Beteglátogatók kerestetnek
Beteglátogatók kerestetnek
Úgy hozta a sors, hogy anyám egyszerre három idős beteget is látogat a Szeretetkórházban. Hetente olykor többször is elautózik az Amerikai útra, hogy jó szóval és némi finomsággal lássa el a rokonokat és a volt szomszédot.
A kórteremben, ahol a nagynéni fekszik, átellenben vele egy másik idős hölgy – akinek, úgy tűnik, nincs családja, se barátja, aki felkereshetné -, mindig széles mosollyal fogadja. Visszamosolyog, s három látogatottja mellett hozzá is van néhány kedves szava. Miben segíthet? – kérdi tőle. A hölgy szabódig nincs szüksége semmire, nem akart egyebet, mint egy mosolyt, s hogy anyám visszaintegessen, amikor alkalomról alkalomra maga is így köszönti őt.
A másik kórteremben, ahol az ismerős, közel kilencvenéves énektanárnő fekszik, ágyszomszédja szólítja meg panaszosan egy alkalommal: Hát engem nem látogat meg?
Lehet visszautasítani egy ilyen torokszorító kérést? Hozzá is van eztán mindig néhány kedves szava.
*
A Magyarországi Zsidó Szociális Alapítvány egy diabetikust, négy gyógytornászt, húsz nővért, fővárosi kerületenként s a vidéki nagyvárosokban egy-egy szociális munkást foglalkoztat, ezen kívül százhetven önkéntes beteglátogatója járja a kórházi termeket és a szeretetotthonokat. Utóbbiak közül van, aki havi egy alkalommal, van, aki heti vagy még sűrűbb gyakorisággal visz némi színt a betegek, öregek életébe – mondja Talyigás Katalin főtitkár. „Lassan tíz éve folytatjuk tevékenységünket, de ez még mindig a tanulóidő. Ez talán az egyik legfontosabb része a közösségi életnek. Ha valahol, itt igazán megmutatkozhat egy közösség ereje.
Van, aki kevés pénzt keres, kevés ideje van, mégis vállalkozik az önkéntes munkára.”
*
Kinek némi pénzsegély, kinek a szeretetcsomag jelent örömet, de az igazi ajándék a legtöbb elesettnek a másik ember törődő figyelme. Ehhez azonban még több önkéntesre volna szükség. Meglehet, vannak olyan egyedül álló, idős emberek, akik azáltal, hogy másokon segítenek, saját magányukon is oldhatnának, hasznos tevékenységet találva hétköznapjaiknak, s akadnának olyan fiatalok vagy középkorúak is, akik a bikur cholim (beteglátogatás) micvájának teljesítésével kerülhetnének közelebb a zsidósághoz. Tevőlegesen is érezhetnék, hogy bár a vallásos gondolkodás nem része az életüknek, cselekedeteik révén mégis részesei a hagyomány gyakorlásának, a közösségnek.
*
Idős szomszédunk a napokban halt meg. Anyám – aki nem hivatásos vagy önkéntes beteglátogató, egyszerűen ilyennek született – munka után a két kilencvenéves rokont látogatja, tolókocsiba ültet ágyszomszédot, rábeszéli némi levegőzésre, s közben ide is, oda is mosolyog, kedveskedik, etet-itat – erőt ad, s talán erőt kap. Fogadkozom magamban, nemcsak vele, két-három hetente, de sűrűbben is ellátogatok a jövőben az Amerikai útra.
(t.é.)
*
A Magyarországi Zsidó Szociális Alapítvány szívesen veszi önkéntes beteglátogatók jelentkezését Domán Istvánné a felnőttek, Salamon Edit a fiatalok, Bánó Hedda a vidéki nagyvárosokban élő betegek látogatóinak felkészítésében nyújt segítséget Jelentkezni a 352-0051-es és a 352-0052-es telefonszámon lehet
Címkék:2000-06