Antwerpeni haszidok
Antwerpeni haszidok – szélsőjobbal a szélsőbal ellen
Az idén májusban tartott belgiumi parlamenti választásokon tovább erősödött a szélsőjobboldali Flamand Blokk: a voksok 19 százalékával az ország harmadik legerősebb pártjává lépett elő. Rendes körülmények között e vészterhes hír riadóztatta volna az ország zsidó közösségét – ám Antwerpenben épp ennek ellenkezője történt: a város zsidóságának jelentős része maga is erre a pártra szavazott.
Belgium 40 ezer fős zsidó közössége – mely fele-fele arányban oszlik meg Brüsszel, a főváros és Antwerpen, a legnagyobb flamand város között – önmagában kicsiny ahhoz, hogy akár egyetlen képviselőt is a parlamentbe küldjön. Ám a zsidóság politikai állásfoglalása – szokás szerint – számarányánál nagyobb súllyal esik latba.
Egészen a közelmúltig a zsidók a baloldali és liberális pártok szavazótáborát erősítették, és aktívan közreműködtek a szélsőjobb elszigetelésében: hallgatólagos egyetértés alapján a mérsékelt politikai pártok „cordon sanitaire”-t vontak a Flamand Blokk köré, elutasítva vele mindenfajta együttműködést.
Az 1978-ban zászlót bontó Blokk klasszikus szélsőjobboldali párt volt: alapítói között egykori flamand SS-ek, neonácik, holokauszttagadók is voltak. 70 pontban összegzett téziseinek egyike-másika erősen emlékeztetett a nürnbergi törvényekre. Két kulcsfontosságú tézise a (Belgiumtól) független Flandria megteremtése és a nem európai bevándorlók kizsuppolása volt. A Blokk vezetője, Filip Dewinter rendszeres vendég volt az európai neonáci rendezvényeken, jó barátai között tudhatta ausztriai eszmetársát, Jörg Haidert, a gázkamrákat pedig „történelmi részletkérdésnek” minősítette. Épeszű zsidó ilyen pártra aligha szavazott.
Az ambiciózus Dewinter azonban idővel modernizálta pártját. Felszámolta a neonáci kapcsolatokat, elhagyta a nyíltan rasszista retorikát, a zsidó összeesküvés fantazmáját és a holokauszttagadást (ezt Belgiumban a törvény is bünteti), amelyek irritálták a választók többségét. 2001 márciusában lemondatták a párt alelnöki tisztségéről Roeland Raes-t, aki egy interjúban kétségbe vonta a holokauszt áldozatainak számát. Az utóbbi években a párt befolyása egyre nő: Antwerpenben a városi tanács ötvenöt székéből húszat birtokol, így ő a legerősebb párt, amelyet a többi párt csak nagykoalícióval tud távol tartani a hatalomtól.
A Flamand Blokk ellenségképet cserélt: antiszemitizmus helyett a modern európai szélsőjobb hatékony fegyverét, az idegenellenességet használja, s retorikájával a bevándorlókat (elsősorban az arabokat) támadja. Ezzel elnyerte sok flamand polgár hallgatólagos rokonszenvét, akik ezzel megegyező véleményüket nem tartották ildomosnak hangoztatni. A tízmilliós Belgiumban több mint 370 ezer, arab országokból (túlnyomórészt Marokkóból) érkezett bevándorló él, akik nem integrálódtak olyan jól a befogadó társadalomba, mint más bevándorló csoportok (pl. a kínaiak), s emiatt gyakoriak a súrlódások. A marokkóiak között sok a nagy- családos és a munkanélküli is, így aránytalanul nagyrészt hasítanak ki maguknak a nagylelkű állami szociális juttatásokból.
Az antwerpeni zsidók románca a Flamand Blokkal az új intifáda kitörésekor mélyült el. 2000 szeptemberében az Európában élő sokmilliós arab bevándorló tömeg a zsidók és intézményeik elleni fizikai támadásokkal fejezte ki a palesztinok iránti szolidaritását. A legtöbb atrocitásra Franciaországban és Belgiumban került sor. Utóbbi helyen az antwerpeni ortodox zsidók szenvedtek a legtöbbet, mivel – asszimilált brüsszeli társaikkal ellentétben – őket és intézményeiket könnyű azonosítani. Utcai inzultusok, zsidó boltok kirakatainak bezúzása, zsinagógagyújtogatások ismétlődtek heti rendszerességgel, s a hatóságok – félvén, hogy arabellenes diszkrimináció gyanújába keverednek – hosszú ideig haboztak a helyzet megkívánta eréllyel föllépni. E habozást a belgiumi politikai-szellemi elit magatartása erősen befolyásolta. Belgiumban – amely a döntően baloldali politikai kultúrájú Franciaország szellemi erőterében él – igen elterjedt a baloldali, palesztinok szenvedéseit hangsúlyozó, Izrael-ellenes retorika. (Belgiumban akarták bíróság elé állítani Ariel Saron izraeli miniszterelnököt háborús bűntettek miatt.) így nem meglepő, hogy amikor a konfliktus Belgium utcáin is megjelent, a legtöbben óvakodtak attól, hogy az arabokat egyértelműen tettesnek, a zsidókat pedig áldozatnak lássák – ami pedig megfelel a valós helyzetnek.
Miután a politikai korrektség meggátolta a belgiumi politikai elitet abban, hogy a zsidóellenes atrocitások tetteseit néven nevezze és elítélje, az antwerpeni zsidók hálásan fogadták a Flamand Blokk fellépését, amely – arabellenes politikájának megfelelően – határozottan melléjük állt. Ám e modernizált szélsőjobbnak korántsem ez volt az első gesztusa az antwerpeni (elsősorban haszid) zsidók felé. Egyes források szerint már 1995-től kezdődően keresték a kapcsolatot a haszidokkal, s rendszeresen tájékoztatták őket – gyakran jiddis nyelvű körlevélben -, ha a zsidókat érintő politikai fellépésre készültek.
Mindeme fejlemények iránt a belgiumi zsidóság hivatalos brüsszeli képviselői sokáig nem érdeklődtek – az ortodoxok zárt világába amúgy is nehezen láttak bele. A vészcsengő csak akkor kezdett berregni, amikor – néhány héttel a választások előtt – híre ment az antwerpeniek szavazási hajlandóságának. Lóhalálában rohantak ekkor a brüsszeli zsidó vezetők Antwerpenbe, hogy az ottaniak lelkére beszéljenek. Illő módon az ortodox Agudat Jiszrael szervezet helyiségében tartották meg előadásukat, ahol férfiak és nők egymástól külön ültek. Hogy az ötven jelenlévőt sikerült-e meggyőzniük, az nem derül ki az elbeszélésekből, de becslések szerint az antwerpeni zsidók nyolcvan százaléka két héttel később a Flamand Blokkra adta voksát – nem csupán a haszidok, hanem a modern ortodoxok, sőt a szekulárisok közül is sokan.
Az arab támadásokon kívül azonban más okai is vannak az antwerpeni haszidok meglepő politikai fordulatának. A mélységesen hagyományaiban élő közösség elfordul a modern információs társadalomtól: a haszidok nem olvasnak újságot, nem néznek tévét, így a posztmodern értékrend sem olyan evidens számukra, mint asszimilált brüsszeli társaiknak. Ezért a konkrét tapasztalatok (az arab támadások) náluk többet nyomnak a latban, mint az ideológiai parancs (szélsőjobbra nem szavazunk).
Az asszimiláns brüsszeli zsidók egyenlő távolságot igyekeznek tartani a Flamand Blokk illetve az arab bevándorlók politikai szervezetei között. Utóbbiak között legismertebb az AEL (Arab Európai Liga), mely egyelőre Belgiumban és Hollandiában tevékenykedik. Vezetője, a 31 éves, karizmatikus Dyab Abu Jahjah, eredetileg libanoni állampolgár, a Hezbollah egykori gerillája, aki egy szervezeten belüli vérbosszú elől menekült Belgiumba, s ott névházassággal megszerezte az állampolgárságot. Programjában szerepel egyebek közt a diszkrimináció elleni küzdelem, az arab nyelv hivatalossá tétele, a cionizmus rasszizmussá nyilvánítása és Izrael Állam megszüntetése. A palesztinpárti, illetve Amerika-ellenes tüntetéseken Hollandiában gyakori jelszó a „Hamas, Hamas, put the Jews to the gas!” (Hamasz, Hamasz, küldd gázba a zsidókat!) Az AEL egyik vezetője pedig kijelentette: „Nem tudja elítélni az ilyen megnyilvánulásokat.”
Gadó János
Címkék:2003-09