt öntözni. Lehet, hogy sok év múlva az emberek megvetése valóban elegendő lesz ahhoz, hogy a zsidózót maguk közül kiközösítsék. Ez azonban még távoli jövő. Amíg közöttünk olyanok élnek, akik a nácizmust a maguk bőrén szenvedték el, az ő érthető érzékenységük miatt a véleményszabadság legyen korlátozható.
A neonácik „Vér és Becsület” tüntetésével szembeni ellentüntetésen magából kikelt, elcsukló hangon kiabáló öreg zsidó néni sokakban viszolygást keltett, és erre a média még rá is tett több lapáttal. Én viszont hangjában saját anyám és nagynéném sírós hangját ismertem fel, és nem tudtam őt ordibálásáért elítélni. Cinikus és érzéketlen az, aki őt megszólja. Aki egy ilyen emberről azt feltételezi, hogy rezzenéstelenül, a véleményszabadság jogát tisztelve tudja hallgatni a zsidózást, tudja nézni a Budapesten közönségessé vált mocskolódó falfirkákat, az „Auschwitzba megy a vonat” kezdetű csasztuskát, az nem ismeri a sokat szenvedett zsidóságot. Seres László figyelmeztetésével szemben nem a korlátozás az, ami „nem szerencsés”, hanem az, hogy ezekre az emberekre kényszerítsük rá ismét a hallgatást. Ezek az emberek nem akarják már a másik orcájukat is odatartani, Az ő semmibevételük, sőt elárulásuk az, ha lemondunk minden jogi eszközről, ami a nácikkal szemben alkalmazható, vagy megalkotható.
Végül néhány szót a polgári jogi eszközökről. E kérdésben szó sem lehet semmiféle korlátról: a személyiségi jog védelme alapján bárki jogosult az őt ért sérelemért a bírósághoz fordulni, és a sérelem megállapítását és elégtételt kérni. Ez a „bárki” azonban a jelenlegi bírói gyakorlatban nem igaz. A bíróságok rendre elutasítják a kereseteket – az általam vitt perben is így történt -, azon az alapon, hogy amennyiben a sértés nem egy, konkrétan meghatározott személyre irányult, hanem valaki csak úgy általában beszél a galíciai jöttmentekről, gülüszeműekről (a példatár korlátlanul folytatható), akkor lehetetlen őt polgári bíróság elé citálni. A bíróságok szerint ugyanis ilyenkor nincs felperes, és aki egy közösség tagjaként perel, annak erre nincs joga. Ezt kiválóan ismerik a nyilasok ügyvédei is, kevélyen utasítják vissza a kereseteket, mondván, hogy ők konkrétan nem sértettek meg senkit. A polgári törvény- könyv (Ptk.) vonatkozó szakasza nem tartalmaz eligazítást a kérdésben, kizárólag a Legfelsőbb Bíróság (LB) által vezérelt bírói gyakorlat alakította ki a szűkítő értelmezést. Több személyiségvédelmi ügyben eljáró bíró véleménye az, hogy a kérdésben az Alkotmánybíróságnak kellene megnyilvánulnia, vagy a Ptk.-t kellene módosítani. Véleményem szerint elég lenne a Ptk.-t nem szűkítően értelmezni.
Seres László tetszetős fordulattal azt állítja, egy keze is elég arra, hogy a hírhedt ügyeket megszámolja. Szerintem ebben is téved. Elég csak ugyanabban a lapszámban levő másik cikk, az „Antiszemita közbeszéd Magyarországon II.” című ismertetését, illetve magát a művet elolvasni. Itt széles tárházát ismerhetjük meg a zsidózásnak, megfelelően összegyűjtve, rendszerezve, valamint szakértők által sebészi pontossággal elemezve. Tartok attól, hogy ennek a könyvnek még több, következő kötete is meg fog jelenni… Ha negatív jóslatomban csalatkoznék, magam örülnék a legjobban.
Dr. Sziklai János
Címkék:2003-06