Amerikai jelentés az antiszemitizmusról
Amerikai jelentés az antiszemitizmusról
2005. január 5-én látott napvilágot az amerikai külügyminisztérium jelentése a világban 2004-ben tapasztalt antiszemita tendenciákról, és az antiszemitizmus elleni küzdelem helyzetéről (www.state.gov/g/drl/rls/40258.htm). Az elemzés a zsidó személyek, intézmények – iskolák, temetők, zsinagógák – és tulajdonok (üzletek, lakások) elleni támadások mellett figyelmet szentel a média, a könyvkiadás, a közéleti személyiségek antiszemita és/vagy Izrael-gyűlölő megnyilvánulásainak is. A tanulmány következtetései nem meglepőek; megállapítja, hogy gyakorlatilag minden országban nőtt az antiszemitizmus, és hogy a jelenség olyan országokban is megtalálható, amelyekben nem, vagy alig élnek zsidók. Elszórt incidensek történtek Izlandon, és erős antiszemitizmus észlelhető Pakisztánban és Szaúd-Arábiában, ahová gyakran nem engednek be zsidókat. Míg Kelet-Európában, ahol kevés muszlim él, inkább a „hagyományos” antiszemitizmus a jellemző, addig Nyugat-Európában az új antiszemitizmusnak nevezett, az Izrael-ellenességgel szorosan összefonódó zsidógyűlölet. „Nyugat-Európában a hagyományos szélsőjobboldali csoportok a felelősek a zsidók elleni támadások jelentős részéért, ám a hátrányos helyzetű muszlim fiatalok is egyre többször támadnak zsidó célpontokat és embereket. A jelentés arra számít, hogy ez a trend folytatódni fog a muszlimok bevándorlásával, amíg a bevándorlók kimaradnak az oktatási és fejlődési lehetőségekből.” – fogalmazza meg az Origó összefoglalója (Egyre több a zsidók elleni támadás, 2005. január 6.).
Nyugat-Európában a legrosszabb mutatókkal Franciaország rendelkezik (itt elég visszaemlékeznünk, hogy mekkora botrány követte Ariel Saron szavait, amelyben a franciaországi zsidókat alijára szólította fel), de Nagy-Britanniában, Finnországban vagy Görögországban is nyugtalanító a helyzet. Ugyanakkor a jelentés megállapítja. hogy a helyi kormányok felveszik a küzdelmet az antiszemitizmus ellen. Kelet-Európában különösen Oroszországban, Fehéroroszországban és általában az egykori szovjet tagköztársaságokban (Észtország, Litvánia, Lettország, Ukrajna vagy éppen Örményország) gyakoriak az incidensek, ám a felmérés szerint a kormányok általában elítélik a jelenséget, és pozitív fejleményként értékelik a holokauszt beépítését az iskolai oktatásba.
A Közel-Keleten, és a muszlim világban néhány kivételtől eltekintve az antiszemitizmus államilag támogatott, vagy legalábbis az állam által eltűrt. A már említett Szaúd-Arábia mellett Szíriában, Iránban egyértelmű az állami antiszemitizmus, Libanonban, Egyiptomban, Malajziában viszont ha nem is része az állami propagandának, de egyes politikusok, a gyakran engednek meg maguknak antiszemita kijelentéseket, és a kormányközelinek mondható média antiszemita programoknak és cikkeknek ad helyet – a tanulmány itt az egyiptomi és a libanoni televízióban a Cion bölcseinek jegyzőkönyvéről vetített sorozatot hozza fel példának. A kivételek Marokkó, Tunézia és Törökország, ahol a zsidóellenes támadások, és a djerbai, illetve az isztambuli zsinagóga elleni merényletet a kormányok elítélték. Irakban, az elemzés szerint, az átmeneti kormány gesztusokat tett a helyi zsidó közösség felé. Dél-Amerikában Argentínában és Venezuelában történt a legtöbb antiszemita megnyilvánulás, Venezuelában a Chavez-féle kormány támogatásával. Caracasban a rendőrség átkutatott egy iskolát, nem létező fegyverek után kutatva.
A magyar helyzetet vizsgálva a jelentés megállapítja, hogy a temetőgyalázások zömét fiatalkorúak követik el, és hogy emiatt a MAZSI- HISZ ezeket nem tekinti antiszemita cselekedetnek. Elmarasztal olyan műsorokat és lapokat mint az Éjjeli menedék (a holokauszt-tagadó David Irvinggel készített interjú miatt), a Vasárnapi Újság, a Magyar Demokrata (holokauszt-tagadó és egyéb antiszemita cikkei alapján). Beszámol arról, hogy Hiller István kulturális miniszter utasítására az első európai zsidótörvényt megszavaztató Teleki Pál szobrát Budapest helyett Balatonbogláron állították fel, és az avatáson százak vettek részt. Szót ejt a Vér és Becsület „kulturális” szervezet betiltásáról, és arról, hogy a Magyar Jövő csoport megemlékezésének megakadályozására a rendőrség nem talált törvényi alapot. A tanulmány megemlíti a tervezett antifasiszta ellentüntetést, de magára az eseményre már nem tér ki – valószínűleg azért, mert ama a jelentés megszerkesztése után került sor. Név nélkül beszámol ifj. Hegedűs Lóránt elítéléséről és felmentéséről, és az eset apropóján a gyűlöletbeszéd törvény körüli vitákról, valamint a 2003-as, kőszegi nyilas emlékkiállítás bezáratásáról. Pozitívan értékeli kormány antiszemitizmus elleni erőfeszítéseit, és azt, hogy ezt egyértelmű, világos beszéddel fejezi ki. Kiemeli, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök 2004-ben leszögezte: a magyarok is felelősek a holokausztért. A Magyarországról szóló rész hozzáteszi: tavaszi magyarországi látogatásakor Mose Kacav államfő, és az izraeli főrabbi is kedvezően nyilatkozott a magyarországi zsidóság helyzetéről.
Peremiczky Szilvia
Címkék:2005-02