Egy elfeledett mizantróp
(Zsolt Béla: Gerson és neje. Magvető Könyvkiadó, 1994, 229 oldal, 520 forint)
Hogyan lehetséges, hogy az ember töprengve, fontolgatva választ nyakkendőt, mártást, filmet a moziműsorból – csak élettársat ritkán. A házasság inkább megtörténik vele. Csak azt ne higgyétek, hogy a fontolgatás segítene!
(Ancsel Éva)
Több mint hat évtized telt el a mára jobbára elfeledett író regényének első kiadása óta. Vájjon jól tette-e a Magvető Kiadó, hogy leporolta a könyvtárak mélyén szunnyadó kötetet, és szöveghű újrakiadására vállalkozott? Vajon elmondhatók az ilyenkor szokásos közhely: „Mit sem vesztett aktualitásából.”
Ezúttal bizony részben vesztett: Zsolt korhoz, a két világháború közötti Magyarország azon belül is a főváros, sőt még azon belül is egy szűkebb réteg az ún. „feltörekvő”, „alulról jött” zsidó kispolgár világához tapad – nem eszik ebben a regényében. Ráadásul a rend szer antiszemita intézkedéseit támadó publicisztikájáról híres radikális-liberális író – zsidó létére – szinte zsidógyűlölőként ábrázolja „hittárs” hősét, a gyáva, szervilis, főnökéhez, a gyárigazgató Ohrnsteinhez mindig lojális irodakukac Gerson Zoltánt, aki még a fatelepi raktárnok apját is meg- és letagadja, „meghalasztja”, és vidékre száműzi, hogy ne legyen karrierje útjában. Szánalmas még erkölcsi felmagasztosulása, bűnének meggyónása is egyetlen istensége, Ohrnstein előtt a regény végén, és pusztán következetlen fantáziátlansága, töretlen és vak hűsége jele.
Az életmű alapos és értő ismerője. Nagy Sz. Péter szerint Zsolt Béla „a kisszerű megalkuvás regényeit írta”. Nem szereti a zsidókat, különösen nem a többnyire hőséül választott Gerson-féléket. Egyetlen „mentsége”, hogy – úgy tűnik – nem szeret ő senkit. A Gerson és nejében egytől egyig mindenki ellenszenves: maga Gerson és természetesen neje, Elly, az elképesztően fád és (nemcsak az ágyban) frigid gépírónő, akinek egyetlen hozománya és „hozadéka”, hogy ő a persze nem a harcmezőn, hanem gyomormérgezésben (itt még egy halál sem lehet „nagyszerű”) meghalt, de azért bulankai hősnek nevezett Wlissingen ezredes leánya. Mondhatni triplán mésalliance, amit kötnek: származásilag, vallásilag és még „vonzódásilag” is: Kölcsönös ellenszenvet érezve egymás iránt, sőt, ami még rosszabb: közönyt. Gerson, ha egyáltalán merne vonzódni valakihez, az Zelma lenne, a főnök „aranyos kis sógornője” (ő csak azért nem antipatikus, mert karaktere nincs megformálva), aki – a könyv végén felvillan egy elmulasztott lehetőség – nyitott lett volna Gerson felé, de persze most már késő. A gyávaság büntetése: Elly. De Gerson ezzel a ténnyel sem mer szembenézni. Wlissingen Elly nem vonzódik senkihez, még a katonatisztből kertésszé vedlett szeretőjéhez sem, aki viszont attól ellenszenves (Zsolt következetes), hogy a nőt kielégülése szolgálatában álló tárgynak tekinti. Ehhez a vénlány jó alany – öt éven át illedelmes fadarab – csak azt nem tudni, miért csinálja – sejthetően ezt is pusztán fásultságból.
Baloldali érzületű olvasók számára gyűlöletes, máskülönben simán ellenszenves a gyáros Ohrnstein – nem hiányozhat szájából a szivar! – ravasz, hamis, csak az érdekeit néző, hű Gersonjával vállveregetően leereszkedő, munkásaival szemben érzéketlen, banális figurája, melyet filmekből és olvasmányokból eddig is jól ismertünk, de az újkapitalizmus hajnalán most már személyes ismerősként is üdvözölhetünk. (Ezért az a bizonyos, fent említett korhoz tapadás általánosabb érvényű társadalmi skiccé válik.) S ki látott már ilyet, a drága vezérigazgatóné mellett szeretőt is tart – Gerson számára zavarba ejtően és megemészthetetlenül. A vezérigazgatóné még csak nem is ellenszenves – olyan papírmasé-figura, akinek szájából csörgedező butaságokból Hernádi Miklós megírhatná a 20-as évek közhely-szótárát.
Az író szándéka ellenére sem igazán taszító az ezredesnének, Elly mamájának vérbő, életteli, örök túlélő figurája, aki – ha hamiskártyázással, jövendőmondással, szerencsejátékkal is, de – küzd a katonatiszt özvegyéhez méltatlan nyomor ellen. Ezúttal a mizantróp látásmód akaratlanul kudarcot vall.
Zsolt nem szereti hőseit, de azok sem szeretik egymást. A regényben egyetlen szenvedély dúl: Gersoné Ohrnstein iránt.
A házasság mintegy véletlenül köttetik, az udvarlás egy egészen más irányú indulati töltésből – Gerson egy időre kiesni látszik imádott igazgatója kegyeiből – indul, s a fiatalembert „a szavak véletlene hevítette odáig, hogy intenzíven udvarolni kezdett a lánynak”. Mindez ripsz- ropsz Házassággal végződik – ahogy Zsolt Béla egy másik regényének vészjósló címe mondja. A könyv végére úgy tűnik, ez a (működés)képtelen kapcsolat talán mégis beindul.
Zsolt Béla nagy írói erénye – s ezért volt helyénvaló az a portörülgetés, olyannyira, hogy szívesen látnánk többi regényét is – kiváló pszichológiai érzéke, finom, árnyalt helyzetábrázolásai, s az, hogy tudja, amit kevesen: minden embernek – lett légyen az mégoly ellenszenves, középszerű, taszító is – múltja van, múltja és sorsa, többnyire megszenvedett sorsa. Ezért – ha nem is érdemel mindig megbocsátást, sőt megértést sem – értés mindenképpen kijár neki.
Címkék:1996-11