Emancipáció és önemancipáció
Itt semmi sem arról szól, mint amiről Kellene, a zsidóságról szólva ráadásul ez még fokozottabban érvényes. Adva van tehát: Két kiváló művész, Lóránt Zsuzsa és Egyed László, akik ösztöndíjat kaptak a European Association for Jewish Culture nevű zsidó kulturális szervezettől. A szerződés szerint a kiállítások bemutatójának december 31-ig meg kell történnie. Egyed régi ismerőse egy budapesti, mégpedig XI. kerületi és önkormányzati tulajdonban lévő galéria vezetője, aki vállalja, hogy otthont ad a két művésznek. Majd – vélt vagy valós félelmekre hivatkozva – közli az alkotókkal, hogy a szponzoráló zsidó szervezet lógója nem lehet kint a nyílt téren. Ráadásul a megnyitó a rendkívül felfokozott és a jobboldali kormánypártok által hiszterizált légkörben zajlik: arra a napra, amikor Orbán Viktor az első választási forduló után két nappal, a Testnevelési Főiskolán elmondta riogató szónoklatát. S, hogy mi lett a végeredmény? Bár, a kiállítás meghívójának hátán (kis betűkkel) szerepel a lógó, de azt megtekintve, a szponzor léte jótékony homályban marad. Ezen pedig a kiállítás megnyitóján résztvevő, és a londoni szervezet kuratóriumában helyet foglaló Kovács András és Jonathan Webber is megütközött, és ennek hangot is adtak.
Egyébként a két művész még egyéb történetekkel is szolgál. Egyed műveinek bemutatását a Bálint-Ház igazgatója, szexuális vonatkozásai miatt elutasítja. Lóránt Zsuzsa viszont arról számolt be, hogy műveinek bemutatása okán tárgyalt egy (másik) galériával, annak művészeti tanácsadója be is rendelte beszélgetésre, majd amikor megtudta, hogy zsidó tárgyú művekről van szó, gyorsan elzárkózott a szobrok kiállításától.
A kiállítás színtere tehát a XI. kerület, melyet köztudomásúan hosszú évek óta a Fidesz-MDF koalíció igazgat, így a magyar jobboldal fellegvárának számít. Az ügyben a felelősség többes: a galéria igazgatója (aki az elmondások szerint nem antiszemita), állását féltvén visszautasítja a zsidó lógó feltüntetését, mondván, az egzisztenciájával játszik. Arra hivatkozik, hogy egy filmes bemutató után, jobboldali önkormányzati képviselők letelefonáltak és MSZP- s rendezvényként ítélték el az egyébként politikamentes kulturális eseményt. Az igazgató tehát igazodott egy antidemokratikus és antiszemita elváráshoz, bár – és ez mentségére legyen mondva – másokkal ellentétben, kész volt a ZSIDÓ tárgyú művek befogadására, és galériájában történő kiállítására. A másik hibát a művészek követték el, akiknek mindenképpen ragaszkodniuk kellett volna a szervezet lógójának kitételéhez, hiszen az ösztöndíjat innen kapták. Aki már kapott ösztöndíjat életében, az tudja, ez így tisztességes.
Ezt az alkotók is érezték, hiszen Egyed László kijelentette, hogy „ A történteket külön-külön megírtuk Londonba. Én azt is felajánlottam, hogy a kapott támogatást visszaadom. Levelemre a szervezet vezetője azt válaszolta, hogy a pénzt első sorban a műveim támogatására, és nem a European Association for Jewish Culture reklámozására kaptam, s így, bár szomorú a magyar helyzet miatt, de részéről minden rendben.”
Függetlenül attól, hogy mit állítanak a művészek és mit fogadott el magyarázatként London, a história jól reprezentálja az ország közállapotát. Kik az állásukat féltik, kik attól félnek, hogy kiderül róluk, hogy zsidók. „Fortélyos félelem igazgat” – mondták volt régen és tényleg. Pedig vannak fontosabb dolgok is, mint az állásvesztéstől, vagy a permanens antiszemitizmustól való állandó rettegés. Sem a magyar keresztények, sem a magyar zsidók nem egyenesedtek fel, s a becsület és a JOG normái nem váltak bensővé. Nem veszik tudomásul, hogy egy modern demokráciában nem lehet származás szerint emberek egy csoportját, még szimbolikusan sem megkülönböztetni. A ZSIDÓ lógó tudatos „lefelejtése” botrányos, nincs magyarázat, mely feloldaná vagy mentené a tilalmat. Ha felelős önkormányzati képviselő le meri tiltani a rendezvényt, vagy állásvesztéssel fenyegeti a galéria vezetőjét, bírósághoz kell fordulni; ha pedig ki nem mondott, de mélyen antidemokratikus elvárásokhoz igazodunk, akkor pszichológushoz. Leon Pinsker, odesszai zsidó orvos, még 1882-ben felhívással fordult hittestvéreihez és önemancipációt követelt. Bár messze van már a XIX. század, de a program a XXI. század Magyarországán vészesen aktuális. Sajnos.
Novák Attila
Címkék:2002-06