„Én tanítani akarok”
Interjú Schőner Alfréddal, az ORI Vallástanárképző Kara új igazgatójával
Mint februári számunkban hírt adtunk róla, a hat esztendeje alijázott dr. Schőner Alfréd, aki azt megelőzően a Dohány utcai zsinagóga vallási vezetője, illetve országos főrabbi volt, felkérést kapott a hitközség Izraelben járt vezetőitől, hogy 1996 szeptemberétől, a nyugdíjba vonuló dr. Schweitzer József helyébe, az Országos Rabbiképző Intézet rektori tisztébe lépjen. Az ORI kereteiben működő Midreset Jerusálájim Vallástanárképző Kar (Pedagógium) izraeli központja delegálta volna két évre Schőner Alfrédot Budapestre, aki a tervek szerint mindkét tanintézmény élére állt volna. A Jeruzsálemben kötött elvi megállapodás a Rabbiképző Intézet fejlesztését is célul tűzte ki.
Az augusztus elején két napon át Budapesten folytatódott tárgyalások során a hitközség és a Midreset Jerusálájim vezetői között nem született megegyezés, ezért Schőner Alfréd csak a Pedagógium igazgatói posztját tölti be szeptember elsejétől, az ORI élén továbbra is Schweitzer József áll majd.
Miért hiúsult meg az elképzelés, hogy közös vezetője legyen a két tanintézetnek? – kérdeztük a megbeszélések végeztével a Pedagógium új igazgatójától.
Smuél Glück professzor, a Midreset Jerusálájim izraeli igazgatója (aki a budapesti Pedagógium igazgatói posztját is betöltötte eddig) az elmúlt időszakban Los Angelesben tartózkodott, s a részletek tisztázására csak mostani megbeszélésünkön kerülhetett sor, melyen dr. Feldmájer Péter, a hitközség országos elnöke, dr. Korn József, a budapesti elnök, Zoltai Gusztáv igazgató, Schweitzer József professzor, Deutsch Róbert, a Rabbiság igazgatója volt a tárgyalópartnerünk. A Pedagógium mint teljesen önálló fakultás, személyemben új igazgatót kap, a rabbiképző élén továbbra is a rendkívül nagy tudású, általam is nagyra- becsült Schweitzer professzor áll majd, Komoly Judit pedig a Pedagógium általános igazgatóhelyettese lesz. A hitközség által a rabbiképzőben támasztott óraadási követelmények és a Midreset Jerusálájimmal még februárban aláírt szerződésem, melynek értelmében heti tizennyolc órát, kilenc tantárgyat kell tanítanom a Pedagógiumban, összeegyeztethetetlenek voltak. Az intézményirányítás egész embert kíván, és a rabbiképző káderhiánnyal küszködik, ezért a hitközség heti nyolcórás oktatói munkát várt volna tőlem, ami számomra vállalhatatlan a Pedagógium mellett. A Midreset Jerusálájim pedig, mely engem slichutba (kiküldetésbe – a szerk.) Magyarországra küld, érthető módon nem kívánt engedni a saját elvárásaiból. A vallástanárképzés nélkülözhetetlen és különösen fontos ma Magyarországon, hiszen az elmúlt évtizedekben ilyen jellegű munka nem folyt itt. A szociális munkások oktatása pedig elsősorban posztgraduális rendszerben zajlik, kiegészítő judaisztikai stúdiumokkal. A tanterv szerint huszonhat tárgyat négy éven át tanítunk. Szaktárgyaink között szerepel többek között a héber, a Tanach és a heti szakaszok, a halacha, a zsidó történelem, a rabbinikus irodalom, Izrael és Jeruzsálem földrajza, valamint pedagógiai ismeretek. Angolt és speciálkollégiumként jiddist is hallgathatnak a diákok, de szerepel a tömegkommunikációs ismeretek című stúdium is a kínálatban. Schweitzer professzoron és rajtam kívül többek között Komoly Judit, Turán Tamás, Lichtmann Tamás, Popper Péter és Karsai László oktat majd itt, s még tárgyalásban vagyunk többekkel.
Hol tudják a gyakorlatban hasznosítani a Pedagógium végzettjei az itt tanultakat?
Mindenekelőtt pedagógusként, de a szellemi élet számos más szférájában is. A hebraica-judaica ismeretek a levéltári, múzeumi munka során, a sajtó területén, de esetenként a színház vagy más művészeti ág világában is hasznosíthatók.
Bizonyára hozzád is eljutott a híre Raj Tamás Népszabadság-beli interjújában megfogalmazott állításának, mely sokak számára beazonosítható módon rád vonatkozott, néhány éve feltűnő sietséggel távozott, hitközségi vezető posztot betöltött személy diadalmenetben való visszatéréséről szóltak az ugyancsak sokak számára visszatetsző mondatok.
Természetesen eljutott hozzám a hír. Azt hiszem, hogy Raj visszakozása Gadó Jánosnak, a Szombat szerkesztőjének cikkével szemben az Új Élet hasábjain, hogy megfogalmazása nem rám vonatkozott, számomra elegendő.
Néhány hónappal ezelőtt azt mondtad, csak az intézet falai között kívánsz tevékenykedni.
Ezt ma is fenntartom, azonban azt hiszem, ha jól végezzük a munkánkat, közvetett módon igen komoly hatást tudunk gyakorolni a magyar-zsidó társadalomra. Szeretnék a hitközség vezetőivel korrekt viszonyt. Nem fogok rabbinikus tevékenységet végezni, ugyanakkor fontosnak tartom a fővároson kívüli közösségekkel való kapcsolattartást, különösen ahol pedagógushiánnyal küszködnek, ezért, ha részükről igény mutatkozik, hallgatóimmal felkeressük őket például egy-egy ünnep alkalmával. Jó volna, ha a vidéki vagy a határon túli, magyar ajkú közösségekből is lennének diákjaink, akik tanulmányaik után visszamennének városukba. Természetesen ha időm és energiám engedi, szívesen írok továbbra is a magyarországi zsidó lapokba, mint tettem ezt izraeli éveim idején is. De elsődleges számomra az oktatás. Én tanítani akarok.
sz. t. g.
Amikor Schőner Alfréd augusztus első napjaiban Budapesten tárgyalt, volt még arra esély, hogy a Rabbiképző Intézet főigazgatói tisztjét is betöltse?- kérdeztük Zoltai Gusztávot, a Mazsihisz ügyvezető igazgatóját. – Esély az utolsó pillanatig volt- válaszolta az ügyvezető igazgató, hiszen ha Schőner Alfréd elvállalja a heti tízórányi tanítást azonnal aláírták volna vele a kétéves szerződést. A hitközség már másfél hónappal azelőtt közölte vele ezt az igényét, ám ő jelezte, hogy a Pedagógiumban már heti 18 órát vállalt, így további tíz órát nem tud tartani. Korábban mindez azért nem volt nyilvánvaló, mert csak a hitközség laikus vezetése tárgyalt a reménybeli jelölttel, pedagógiai kérdésekről akkor még nem esett szó.
Az ügyvezető igazgató szavaiból így az derült ki, hogy – noha több mint fél éve folytak már a tárgyalások a hitközség és Schőner között – érdemi kérdésekről egészen a legutóbbi időkig nem folytattak eszmecserét. Az egyetlen akadály, amely Schőner reménybeli főigazgatói tisztségének útjában állt, az óraszám dolgában fönnálló nézeteltérés csak féléves tárgyalás után, mintegy hat héttel ezelőtt tudatosult a tárgyalófelek számára. Az ügyvezető igazgató azt is elmondta, hogy Schweitzer József, a nyugdíjba készülő főigazgató számos alkalommal írt levelet Smuél Glücknek, a Midreset Jerusalajm vezetőjének, hogy kérdéseire választ kapjon, a címzett azonban Los Angelesben tartózkodott, így nem tudott részletesen válaszolni. Ekkor Schweitzer professzor a hitközség vezetésének írott levelében kifejezte készségét, hogy – amennyiben nem látja megnyugtatóan rendezettnek a rabbiképző új tanévét – még egy évi szolgálatot hajlandó vállalni. „Ezek szerint a mostani tárgyalásoknak Schőner Alfréddal e tekintetben már semmi tétjük nem volt?” – kérdeztük Zoltai Gusztávot. Dehogynem – válaszolta a kérdezett a tárgyalások végig rendkívül baráti légkörben zajlottak.
Miután a Rabbiképző Intézet vezetése továbbra sem megoldott, a hitközség vezetése azzal a javaslattal fordul majd az elöljárósághoz, hogy hirdessenek nemzetközi pályázatot a főigazgatói szék betöltésére – tájékoztatott az ügyvezető igazgató.
(g. j)
Címkék:1996-09