Az antifasizmus nem elég
„Dicsőség a hősöknek” – méltatja a Vörös Hadsereget az Új Élet, a zsidó hitközség hivatalos lapjának februári száma az első oldalon, visszaidézve a boldogult Kádár-rendszert. Vajon miért állt meg 1945-nél a hivatalos magyarországi zsidó vezetők órája? Miért nem építették be történelemképükbe az azóta eltelt hatvan évet? Miféle fekete lyuk nyelte el a szovjet antiszemitizmust és anticionizmust? Miért nem vesznek tudomást arról, hogy (akárcsak a szovjet korszakban) a megújult antiszemitizmus ma antifasiszta nyelven beszél?
1989-ig a zsidó hitközség hivatalos ideológiája a kincstári antifasizmus volt, a német fasiszták rémtettei miatti monoton siránkozás és a szovjet felszabadítók iránti hálálkodás. A vallási parancsok formális betartásán túl ezek voltak zsidó önképük alapjai – a Kádárrendszer ennyit engedélyezett. Amikor 1989 után sor kerülhetett volna ennek revíziójára, megjelent a színen az örökre eltemetettnek hitt szélsőjobb, és a zsidó hitközség az első döbbenet után a kézenfekvő szovjetpárti antifasizmusba kapaszkodott. Ezt a nyelvezetet ismerték, ebben voltak otthon. Még mielőtt előtörhetett volna, ismét tudatuk mélyére süllyedt a szovjet antiszemitizmus negyven éve. „Sztálin vagy Hitler” – jellemezhetnénk kis túlzással ezt az attitűdöt. S amennyire érthető az idős holokauszt-túlélők pánikreakciója, annyira szerencsétlen, hogy nincs a Hitközségben szellemi erő, amely képes lenne tágabb összefüggéseket áttekinteni.
*
Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor kezet fogtak egymással a Dohány utcai zsinagógában tartott holokauszt-meg- emlékezésen. Ilyen gesztusra a miniszterelnök beiktatása óta nem került sor. A holokauszt az egyetlen szimbólum, amely mellett eltörpülnek a mai közélet mindent átható visszásságai. Hatalmas öntudatot ad ez a zsidóság vezetőinek, akik a hivatalos megemlékezéseken az áldozatok képviseletében lépnek fel. Ez a roppant súly roppant tehetetlenségi erőt is jelent. Az önvizsgálat ebben a helyzetben csak a nem zsidók kötelessége, az áldozatok emléke örök és mozdulatlan, s ezt érzik azok is, akik az áldozatokat képviselik. A holokauszt egyetemes metaforává válása segíti ekképp a régi szemlélet konzerválódását, roppant tömege akadálya a közösség és vezetőik önvizsgálatának.
A Hitközség vezetői nem beszélnek idegen nyelven, nemigen látnak túl a határokon, legfontosabb tájékozódási pontjuk a magyar (szélsőjobboldal. Annyit tudnak, hogy a holokauszt a mai Európa első számú szimbólumává lépett elő, tagadását számos országban törvény bünteti, hogy Nyugat-Európában a szélsőjobb kiszorult a mainstream politikai életből, s mindez számukra példaértékű. Nem sokat tudnak arról, hogy az antiszemitizmus baloldali, anticionista köntösben visszatért, és gyakran szélsőségesen durva hangot üt meg. (Pedig ha máshonnan nem, épp a magyar szélsőjobboldali sajtóból tudhatnák, amely épp ezt a gyakorlatot űzi, gyakran nyugat-európai baloldali lapokra hivatkozva.)
*
Ám történelemképük megújítására a zsidó értelmiségtől sem kapnak biztatást a Hitközség képviselői. A mai magyar szellemi életben csekély azoknak a száma, akik a XX. század mindkét totalitarizmusától távolságot kívánnak tartani.
Pedig a Kádár-rendszer utolsó éveiben az asszimilációból visszautat kereső zsidó értelmiség igen kritikusan viszonyult a rendszerhez, és zsidó önképében (a hagyomány ismeretének híján) nagy szerepe volt a demokratikus értékeknek, a „létező szocializmussal” szembeni kritikus attitűdnek. Az antifasizmus akkor kincstári korszakát élte, nem állt szemben vele valódi fasizmus (miként a mai kincstári antikommunizmus is nem létező kommunistákkal hadakozik.) A bontakozó zsidó civil társadalom számára még hiteltelenebbé tette az antifasiszta frazeológiát az akkori Hitközség, amely gátlástalanul együttműködött a rendszerrel a zsidó élet alapjainak felszámolásában.
Csakhogy a zsidó értelmiség fiatalabb nemzedékeit is sokkolta ’89 után a háború előtti politikai alvilág visszatérése. A jobboldal antikommunista hisztériájára a szélsőjobboldali veszedelem felidézése volt a válasz. A helyzet a mai napig sem változott számottevően. A két politikai tábor harca az értelmiség jó részét is magával ragadta, s ez nem alkalmas helyzet a kétféle szélsőségtől való egyforma távolságtartásra.
*
De a mai Európa politikai légköre sem a higgadt, távolságtartó gondolkodásra serkent. A formálódó új Európa szellemi centrumában ma a baloldali, antifasiszta, kisebbségvédő, Amerika-ellenes retorika a domináns – ami nem is áll olyan nagyon távol a nyolcvanas évek szovjet hangnemétől („gyarmatosító nyugat bűnei, elnyomott népek felszabadítása, olajra éhes amerikai imperializmus, izraeli agresszió stb.), csak néhány panelt kell kicserélni. Mindez – ha sokszoros áttételen át eljut a zsidó vezetőkhöz és közösséghez – kiválóan alkalmas arra, hogy anakronisztikus antifasizmusukban megerősítse őket.
Baloldali, antifasiszta alapon azonban ma már nehéz eligazodni a világban, mert a brutális, népirtó, Izrael elpusztításáról üvöltöző rezsimek is ezt a frazeológiát használják. Jelenleg az Egyesült Államok az egyetlen ország, amely ezekkel a rezsimekkel konzekvensen szembehelyezkedik – miközben nem tagadja meg antifasiszta múltját. Az amerikai zsidóság befolyásos szervezetei ezt a politikát támogatják. Az európai zsidóság – e fogalom is teljesen új – azonban más világban él. Az egységesülő kontinensen, annak értékeire hivatkozva törekszik maga is valamiféle egységes európai zsidó öntudatot és intézmény- rendszert kialakítani – miközben épp az új Európa új antiszemitizmusával kell fölvennie a küzdelmet. Olyan kihívás ez, amelyre még Nyugat-Európa zsidó közösségei sem találták meg a választ – pedig ők az információs centrumban élnek: beszélnek világnyelveken, olvassák a nagy világlapokat, és képesek túllátni saját országuk határain.
Gadó János
Címkék:2005-03