AZ ISKOLAÉPÍTÉS ÚJABB KÉTSÉGEI
A magyarországi zsidóság háború utáni legnagyobb beruházásáról van szó. Az állam az Abonyi utcai egykori hitközségi gimnázium negyvenöt évvel ezelőtt elvett épületéért egymilliárd-hatszázhatmillió forint kártérítést ad, abból első részletként tavaly márciusban 223 millió 400 ezer forintot már át is utalt, a jövő hónapban pedig további 195 millió 400 ezer forint érkezik a Síp utca 12.-be, 1998-2000 tavaszi hónapjaiban pedig a még fennmaradt egymilliárd 187 és fél millió folyik be a hitközség számlájára.
A törvény kötelez(ne)
Hogy milyen hatalmas összegről van szó, annak érzékeltetésére csupán egy összehasonlítás: amíg a magyar kormány képviselőinek a hazai és nemzetközi zsidó szervezetek vezetőivel a közösségi jóvátételről éveken át tartó tárgyalásokon a műtárgyak és ingatlanok mellett 4 milliárd forint értékű kárpótlási jegyről szólt, s felhasználásáról neves politikusokból, külföldi bankszakemberekből, egy sor hazai zsidó tisztségviselőből álló grémium dönt majd, addig a pénzösszeg 40 százalékát elérő beruházás lehetőségét és előkészületeit hónapokon át csend övezte. Az új iskolára, összeg megdőlése nélkül, 1996 tavaszán egy hitközségi közgyűlésen történt utalás, bővebb tájékoztatást először a Szombat adott róla 1996 szeptemberében.
Az úgynevezett közbeszerzési törvény alapvető előírása, hogy minden 20 millió forint feletti állami pénzből történő beruházásra, tehát már a tervezésre is kötelező a pályáztatás! Ezt az előírást a törvény megtoldja azzal, hogy pályázat kiírása már akkor is kötelező, ha a tervezési díj előreláthatóan eléri az 5 millió forintot. A tervezés minimális ára a beruházási összeg – a mi esetünkben az 1 milliárd 606 millió – 2-3 százaléka, ami jócskán az 5 millió felett van.
Nem akarjuk megismételni őszi számainkban kifejtett kételyeinket a tervezés versenyeztetéséről, csupán arra a decemberi cikkünkre emlékeztetünk, amelyben hitközségi illetékesek önmaguknak és egymásnak is ellentmondó nyilatkozataiból kitűnt nem volt tervpályázat!
És mivel a nem létező pályázatról nyilatkozók között volt Zoltai Gusztáv is, a hitközség ügyvezető igazgatója, aki akkor is a versenyeztetés kiírásáról fogadkozott, amikor már a „győztes” pályamunkát engedélyeztetésre a polgár- mesteri hivatal illetékes ügyosztályára beadták, óhatatlanul kínálkozik a kérdés: az eddigi egyéb jelentős hitközségi beruházásoknál vajon történt-e pályáztatás? Zoltai űr a Szombat 1993. októberi számában azt nyilatkozta, hogy az Andrássy út 111. szám alatti Central Szálloda cseréjét a Révay utcai épületre, s annak felújításának jogszerűségét egy nemzetközi jogászbizottság véleményezte. Azt később tudtuk meg, hogy a bonyolítást a Kreatív 2000 Kft. végezte! Akkor nem kérdeztünk rá, ma szívesen pótolnánk, kik pályáztak a Kreatív mellett és kikből állt a nemzetközi zsűri? És hasonlóan örömmel közzétennénk egy másik névsort, azokét, akik a Dohány utcai zsinagóga egymilliárdos felújítását a templomkörzet befolyásos személye, Kálmán Kálmán cégére bízták!
Elhallgattatva
Az iskoláról folytatott két interjú alkalmával Zoltai úr ugyan hangsúlyozta, hogy az építéssel kapcsolatban mindig, minden információt megad, e hírforrás mégis bezárult előttünk. Nyilatkozataik ellentmondásairól folytatott viták után vele és a műszaki osztály vezetőjével, Kövesi Jánosnéval tervezett harmadik – többszöri nyomatékos kérésünk ellenére – nem jött létre.
Erdős Mihály, a Kreatív 2000 Kft. tulajdonosa sem kíván nyilatkozni, mert októberben hírül adtuk, hogy a Kreatívtól szerzett értesülés szerint az iskola tervezése végső stádiumban van, s ez a nyilatkozat ellentétes volt Zoltai úr kijelentésével. A Zuglói Polgármesteri Hivatal településfejlesztési és városgazdálkodási ügyosztályának vezetője egy 1957-es rendeletre hivatkozva még ahhoz sem járult hozzá, hogy az elfogadott tervbe bepillantsunk. Azt akartuk ugyanis megtudni, hogy a hónapokkal ezelőtt hozzánk is eljutott „pályázaton győztes” és az engedélyezett terv között van-e s ha igen, milyen eltérés.
Kérésünk ellenére nem kaptunk meghívást az Anna Frank Gimnázium iskolaszéke és Erdős úr közötti megbeszélésre sem, ahol – mint az igazgatónőtől és az iskolaszék elnökétől megtudtuk – a tervet alapvető kritika érte. Erdős úr a megbírált tervet elavultnak minősítette, és egy már elkészült újról beszélt, de azt a jelenlévőknek át nem adta, csak egy vaskos paksamétát mutatott fel. Decemberben – miután az iskola vezetőivel közölte, hogy az építési tervre az engedélyt a Zuglói Polgármesteri Hivataltól megkapta – ismét egyeztetett, a többi között arról, hogy kevesebb oktatási helyiség épül, a tantermek azonban nagyobbak lesznek, s ezzel elérik az építési szabályzatban kötelező minimális nagyságot. Berend Rózsa igazgatónő az elmúlt hónapokban szűkszavúan nyilatkozott. Mint megtudtuk, tanártársaival együtt helytelenítették a Laky Adolf utcai szűk telken az építkezést, az utóbbi hetekben azonban már belenyugodtak a megváltoztat- hatatlanba, s elfogadták a kényszerhelyzetet: vagy minden úgy történik, ahogyan a Síp utcában elhatározták, vagy az építkezés súlyos késedelmet szenved, netán meghiúsul, mint erre a hitközség igazgatója és a Kreatív 2000 Kft. ügyvezető igazgatója célzott. Az ígéretek ellenére az igazgatónő még januárban sem látta az iskola tervét, ám a Kreatív 2000 munkatársa még további változások lehetőségével kecsegtette, amennyiben a kivitelezés lebonyolításában cégük részt vesz.
Pályázat kérdőjelekkel
Új fejlemény, hogy végre az Új Élet is érdemleges „hírt” adott az iskolaépítésről: az 1997. január 15-i számában pályázati felhívás jelent meg a XIV., Laky Adolf utca 38-40. szám alatti ingatlanon épülő általános iskola és gimnázium beruházásának lebonyolítására.
A pályázat 3/a) pontja a következőket tartalmazza: a beruházás teljes körű lebonyolítása, ami magában foglalja a kiviteli tervdokumentáció elkészítésétől az utó-felülvizsgálati eljárás lezárásáig terjedő beruházási folyamatot. A pályázó cégek közül tehát a győztes lesz a bonyolító. Összehangolja majd az építkezésben részt vevő, ugyancsak vele együtt nyertes, többféle szakmunkát ellátó cégek munkáját, például: az alapozást végző mélyépítőkét az épület felszíni vázát kivitelező magasépítőkkel, az utóbbival a gáz-, villany- és vízszerelőkét stb. Ezt megelőzően még az alvállalkozók tervei alapján vagy egymagában, a bonyolító készíti el a kiviteli tervet. E terv a Zuglói Polgármesteri Hivatal által engedélyezett építési tervre támaszkodik, s (leegyszerűsítetten fogalmazott) legfontosabb tételei: az építkezéshez szükséges anyagok mennyisége és azok ára (tehát az anyagköltség); a beépítésre kerülő anyagok minősége (például: a parketta milyen fából készül, hányadosztályú lesz, ki gyártja a lifteket); az egyes munkálatokra fordítandó idő és azok bérköltsége; a szakmunkák rész- vagy teljes teljesítésének határideje; a teljes beruházás összköltsége.
Az első kérdőjelet itt kell kitenni. Helyes-e a hatalmas beruházást egyetlen cégre bízni, amely több más feladata mellett ellenőrzi a vele együtt pályázó, tehát mindenképpen azonos érdekeltségű alvállalkozókat. Mivel nincs még pályázati eredmény, feltehetjük a kérdést: biztos, hogy szigorúan vizsgálja-e majd a bonyolító, hogy a naponta beépítésre kerülő anyag mennyisége, minősége azonos a kiviteli tervben szereplővel, biztos-e, hogy annyi munkaóra szükségeltetett, mint amennyit az építési naplóba beírtak stb.
Hogy indokolt-e fenti aggályunk, a leírtakról megkérdeztünk két tervezéssel, beruházással foglalkozó mérnököt. Egyikük valamikor az ország vezető építészei közé tartozott, az elmúlt években pedig külföldi zsidó pénzemberek budapesti beruházásait irányította. Mindketten megerősítették a vázolt veszély lehetőségét. Elmondták, hogy egyetlen jelentős építkezésnél sem pályázik együtt a bonyolító a kivitelezőkkel, hanem azokat a megbízás után ismerik meg, ennek ellenére a megrendelők szakemberei külön kontrollálják a munkálatokat. Ennek példájára, mivel jelenleg „zsidó” építkezés nem folyik a fővárosban, a Thália Színház felújítását hozta fel egyik szakértőnk bizonyítékként. A kivitelezőket egy tőlük független, számukra idegen cég ellenőrzi, e munkára az vesz igénybe az építészek mellett gépész-, elektromos- stb. mérnököket, az anyagkönyvelésben jártas pénzügyeseket. Ennek ellenére a színház igazgatósága és a beruházást finanszírozó főpolgármesteri Hivatal létrehozott egy szakgrémiumot a bonyolító cég fölé.
Jogosnak tűnik tehát a kérdés: nem lenne-e megnyugtató létrehozni a vállalkozóktól független, ám az iskolához, hitközséghez közel álló, építési és számviteli szakemberekből álló bizottságot, amelynek egyetlen törekvése az lenne, hogy a munka minősége a legjobb legyen, hogy egyetlen fillér se kerüljön túlszámlázásra és ezzel valakinek a zsebébe?
A pályázati felhívás 7. pontja az „ajánlattétel bontásával” foglalkozik, ha a hitközség e fogalmon azonosat ért a szakemberekkel, akkor ez a tevékenység a pályázatok zsűrizésének kezdetét jelenti. A zsűri első embere a Mazsihisz s egyben a BZSH ügyvezető igazgatója, őt követi a névsorban a BZSH és a Mazsihisz elnöke, szerepel benne a BZSH gazdasági tanácsadója, jogtanácsosa, műszaki osztályvezetője, az Anna Frank Gimnázium igazgatónője. (Berend Rózsa egyébként az Új Életből értesült tagságáról.) Egy szakember van közöttük, a Zuglói Polgármesteri Hivatal ügyosztályvezetője, aki az építési engedélyeztetéssel heteken át foglalkozott. Ő – mint a főváros főépítésvezetőségén közölték – közhivatali tisztsége mellett csak akkor jogosult e munkában részt venni, ha a BZSH elnöke vagy ügyvezetője kérésére Zugló polgármester asszonya ehhez hozzájárul.
Megkérdőjelezhető a pályázat meghirdetése is. A Tendereljárások a közbeszerzésről című 1995/XV. számú törvény előírja azt is, hogy a 20 millió forint feletti beruházások pályázatát először a Közbeszerzési Értesítőben kötelező meghirdetni, majd legalább egy alkalommal valamelyik országos vagy regionális napilapban. Ezzel szemben a hitközség pályázati kiírása – mint jeleztük – először az Új Életben jelent meg január 15-én, majd egy héttel később a Közbeszerzési Értesítőben, a Szombathoz hirdetési megrendelésként január 27-én érkezett, s várhatóan február második hetében jelenik meg. Az eltérő időpontok miatt egy újabb ellentmondás következik. A felhívásban ugyanis az szerepel, hogy az ajánlattételi határidő, vagyis a pályázat beadásának határideje: „Az ajánlattételi felhívás megjelenését követő 41. nap, ha az munkaszüneti nap, az azt követő első munkanap 12 óra.” De vajon melyik délről van szó? Az Új Élet szerint február 25-én, a Közbeszerzési Értesítő alapján március 5., a Szombat megjelenését követő 41. nap várhatóan március 20. lesz. Vajon e kuszaság a pályáztatás egészét jellemzi? A közbeszerzési törvény egyébként ilyen volumenű beruházásra a kiírástól számított legalább 60 nap felkészülési időt ad a pályázóknak.
Címkék:1997-02