Búcsú Emmanuel Lévinastól
Felelősség, kiválasztottság, teremtettség
A közelmúltban – kilencvenesztendős korában – elhunyt Emmanuel Lévinas az utóbbi évtizedek egyik legeredetibb és legjelentősebb gondolkodója.
Lévinas fő műve a felelősség könyvének is nevezhető. Az első oldalon – franciául és héberül – ez a mottó áll: „Azok emlékéül, akik a legközelebbiek voltak a nemzetiszocialisták által meggyilkolt hatmillió közül, az összes felekezet és az összes nemzet milliói és milliói mellett, akik áldozatul estek a másik ember ugyanazon gyűlöletének, ugyanazon antiszemitizmusnak.”
Az életben maradó: francia állampolgár; az ő sorsa francia katonaként fél évtized hadifogolytábor. A legközelebbiek: a litvániai család; tagjai szinte kivétel nélkül a meggyilkoltak között vannak. Akik közül valók: a hatmillió. Mellettük: a többi millió és millió. Egyazon „antiszemitizmus” áldozatai.
Különös kiterjesztése ez a szónak, nem pusztán az ösztönöz itt a jelentésátvitelre, amit Lévinas „a másik ember humanizmusának”1 nevez, hanem egy sajátos gondolkodói törekvés is: általános érvénnyel kimondani, amit zsidó tapasztalat tett tudhatóvá.
Egészében is ez a törekvés hatja át a művet. Másutt a zsidó hagyomány a tárgy; itt – és még jó néhány nagy munkában – egy végső soron görög lelemény: a filozófia.
Lévinas, aki Husserl mellett Heidegger tanítványa jól tudja, hogy a filozófia a görögök óta főképp ontológia: elmélet arról, hogy mit is jelent lenni, nem vitás, hogy e hagyománynak megvannak a korlátai. Perben áll vele már Heidegger is. Ő mindenekelőtt azt rója föl e hagyománynak, hogy elhomályosul benne a lenni kérdésének eleven eredete. Mert – ez a gondolat húzódik meg a vád hátterében – mi magunk vagyunk azok, akiknek a számára végül is mindig ez a kérdés, ez a tét: lenni – és ez többet jelent pusztán elméleti érdeklődésnél. A filozófia, amely erről a görögök óta megfeledkezik, elszakad attól az életvalóságtól, amelyből vétetett.
Gyanakodva fogadhatnánk ezt a gondolatot. Lenni, akármilyen áron? – kérdezhetnénk. De a dolog nem így értendő. A lenni szó, ha jelentését nem rövidítjük meg, szinte mindent átfog. Lenni: nem annyi ez, mint pusztán csak lenni; lenni: ez annyi is, mint igazán lenni, lenni tudni – élni legsajátabb és egyben legméltóbb lehetőségeinkkel. Lévinas tisztában van ezzel, mégis elégedetlen a heideggeri nekiindulással. Elégedetlenségének okát hosszú időn át újra meg újra megkísérli megfogalmazni. A legnagyszabásúbb kísérletre épp abban a műben kerül sor, amelynek mottóját idéztük. Már a cím is erre utal: Másként, mint lenni, avagy túl a léten.2
Különös, szabálytalan cím, rendhagyó és rendkívüli, mint oly sok minden más is Lévinasnál. Azt jelzi, hogy van számunkra eredendőbb kérdés, mint amit ez a szó kifejez: lenni. Vagy még inkább: mindaz, ami a lenni kérdésébe foglalható, eleve válaszként érkezik – nem annyira egy tételesen megfogalmazott kérdésre, mint inkább valamiféle feleletigényre, amely velünk szemben támad, mihelyt elhangzik egy szó, megtörténik egy tett, ránk esik egy pillantás. Kevesebb is elég tehát ehhez, mint amire a mottó utal. Sőt, lehet a szó, a tett, a pillantás akár az üldözőé is. (Zsidó tapasztalat, zsidó tudás – mondhatnánk.) Kitérni itt nem nem szabad – nem lehet. Tehetünk bármit: egy – akár ha néma – megszólításra válasz a csend is.
Az a mű, amely ezt tudatosítja, joggal nevezhető a felelősség könyvének. De csak akkor, ha készen állunk Lévinasszal a szó jelentését kitágítani, sőt gyökeresen megújítani. A szokványos elképzelés szerint csak azért felelünk, amit mi magunk teszünk. Lévinas ellenben olyan felelősségről beszél, amellyel nem önmagunkért, hanem másokért tartozunk; nem saját cselekedeteinkért, hanem idegen tettekért; sőt, nem is csupán tettekért, hanem a másik ember sorsáért is, holott e sorsot alakítani nemcsak nekünk, de neki magának is csak korlátozott mértékig áll hatalmában. S ami még fontosabb: Lévinas kijelenti, hogy e felelősség, amellyel másokért tartozunk, eleve ránk nehezedik, mielőtt még szóba jöhetne, hogy vállaljuk-e, vagy sem. Mint a sok évtizedes barát, az irodalmár Maurice Blanchot kiemeli5, messze járunk itt attól a szóhasználattól, amelyben „felelősnek” az „érett”, „megfontolt”, „tudatos” ember számít, aki tud élni szabadságával, és – ahogy mondani szokás – kézben tartja a sorsát. Lévinasnál a szó elveszíti e Blanchot által „banálisnak” ítélt jelentését. Ehelyett olyasmit jelöl meg, ami a lenni kérdését minden tudatos megfontolásnál, minden szabad döntésnél eredendőbben befolyásolja, sőt: bizonyos értelemben eleve eldönti. Igaz, a felelősség ekkor többé nem hatalmunk kifejezése, hanem teher, amelyet éppenséggel nem áll hatalmunkban levetni. Teher – de súly is és méltóság: kiválasztottság.
Lévinas szerint csak egy dologban vagyunk helyettesíthetetlenek: abban a felelősségben, amelyet másokért viselünk. Kétségtelenül van valami bennünk, ami nem fogalom alá rendelhető, nem sorolható be az emberismeret kategóriáiba, ami tehát egyszeri és megismételhetetlen. Ez azonban – különös módon – nem abból adódik, ami énünk kizárólagos sajátja és úgyszólván önazonosságunk záloga, nem abból tehát, ami másoktól elválaszt, hanem abból, ami másokkal összefűz bennünket. Igaz, nem akárhogyan, nem mint közös tulajdonság hiszen ami közös, az fogalom alá rendelhető, és besorolható az emberismeret kategóriáiba. Egyszeriségünk és megismételhetetlenségünk forrása inkább az, ami belőlünk és bennünk a másik ember helyettese. Ez a felelősség. Itt van a kiválasztottság gyökere. Mint a másik ember helyettesei vagyunk helyettesíthetetlenek.
nem kivételes kitüntetettségről van itt szó, hanem mindannyiunk kiválasztottságáról. A kiválasztottság azonban olyan dolog, amelynek elgondolásához a görög hagyománynak nincsenek meg az eszközei. A lételméleti fogalomképzésben az egyedi eleve az általános csele.4 Egyszeriségünk és megismételhetetlenségünk, „kiválasztottságunk” elgondolásával nem boldogul más – állítja ezért Lévinas mint „az a gondolkodás, amelynek szava van a teremtményre”.5
Miért csak ez a gondolkodás? Mert olyan felelősséget, amely eleve ránk nehezedik, mielőtt még szóba jöhetne, hogy vállaljuk-e vagy sem, nem tulajdoníthatunk másnak – így véli Lévinas -, mint teremtett lénynek. A részletesebb magyarázat a következő: A felelősség, ha így értelmezzük, olyan passzivitást föltételez, amely „passzívabb” az anyag passzivitásánál. Épp ilyen passzivitás jellemzi azonban azt, amit „teremtménynek” nevezünk. A teremtés létrehív, lenni hív; a létrehívott, a teremtmény azonban „olyan hívásra felel, amely még el sem érhette őt, mert azáltal, hogy a semmiből előállt, már engedelmeskedett, mielőtt meghallotta volna a parancsot”.6
Lévinas hozzáteszi, hogy mindez nem szolgálhat azon „teológiai kontextus” igazolására, amely a teremtés fogalma körül kiépült.7 A gondolkodói feladat itt azon tapasztalat föltárása, amely e fogalom mögött meghúzódik. Erre a tapasztalatra vél rátalálni Lévinas a másokért viselt eredendő felelősségben, amelyet a kiválasztottság egyedüli forrásának tekint. így válik világossá, hogy mi is az, ami nemcsak több, de más is, mint lenni. „Másként, mint lenni”: nem egyéb ez, mint felelni arra, ami – egy szóban, egy tettben, egy pillantásban – lenni hív.
Jegyzetek:
1 E. Lévinas, Humanisme de l’autre homme, Fata Morgana, Montpellier 1972
2 E. Lévinas, Autrement qu’étre ou au-delá de l’essence, Le livre de poche, Kluwer (M. Nijhoff), Dordrecht-Boston-London 1974
Vö. M. Blanchot, L’écriture du désastre, Paris 1980, 45.0.
Lásd erről Bernhard Waldenfels egyik kitűnő Lévinas-tanulmányát: „Singularität im Plural”, Deutsch-Französische Gedankengänge, Suhrkamp, Frankfurt am Main 1995, 302-321. o.
E. Lévinas, Autrement qu’étre ou au-delá de l’essence, i. k., 179. o. – Megjegyzendő, hogy Lévinas már A teljesség és a végtelen című munkájában kapcsolatot talált felelősség, kiválasztottság és teremtettség között. Lásd Totalité et Infini. Essai sur l’extériorité, Le livre de poche, Kluwer (M. Nijhoff), Dordrecht-Boston-London 1961, 123. o. és 274 sk. o.
E. Lévinas, Autrement qu’étre ou au-delá de l’essence, i. k., 180. o.
7 Uo., 179. sk.o.
Címkék:1996-11