Érettségi után felvételi előtt – „Nálunk stressz nélkül is lehet tanulni” – Interjú Szeszler Annával, a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola igazgatójával
A június nehéz időszak diákok és pedagógusok életében egyaránt. Iskolai körképünkben először a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola igazgatónője, Szeszler Anna válaszolt kérdéseinkre.
A Lauder Iskoláról az a közvélekedés, hogy az elemi tagozat jó, a felső tagozat nem annyira, mert a gyerekeket nem fegyelmezik, azt csinálnak, amit akarnak. Ezért az 5-6. osztály táján sok gyereket más iskolákba visznek a szülei.
Ezen a vélekedésen túl kéne lépni. A mostani hetedik (első gimnáziumi) évfolyamra már 27 gyerek jár. Ez több mint a hetedik évfolyam sokéves átlaga. Épp az a gondunk (egyben örömünk is), hogy kívülről is jönnek jelentkezők, miközben lényegesen kevesebben mennek el. A középiskola „új” (három éve itt dolgozó) igazgatója, Horányi Gábor munkájának hatása az, hogy látványosan megváltozott a Lauder középiskolai tagozata. Az átalakulás nem fájdalommentes, és sok kolléga is visszasírja a régi rendet, de látható, hogy megnyugodtak a kedélyek, béke van, folyik a munka. A fegyelem és teljesítmény irányába nagyon komoly lépéseket tettünk. Mindez elég nehezen megy át a köztudatba.
Lehet a pozitív változásokat statisztikákkal is dokumentálni?
Sok olyan diákunk van, akik elmentek, majd visszajöttek a felső tagozatba: a számuk már eléri a harmincat.
Ez korábban nem így volt?
– Az iskola első éveiben nem volt gond, aztán volt egy elmenős korszak, most pedig fölfelé ívelésnek lehetünk tanúi. Volt egy két-három éves hullámvölgy. Ám óriási különbség a korábbi évekhez képest, hogy nagyon egységes az iskola vezetősége. Sikerült egy stabil csapatot összehozni. A középiskolákban új projektek indultak, ezek lényege, hogy „csak azt nem választhatod, hogy nem választasz semmit”. Azonos téma köré építve sokféle feladatot oldanak meg a gyerekek. Kötelező fakultáció a felső gimnáziumi évfolyamokon eddig is volt, ez a projekt azonban a gimnázium első évfolyamában kezdődik. Mindenki kötelezően választ egy kommunikációs témát. Ez lehet újságírás, természettudományos kutatómunka, fotó, videó, rádiós munka, statisztikai adatgyűjtés. Idén csillagászat is indult. A produktum lehet egy újság, előadás, műsor, kutatási beszámoló is. Ez évben a kommunikáció már kötelező projekt. Nem tantárgy, a tevékenységet nem osztályozzuk, de értékeljük, így ebből is lehet ismételni.
A közönség elsősorban a statisztikák alapján ítél: hányán mennek el az iskolából, hányán jelentkeznek ide, hány gyereket vesznek föl az egyetemre stb.
– Ebbe a versenybe én nem akarok belemenni. Ma a felsőoktatás 48 százaléka, tehát gyakorlatilag a fele fizetős, amelyek többsége nem számít bele a felvételi statisztikákba. Úgy vélem, ezek a statisztikák nem mutatják az iskola hatékonyságát. Meg vagyok róla győződve, hogy ha ez EU-ban megnyílnak a kapuk a szabad tanulás előtt, akkor a Lauder iskola növendékeinek tanulási és problémamegoldó képessége, ez az újfajta tudás kamatozni fog. Addig, amíg Magyarországon a felsőoktatás bemeneti kritériuma határozza meg a középiskolák megítélését, a felsőoktatás pedig olyan kritériumok alapján dolgozik, melyek alapján nem lehet megfelelni a munkahelyeken, ebbe az utcába nem szabad belemennünk. Nem szabad kiszolgálnunk azt a statisztikai szemléletmódot, amelynek az eredményességében nem hiszünk. Nem ezzel szolgáljuk a gyerekek érdekeit. A mi iskolánkban stressz nélkül is lehet komolyan dolgozni. A mai szemlélet szerint rövidtávon kell a gyerekeket alkalmassá tenni arra, hogy bejussanak a felsőoktatásba. Minél rövidebb idő alatt végig kell darálni azt a hatalmas mennyiségű lexikális tudást, amit a felsőoktatás elvár. Ekkor viszont nincs idő képességfejlesztésre. Egy fenékkel nem lehet két lovat megülni. Van olyan család, amely jobban azonosul az iskola szemléletével, és van, amelyik kevésbé. Ez konfliktusokkal jár. Sok szülő szereti a liberális iskolát, a képességfejlesztést, szereti, hogy a gyerek szeressen tanulni az iskolában, de a végén elvárják a lexikális tudást, és pánikba esnek, ha ez nincs meg. Nem könnyű a helyzet, de a gyerekeink tanulási képessége olyan, hogy rövid távú memóriával fel tudnak készülni a felvételire. A fontos azonban az, hogy a képességet, amit elsajátítottak, nem lehet tőlük elvenni, míg a lexikális tudást el lehet felejteni, és el is felejtik.
A Lauder Iskolában a szülők jelentős alapítványi hozzájárulást fizetnek…
Az állami támogatás és a Lauder Alapítvány által nyújtott adomány fedezi az iskolai „alapszolgáltatásokat”. A szülők által fizetett pénzből az „extrákat” tudjuk finanszírozni.
Nem könnyű dolog, hogy a mérhető mutatók terén nem áll olyan jól az iskola, mint a nem mérhetők terén.
– Én úgy gondolom, rövidesen ez is mérhető lesz. Most próbálunk fejleszteni olyan minimális követelményrendszert, ami standardizálható. Beneveztünk az országos képességfelmérésbe. Az Országos Értékelési Központ nemrég olyan vizsgálatot ajánlott, ami nem tananyagra, hanem képességekre irányul, így az országos összehasonlításban mi is tisztábban fogunk látni. A megmérettetés elől tehát nem menekülünk. Összefoglalva: egy kicsit iskolásabbá vált a középiskola, de nem gondolom, hogy emiatt vesztett a liberális értékéből. Éppúgy lehet kreatív munkát végezni, mint eddig. Nagyon szeretném, ha ezek a változások átmennének a köztudatba. Akik most végeznek, azok még nem érzik ezeket a változásokat, de akik a középiskola alsóbb osztályába járnak, azok már igen. Sajnos évekbe telik, amíg ők, az iskolából kikerülve, változtatni tudnak a mi imázsunkon.
Az elemi tagozat hatodik évfolyamából idén hányán jelentkeztek más iskolába?
A számokat nem tudom. Többnyire olyanok mennek el, akiknek idősebb testvére tanul más iskolában. Viszont többen jelentkeztek a mi gimnáziumi tagozatunkra. Látható, hogy lassan megfordul a trend.
g.j.
Címkék:2003-06