Az identitás
Pszichológiai értelemben vett identitásunk egész életünk során alakul, változik, fejlődik, alakulásának legfontosabb állomása azonban általában a serdülőkor. A legtöbben először ekkor keresik és határozzák meg tudatosan a helyüket a világban és másokhoz való kapcsolódásukban. Identitásérzésünk akkor válik erőssé, amikor a saját magunkról alkotott sokféle érzésünk, gondolatunk egyrészt a magunk számára egy integráns egész képét adja, a folyamatosság és a belső összhang élményét nyújtva, másrészt, amikor ez az én-fogalom a másokkal való kapcsolatainkban is megjelenik és azzal valamiképpen egyensúlyba kerül.1 A sikeres identitás állapotának eléréséhez hozzátartozik továbbá az önmagunkhoz, az identitásunkhoz való hűség, elköteleződés is, amely megengedi azt, hogy esetenként ellentmondásos értékeink és vonzódásaink közepette is megtartsuk magunkban ezt a belső azonosságérzést.
Az ilyenfajta stabil, érett identitás kialakulása azonban korántsem zökkenőmentes folyamat, sőt: elérésére leginkább akkor van esélyünk, ha megszenvedtünk érte, vagyis ha végighaladtunk az útkeresés gyötrelmein, és magunk küzdöttünk meg válaszainkért. A pszichológiai kutatások szerint azonban ez csupán az egyik lehetősége annak, ahogyan aktuális identitásunkat elérjük. Az ún. korai zárás esetében, bár identitásunk többé-kevésbé tisztázott, ezt nem a saját küzdelmünk árán értük el, hanem „készen kaptuk”: a család vagy társadalmi közegünk teszi egyértelművé a követendő utat a számunkra – vagyis a keresést már azelőtt lezártuk, hogy valójában elkezdtük volna. (Jó példa erre az a fiatalember, aki azért lesz orvos, mert már nagyszülei is azok voltak, vagy az, aki számára a zsidó hagyomány követése magától értetődő örökség, és a zsidó identitás megtartása vagy elhagyása mint választási lehetőség soha nem is merül fel.) A moratórium állapotában ugyanakkor az a személy van, aki éppen a keresés időszakát éli: próbálgatja a lehetőségeket, de egyelőre nem köteleződik el egyik mellett sem. Identitásdiffúziónak pedig azt nevezik, amikor sem krízis, sem pedig elköteleződés nincsen: a személy ilyenkor nem próbálkozik különféle identitásszerepekkel, hanem egyszerűen elzárkózik bármifajta elköteleződéstől, ami gyakran szociális elszigetelődéshez is vezet.2
Nem meglepő, hogy akárhogyan is jöjjön létre (korai zárás vagy az érett identitás elérése által), az elkötelezettség elérése előnyösebb, hiszen bizonyos stabilitásérzést eredményez és így az elkötelezettek jobban érzik magukat a világban.3
A Szombat által megkérdezettek, zsidó identitásuk tudatának erőteljes jelét adják azzal, hogy ezt a társas környezet számára egyértelműen kifejezik – anélkül, hogy bárki rákérdezne, világossá teszik kötődésüket, elkötelezettségüket. A rövid válaszokból természetesen nem derül ki, hogy ki hogyanjutott el ennek határozott vállalásáig. A megkérdezettek között valószínűleg az identitásdiffúzió állapotának kivételével a többi háromféle identitásalakulás példáinak mindegyikével találkozhatunk: vannak, akik hosszas belső és/vagy külső küzdelem után jutottak el jelenlegi önmeghatározásukig, vannak, akik számára a család hagyományozta a zsidósághoz való kötődés kifejezésének elvárását, amit ők nem is igen kérdőjeleztek meg, és vannak, akik identitáskeresésük egy állomásaként próbálgatják a zsidósághoz mint csoporthoz tartozás érzését, élményét.
A Dávid-csillag, vagy egyéb zsidó jelkép viselésének okát firtató kérdésre adott válaszokban ugyanakkor a mai magyarországi zsidó identitás főbb tartalmi összetevői jól kirajzolódnak. Szociológiai kutatások szerint4, fontossági sorrendben a következő tényezők adják a zsidó identitás személyes motívumait: a zsidóságot ért üldöztetések tudata, illetve a holokauszt emléke; a felmenők, a zsidó múlt emlékeinek ébrentartása; a zsidósághoz tartozás szubjektív érzése; a zsidó kultúra iránti érdeklődés, az abban való otthonosság; a zsidóság nagy alakjai, teljesítménye felett érzett büszkeség; a zsidókkal való baráti kapcsolatok bensőségessége; Izraelhez való közelség érzése; zsidó házastárs választása; a zsidó vallás gyakorlása; valamint a felekezeti, hitközségi életben való részvétel. A hagyományos vallásgyakorlás, illetve a zsidó intézményekhez való kötődés motívumánál tehát meghatározóbb szerepet játszanak a hagyomány megőrzésének egyéb szimbolikus módjai. Ez a jelenség a – Szombatnak nyilatkozók túlnyomó részét is alkotó – fiatalabb korosztály tagjainál markánsabban jelenik meg: szemben az idősebb korosztály tradicionális megközelítésével, a fiatalabb nemzedékek nagyobb hangsúlyt helyeznek a történeti, kulturális, illetve szubjektív mozzanatokra személyes identitásuk meghatározásakor.
Békés H. Vera
-
Erikson, E. H.: Childhood and Society, New York, Norton, 1950, valamint Identity: Youth and Crisis. New York, Norton, 1968.
-
Marcia, J. E.: Development and validation of ego identity statuses. Journal of Personality and Social Psychology, 1966/3, 551-558.
-
Prager, K.: Identity development and selfesteem in young women. Journal of Genetic Psychology, 1982/141, 177-182. (id. Carver, S.C.-Scheier, M.F. (szerk.): Személyiségpszichológia. 294.0. Osiris kiadó, Budapest, 1998.
4 Kovács A. (szerk.): Zsidók és zsidóság a mai Magyarországon. Egy szociológiai kutatás eredményei. 13-14.0., 16. tábla. Szombat, 2002. Lásd még: Kovács A. (szerk.): Zsidók a mai Magyarországon. Az 1999-ben végzett szociológiai felmérés eredményei. Múlt és Jövő, 2002.
Címkék:2005-11