Az embernek vállalnia kell önmagát
„Az embernek vállalnia kell önmagát”
Interjú Horn Gáborral, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkárával, az SZDSZ újlipótvárosi képviselőjelöltjével
Milyen családba született ön?
Pesti zsidó nagypolgári családban születtem. Apám és nagybátyám Bécsben születtek, mert akkor még Budapesten „nem volt illő” születnie egy rendes nagypolgári család gyermekének. Gazdag család volt a miénk, és a zsidótörvények során szinte mindent elvettek tőlünk. Szlovákiában voltak birtokaink, meg mindenféle érdekeltségeink, s a Palatinus-házak* is részben a nagyanyáméi voltak. Anyai ágon pedig egy vidéki, szombathelyi, módos família a miénk. Apám 1956 után, forradalmi tevékenysége miatt két évig börtönben volt. Igen nehéz körülmények között éltünk, négyen voltunk gyerekek. Újlipótvárosban nőttem fel, és aztán fiatalként is ott töltöttem az életemet, nagyanyám megmaradt lakásában, a Katona József utcai Palatinus-házakban. Apám, anyám pedagógusok, mind a négyen tanárként végeztünk, két testvérem ma is tanít.
Önnek része volt a zsidó oktatási intézményrendszer megteremtésében?
A Lauder Javne iskola megalapításában tevékenyen részt vettem, kurátor voltam hosszú ideig, sőt Várhegyi György barátom arra is rá akart venni, hogy vállaljam el az igazgatói tisztséget. De akkor én épp a saját iskolámat gründoltam Budapesten.
Úgy tűnik számomra, hogy az SZDSZ – legalábbis a XIII. kerületben – felvállalja a „zsidó szavazatokat”. Minek köszönhető ez? A párt vezető testületének állásfoglalásából következik vagy pedig ez az ön döntése?
– Ez az én személyes döntésem volt. A zsidó identitásom mindig fontos volt számomra, már gyermekkoromban is, bár vallásos nem vagyok. Ma is élnek rokonaim Izrael több városában. A zsidó identitásom az egyetemi éveim alatt erősödött meg. Arról a húsz-harminc fős egyetemi társaságról, akikkel összejártam, kiderült, hogy mindannyian zsidók.
Járt-e zsidó társaságokba?
Raj Tamáshoz jártam.
Az mindenképpen újdonság Magyarországon, hogy egy politikai párt megszólítja a zsidó választókat. Erre utal a XIII. kerületi SZDSZ Duna-partijának indító száma, az önök által kezdeményezett és a zsidó nemzetiségi üggyel kapcsolatos beszélgetéssorozat, a karácsony-chanukkai, nagy vitákat kavaró képeslap.
Ez annyiban tudatos, hogy én ilyen vagyok. Egyéni kampányban pedig az embernek fel kell vállalnia önmagát. Kötődöm az Újlipótvároshoz, itt nőttem fel, itt élnek a barátaim.
– Meglepte-e önt az éles reakció, amit – még a nem jobboldali sajtó részéről is – kapott a képeslappal kapcsolatosan? Az Index a Monty Pythonba delegálta önt, s a Népszabadság is eléggé kritikus volt a képeslappal szemben. Ez önnek szólt, a grafikai kivitelezésnek, vagy a pártnak?
Megleptek a reakciók. Az. hogy a Magyar Nemzet mit ír, nem érdekel. Sokan zsidóként bélyegeznek meg, fenyegető leveleket is kapok. A mérsékelt médiában tapasztalható reakció furcsa volt. Pedig sokan élnek ebben az országban olyanok, akik ehhez a két ünnephez hozzám hasonlóan viszonyulnak. Semmilyen rossz szándék nem volt bennem, csak a kettősséget akartam megjeleníteni. A képeslapban az a jó, hogy kétfelől is lehet nézni.
Azon háborodtak fel, hogy alul lógott a karácsonyfa.
Attól függ, honnan nézzük. Nézőpont kérdése.
Grafikailag szerencsésnek tartja a kivitelezést? Egymás mellett is szerepelhetett volna a két jelkép.
A grafikus ötlete jó volt, de lehet, hogy ebben hibáztunk. Ugyanakkor, ha egymás mellett lett volna a chanukkia és a karácsonyfa, akkor is botrány kerekedett volna belőle. De nem bánom, hogy ez történt, mert legalább felhívtuk a figyelmet. Ami viszont fontos, hogy egyetlen kerületi lakostól sem kaptam negatív visszajelzést – akik szidtak, cikkeket írogattak, nem a kerület lakói. Óvó szavakat kaptam, elutasítást nem.
Mit mond és ad az SZDSZ a zsidóknak?
– Az SZDSZ azt mondja minden olyan csoportnak, amely a rasszizmus tárgya – és ebből a szempontból nem a zsidóság a fontos -, hogy alapvető kérdés, tudunk-e olyan országban élni, ahol a legkülönbözőbb kultúrájú, vallású csoportok élnek egymás mellett békében, ahol nincs kirekesztés. Ahol nem kell szégyellnie magát senkinek, mert egy adott identitást vall magáénak. Az emberi jogi szemlélet letéteményese ma Magyarországon az SZDSZ. Nem gondolom, hogy külön mondanivalót kell nyújtani a zsidó szavazóknak, de nekem mint újlipótvárosi képviselőjelöltnek, lehet ilyen. Szokták „zsidó pártnak” nevezni az SZDSZ-t, szerencsére sokkal több szavazónk van, mint amennyi zsidó él Magyarországon. Meglepő, milyen mély gyökerei vannak Magyarországon az intoleranciának és a faji, felekezeti alapú gyűlölködésnek. Ez ellen nekünk harcolnunk kell. A politika nem érzékeli ebben a felelősségét, bár nem gondolom, hogy a legitim, parlamenti politikai erők bármelyike antiszemita lenne. Fontos a politikus példaadása, hogy ne játsszon rá az előítéletekre.
A zsidó szavazók nagy része a gyűlöletbeszéd szigorítása mellett van, míg az SZDSZ – liberális pártként – nem. Mi erről az ön véleménye?
Az SZDSZ ebben a kérdésben megosztott, az én álláspontom pedig eltér a pártétól. A parlamenti vita során úgy döntöttünk, hogy az erről való szavazás legyen lelkiismereti kérdés. Idős rokonaim előtt nem tudnék elszámolni, ha nem azt képviselném, hogy büntetőjogi értelemben szigorítanunk kell.
Hogyan vélekedik az Európában ma uralkodó Izrael-ellenes hangulatról, amelyet „új antiszemitizmusnak” is nevezhetünk, s melyet ott a baloldali sajtó képvisel. Ez a manifeszt zsidóellenességet nem használja, hanem Izrael bírálata mögé bújik.
Eléggé rémisztőnek tartom, mert valami mögé lehet bújni. Minden évben Izraelbe látogatok, ahol feltöltődöm. Szeretem Izraelt, fantasztikus ország, a heroikus küzdelmével, fejlődésével, befogadó jellegével. Akik Izraelről beszélnek, sohasem jártak ott, és azt sem tudják, hogy olvasztótégely. Izraelben háborús helyzet van, és ugyanazok, akik a terrorizmusügyben 2001. szeptember 11-e után megbocsátanak Amerikának, nem bocsátanak meg Izraelnek, ahol pedig ezek a támadások mindennaposak.
– Mi a véleménye arról, hogy az EU és az ENSZ meglehetősen elfogult Izraellel szemben, és inkább a palesztin állásponttal azonosul?
Ennél bonyolultabbnak látom a helyzetet. Nem gondolom azt, hogy a nagy nemzetközi szervezetek vagy az EU igazságot tudna tenni ezekben a kérdésekben. A palesztinok rossz körülmények között élnek, és belátható időn belül megoldhatatlan ez a probléma. A konfliktus megoldásáért a legtöbbet egyébként Izrael tette. A nemzetközi politika és a sajtó nem egyértelműen Izrael-ellenes. Ám a magyar külpolitika, szerencsére, eddig nem nagyon ingadozott.
Mi a véleménye arról, hogy az ENSZ több mint háromszázszor elítélte Izraelt, de a palesztin felet még egyszer sem? S ön szerint az EU-nak meg kéne-e szakítania a kapcsolatot a Palesztin Hatósággal, amíg a választások győztese, a Hamasz nem fogadja el Izrael állam létét?
– Az Izraelt elítélő ENSZ-határozatok sora valóban méltánytalan túlzás, ami nyilvánvalóan annak a következménye, hogy az úgynevezett harmadik világ – és ezen belül elsősorban a muzulmán államok – a maguk többségi szavazataival sikeresen és sorozatosan teremtettek ilyen lehetetlen helyzetet. Ugyanakkor azt is szeretném egyértelműen leszögezni, hogy az efféle demonstrációk csak arra voltak jók, hogy permanensen fékezzék az Oslóban elindult békefolyamatot. Az Izraelt elítélő ENSZ-határozatok dömpingje ugyanakkor nem más, mint a hidegháború egykori következménye, amelyen a jelenlegi világpolitikai fejlődés szerencsére átlépni látszik. Ma már a legtöbb érintett arab állam sem adná nevét sok olyan határozatjavaslathoz, melyhez korábban oly meggyőző indulattal csatlakozott, elvégre a Hamasz radikalizmusa nem csak Izrael számára jelent kihívást, de a térség arab államai számára is. Ugyancsak pozitív fejlemény e téren, hogy az iráni nukleáris kihívás nem volt képes megosztani a nagyhatalmakat. Bár ahhoz különböző módon viszonyult a Nyugat és Oroszország, illetve Kína, mégis valamennyien egyetértettek abban, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt kell megvitatni – az egyébként a Hamasz legnagyobb támogatójának számító – Irán provokatív lépéseit. Véleményem szerint politikailag indokolt, emberileg pedig méltányos is egy olyan döntés, mely felfüggeszti a Palesztin Nemzeti Hatóságnak nyújtandó mindennemű segítséget addig, amíg a választásokon többséget szerzett Hamasz el nem ismeri Izrael létét, illetve nem nyújt olyan politikai garanciákat, amelyek kizárják az Izraellel szembeni erőszakos fellépést. A mérvadó uniós álláspont, melyet a napokban Angela Merkel közvetített Ramallahban a palesztin elnöknek, teljesen megegyezik ezzel.
Mi az ön és az SZDSZ véleménye arról, hogy magánszemélyek kezdeményezték: legyen zsidó nemzetiség?
Véleményem szerint a jelenlegi jogi helyzet megfelelő. E lépés irracionális félelmeket kelt, még akkor is, ha a nemzetiségi kezdeményezés támogatóinak is vannak megfontolandó érveik. Nem szabad olyan lépéseket tenni, amitől a holokauszt túlélői rosszul érzik magukat. Ráadásul én a zsidóságomat nem nemzetiségként élem meg.
Praktikus probléma az, hogy a kisebbségi önkormányzatok nem jól működnek.
Ez így van, ráadásul Magyarországon csak néhány zsidó kisebbségi ön- kormányzat működne. Az viszont tényleg gond, hogy létezik a hitközség, de rajta kívül nincs más olyan szervezet, amely – s itt most nem a kulturális aspektusról beszélek – a szekuláris zsidókat képviselné.
Próbált-e konszenzust kialakítani a többi párt kampányfőnökeivel, hogy a „zsidóügy” ne legyen téma a kampányban? Az ön képeslapját a Magyar Nemzetben „kék-fehér” képeslapnak nevezték.
Nem beszéltünk erről. Az általam a kampányfőnököknek elküldött etikai kódexjavaslatban az szerepel, hogy vallást, etnikai vagy szexuális kisebbséget és személyiséget sértő kampányt ne folytassanak Magyarországon. A kampányokban eddig nem voltak jelen ezek a hangok, kivéve néhány szélsőséges politikai erőt, amelyek egyébként be sem jutottak a parlamentbe.
Novák Attila
*Épületkomplexum az Újlipótvárosban. (A szerk.)
Címkék:2006-03